اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹
انتقادها به عملکرد ترامپ و پلیس امریکا در مقابل اعتراض‌های ضدنژادپرستی افزایش یافت

مردی که کشورش را آتش زد

مردی که کشورش را آتش زد
گروه جهان

همزمان با قطعی شدن انتخاب جو بایدن به‌عنوان نماینده نهایی حزب دموکرات در انتخابات ماه نوامبر امریکا نبردها بین معترضان و تظاهرکنندگان امریکا با پلیس و نیروهای امنیتی این کشور در خیابان‌ها ادامه دارد. در جدیدترین این رویدادها حمله نیروهای امنیتی امریکا به پیرمردی 75 ساله خبرساز شده است.

 به گزارش بی‌بی‌سی، دو مأمور امنیتی امریکا مرد 75 ساله‎ای را هل دادند که منجر به زمین خوردن وی و خونریزی سر او شد. پس از این واقعه که فیلم آن از دیروز در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود، اتحادیه صنفی افسران پلیس ادعا کرد، مأمورانی که این مرد را هل دادند «فقط در حال انجام وظیفه» بودند. با این حال اعلام شد که افسران خاطی از کار تعلیق شدند. عصر روز جمعه هم همه ۵۷ افسر یگان ضدشورش شهر بوفالو شهری که این واقعه در آن رخ داد، به جای آرامش بخشیدن به مردمی که از این رویداد عصبانی بودند، در همبستگی با دو مأمور تعلیق شده، دست از کار کشیده‌اند. به گزارش بوفالو نیوز، این مأموران همگی اعضای تیم انتظامی اضطراری بوده‌اند که مستقیماً به اداره پلیس بوفالو مربوط نیست. این در حالی است که اندرو کومو، فرماندار نیویورک دیروز، جمعه، گفت که این دو افسر پلیس باید اخراج شوند و این واقعه باید «با احتمال وقوع جرم مورد تحقیق» قرار گیرد.
اینکه تظاهرکنندگان کوتاه نمی‌آیند و تا زمان اعمال تغییرات اساسی در روال اجتماعی- سیاسی امریکا، به حضور خود در خیابان‌های این کشور ادامه خواهند داد، نیز ثابت کرد تنش‌های تازه‌ای در انتظار امریکایی‌ها است. این در حالی است که حتی بعضی سران ایالات امریکا استفاده از وسایل قهریه مانند باتوم و گاز‌اشک‌آور را برای متفرق کردن معترضان متوقف کرده و گفته‌اند از تدابیر بسیار ملایم‌تری برای نظم بخشیدن به شهرهای ناآرام این کشور سود خواهند جست. گووین نیو سالم فرماندار کالیفرنیا یکی از آنها است که به پلیس این ایالت دستور داده از خشونت فیزیکی و ضربه‌زدن به‌ صورت و گردن تظاهرکنندگان پرهیز کنند.
از دیگر سو میزان مخالف خوانی با ترامپ به حدی رسیده که حتی شهردار واشینگتن نام خیابانی را که مقابل کاخ سفید قرار دارد تغییر داده و از واژگان «جان سیاهپوستان ارزش دارد» که شعار مشترک طرفداران جورج فلوید است برای نامگذاری این خیابان بهره‌گرفته‌ است. دیروز دیلی تلگراف هم گزارش داده که گروهی متشکل از 66 ناظر حقوق‌بشری سازمان ملل، در مطلبی انتقادی به آنچه وحشت‌ نژادی در امریکای کنونی نامیده شده، اعتراض کرده و خواستار برچیدن آن شده‌اند. پایگاه خبری هیل نیز نوشت چند نفر از سناتورهای حزب دموکرات طی نشست حزبی روز جمعه‌شان در جریان دقایق سکوت برای ادای احترام به جورج فلوید روی زمین زانو زده‌اند. هیل همچنین تصریح کرده است که تعدادی از مقام‌های نظامی رده بالای سابق و فعلی امریکا عملکرد ترامپ در قبال اعتراضات اخیر به ماجرای مرگ جورج فلوید را محکوم کرده‌اند. تعداد این مقام‌ها به حدود 90 نفر می‌رسد.

کپی