اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹

کاربران شبکه‌های اجتماعی درباره «هم‌گناه» بحث می‌کنند

بهترین سریال پس از «شهرزاد» یا یک فاجعه بزرگ

بهترین سریال پس از «شهرزاد» یا یک فاجعه بزرگ

از آغاز فصل دوم سریال «هم‌گناه»، کاربران شبکه‌های اجتماعی شروع به صحبت درباره این سریال کرده‌اند. اما نظرات به شدت متناقض هستند.

گروه فرهنگی ایران آنلاین: اگر یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی باشید، احتمالا این مدت هرازگاهی چشمتان به این جمله افتاده است؛ «دست از سر «هم‌گناه» بردارید.» شاید دلیل اصلی‌اش ورود سریال به مرحله تازه و هیجان‌انگیز داستان باشد و شاید برای کسانی که سریال را نمی‌بینند، حوصله‌سربر باشد که یک گروهی مدام درباره یک داستان با هم بحث و جدل کنند، بدون آنکه آنها در جریان باشند. با این وجود این گروه سوم، در حال حاضر تبدیل به ماجرای این گزارش نشده‌اند.

سوژه این گزارش نظرات کاربران شبکه‌های اجتماعی درباره این سریال است. سریالی که حالا توزیع فصل دوم را آغاز کرده و در حال حاضر 13 قسمت از آن منتشر شده و در اختیار کاربران قرار گرفته‌ است. بازیگران صاحب‌نامی در این سریال نقش‌آفرینی کرده‌اند و در همین مدت کوتاه حاشیه‌های عجیبی از آن به گوش رسیده است.

یک سریال عالی!

اگر این گزارش را برای شبکه‌های اجتماعی می‌نوشتیم، احتمالا بهتر بود که رسم‌الخط آن را اینگونه در نظر بگیریم: «یک سریال عاااالییی!» اما خب اینجا محیط کمی رسمی‌تر است. گروهی که برای سریال سینه می‌درند، بازی‌های خوب بازیگرانش را مدام یادآوری می‌کنند. از ذوق‌زدگی‌شان برای حضور هدیه تهرانی در سریال می‌نویسند و البته درباره داستان و جزییات آن بحث می‌کنند. «گورکن کیه؟ پیمان؟» اگر در جریان سوژه داستانی «هم‌گناه» نباشید، احتمالا سردرگم می‌شوید. اما در روزهای گذشته عملا تکراری‌ترین سوال در توییتر، همین سوالی بود که نوشتیم. با این سوال، استدلال‌های مختلف آغاز می‌شوند و کاربران ساعت‌ها درباره‌اش بحث می‌کنند. از این جهت، واقعا مدت‌ها بود که بحث و جدل درباره سوژه یک سریال تا این اندازه داغ نشده بود.

«من بعد از شهرزاد فقط این سریال رو دیدم..»، «من می‌بینمش، کاراکترها، انتخاب بازیگر، صداها، فضاها، موضوع، خرده روایت‌ها از چند زندگی و تعلیق سریال رو بسیار دوست می‌دارم»، «این سریال رو بعد از شهرزاد خیلی پسندیدم. من اصولا این ایرانی‌ها رو نگا نمی‌کنم اما این سریال جالبیش اینه که حول یه محور اصلی نمی‌چرخه و همه اعضا هر کدوم یه داستان جذاب دارن خودشون.»

چرا واقعا؟ چرا؟

گروه دومی که ترجیح می‌دهند در موضع انتقادی نسبت به «هم‌گناه» بایستند، اصولا این سوال را مطرح می‌کنند که «چرا شما سریال رو دوست داشتید؟» موضع آنها در این زمینه بیشتر به «آبکی و الکی» بودن سریال برمی‌گردد. قطعا برای استدلال‌هایشان از روش داستان علیه داستان استفاده می‌کنند و بسیار روی جزییات تکیه می‌کنند. «فکرشم نمی‌کردم یه روز ببینمتون که سریال ایرانی تحلیل می‌کنین!»، «چرا اینقدر روابط این سریال بی‌پایه‌اس؟»، «شما همگناه رو می‌بینید، یاد کتاب‌های مودب‌پور نمی‌افتید؟ دقیقا محورها همون هستن، فقط کتاب‌هاش مال حدود 10-15 سال پیشه. خب اونموقع در نظر جامعه خیلی ساختارشکن بود و الان دیگه نیست.»

نکته جذاب برای خروج از این بحث منتقدان بدون لو دادن داستان اینست که یکی از منتقدان سریال ابتدا نوشت: «متاسفم که این رو می‌گم اما این سه روز می‌شینم و بقیه قسمت‌های هم‌گناه رو می‌بینم. من فقط دو قسمتش رو دیده بودم و بی‌خیالش شدم اما ظاهرا همه پیگیرش هستید.» و دو روز بعد نوشت: «سربسته بگم؛ ابتذال از رنگ گردن به ما نزدیکتره. (قسمت بعدی هم‌گناه را پلی می‌کند)».

 

کپی