اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹

آغاز عملیات احداث بوستان بزرگ ارتش

آغاز عملیات احداث بوستان بزرگ ارتش

شهردار تهران از توافق برای بازگشایی مسیر پادگان جی خبر داد.

پیروز حناچی در آیین آغاز عملیات احداث بوستان بزرگ ارتش در محدوده پاسداران با اشاره به ایام نیمه خرداد و یادآوری شهدای انقلاب به ویژه شهدای ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: شهر تهران در طول تاریخ به سه چیز معروف بوده است. نخست ارتفاعات البرز که سالانه ۲۴۰ میلیون متر مکعب آب از کوهپایه‌های آن به سمت شهر تهران جاری می‌شود.

وی افزود: دوم چنارستان‌های وسیع در تهران است که به عنوان شناسنامه این شهر قلمداد می‌شود و همچنین باغ‌های اطراف تهران که پادگاه ۰۶ یکی از باغ‌های دوره قاجار با عنوان سلطنت آباد است.

وی ادامه داد: این پادگان در دوره پهلوی اول شکل پیدا می‌کند و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین برگ‌های شناسنامه ارتش جمهوری اسلامی ایران به جهت وسعت و ارزش قلمداد می‌شود.

شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به این که این پروژه در حوزه منافع مردم به شکلی مناسب طراحی شده است افزود: وقتی سخت ترین این پروژه‌ها به این شکل به توافق می‌رسد قطعا مابقی نیز می‌تواند به نتیجه برسد ما تجربه خروج پادگان‌های دیگر از شهر تهران را داشته‌ایم و ان‌شاء الله این مسیر را تعقیب خواهیم کرد.

وی افزود: برای ۷۰ درصد این محدوده ساختمان‌های قدیمی مرمت خواهند شد و احداث جدیدی نخواهیم داشت. بنابراین تلاش می‌کنیم با ایجاد خلاقیت این محدوده را همانند تپه‌های عباس آباد به عنوان مقصد گردشگری تبدیل کنیم. نگاه را عوض می‌کنیم و در این جا بارگذاری‌های سنگین نخواهیم داشت و زمینه را به گونه‌ای پیش خواهیم برد که نفع آن برای شهروندان باشد. از یک میلیون و ۶۳۰ هزار متر مربع بارگذاری در این محل با توافقی که انجام شد عدد بارگذاری به ۶۳۰ هزار متر مربع کاهش پیدا کرد. همچنین در این محدوده اتصال ایستگاه مترو در طرف مجاور یعنی ایستگاه صیاد شیرازی را خواهیم داشت که به این ترتیب عدالت اجتماعی برای دسترسی همگانی در سطح شهر فراهم می‌شود.

حناچی تاکید کرد: برای باز شدن مسیر پادگان جی به توافق رسیدیم و امیدواریم برای پادگان‌ منطقه ۱۳ نیز به توافق برسیم که این موضوع در دستور کار قرار گرفته است. باید برای این رویداد از ارتش و مقام معظم رهبری که هدیه و یادگار بزرگی به مردم شهر تهران داده‌اند قدردانی کنم.

حداقل سطح اشغال، برای 30 درصد در اختیار ارتش در بوستان ارتش

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در آئین آغاز عملیات احداث بوستان بزرگ ارتش در محدوده پاسداران گفت: اگر نگاه حاکم گذشته در خصوص این محدوده ادامه پیدا می‌کرد قطعا نمی‌توانستیم به جمع‌بندی امروز برسیم.

وی افزود: اینکه در این فضا به موجب قانون محیطی در اختیار داشته باشیم که برای ارائه خدمات به شهروندان در اختیار شهر قرار بگیرد قطعا حاصل جلسات و پیگیری‌های متعدد بود و امیدواریم این خدمات ارزشمند به شهروندان ارائه شود.

اسلامی ادامه داد: در 30 درصدی که از این محدوده در اختیار ارتش قرار می‌گیرد حداقل سطح اشغال در نظر گرفته شده است تا در کنار بوستانی که احداث می‌شود بخش مورد استفاده ارتش نیز نقش آفرین باشد و به عنوان محیطی مسکونی و خدماتی در کنار این بوستان ارائه خدمات داشته باشد.

وی تاکید کرد: قطعا می‌توانیم این الگو را به عنوان الگویی موفق در کل کشور تسری دهیم. موضوع مهمی که در فرآیند مدیریت شهری نقش آفرین است.

وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به نقش مهم کمیسیون‌های ماده 5 در مدیریت شهری اشاره کرد و افزود: باید نقش این کمیسیون‌ها مورد توجه قرار گیرد. اگر توافق قبلی در خصوص این محدوده اجرایی می‌شد قطعا نمی‌توانستیم این خدمات را به شهروندان ارائه کنیم و امکان ایجاد چنین فضایی میسر نبود.

وی تاکید کرد: بارگزاری یک میلیون و خرده‌ای مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری نبوده و تا کنون موضوع این محدوده به این شورا نیامده بود و برای اولین بار این موضوع به شورای عالی شهرسازی و معماری کشور ارجاع شد که تصمیم نهایی برای احداث این بوستان اتخاذ شد. امیدواریم این هدیه مبارک مردم عزیز تهران باشد. همچنین از فرماندهی معظم کل قوا و ارتش که این هدیه را به مردم تهران دادند قدردانی می‌کنیم.

 لزوم خروج پادگان‌هایی همچون جی از شهر تهران

محسن هاشمی در آئین آغاز عملیات احداث بوستان بزرگ ارتش در محدوده پاسداران گفت: در دسترس قرار گرفتن پادگان ۰۶ ارتش و تبدیل آن به بوستان عمومی و مراکز فرهنگی از اقدامات خوب مدیریت شهری است که با هماهنگی موثر ارتش و وزارت راه و شهرسازی انجام شده که امیدواریم بتوانیم خدمت جدیدی را در اختیار مردم تهران قرار دهیم.

وی افزود: استفاده از فضاهای خدماتی رضایتمندی شهروندان را به همراه دارد و مردم متوجه خواهند شد که مسئولین به فکر حل مشکلات آنها هستند.

وی ادامه داد: در تهران پنج درصد مساحت شهر به پادگان‌های شهری اختصاص دارد که با قوانین موجود و همت شورای عالی شهرسازی و معماری کشور مقرر است این پادگان‌ها در اختیار مردم قرار گیرد و پادگان‌ها و نیروهای نظامی از شهر خارج شوند.

وی تاکید کرد: البته در مسیر خروج پادگان‌ها از شهر موانع زیادی از جمله تامین منابع مالی بر سر راه وجود دارد اما خوشبختانه امروز ثمره جلسات متعدد و هماهنگی‌ها را مشاهده کردیم. حدود ۲۹۰۰ هکتار فضای نظامی که در شهر تهران بود که برخی از آنها از شهر خارج شده اما پادگان جی و پادگان واقع در منطقه ۱۳ و بخشی از صنایع دفاعی هنوز در شهر تهران مانده است. امیدواریم با همین روش شاهد خروج این پادگان‌ها نیز باشیم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود ضمن ابراز امیدواری در این خصوص که ظرف یکسال باقیمانده از دوره پنجم مدیریت شهری امر مهم خروج پادگان‌ها از شهر به تحقق برسد افزود: مسئله ترافیک و آلودگی هوا که با توسعه و نوسازی حمل و نقل عمومی حل می‌شود و با توسعه فضای سبز و تکمیل طرح جامع پسماند باید بتوانیم در این راستا گام برداریم.

وی افزود: بحث معماری و میراث فرهنگی و حفظ آثار شهری در حال پیگیری است اما باید سرعت بیشتری پیدا کند. بافت فرسوده که دولت نگاه ویژه‌ای به آن دارد امیدواریم بتوانیم اثرات مثبتی در این حوزه بگذاریم. البته ساختار خود شهرداری نیز باید به گونه‌ای اصلاح شود که کیفیت عملکرد آن ارتقاء پیدا کند. باید آنچه که لازم است حتی یک روز مانده به پایان این دوره شروع شود تا انشالله آیندگان کار را کامل کنند.

/ایسنا

کپی