اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

سناریوی بی پایان ریزش ملخ

سناریوی بی پایان ریزش ملخ

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت:اگر در سال آینده ریزش ملخ صحرایی نداشته باشیم، خراسان جنوبی تا حدود سه سال دیگر برای مبارزه با همین ملخ‌های موجود درگیر خواهد بود که ۳۲ میلیارد تومان منابع مالی برای پایش و تجهیز ناوگان مقابله با ملخ صحرایی نیاز است.

مهدی یوسفی، امروز 17 خرداد، در ارتباط زنده اینستاگرامی با خبرنگاران اظهار کرد: اکنون ۵۰ هزار هکتار عرصه‌ها در خراسان جنوبی آلوده به ملخ صحرایی است.

وی با بیان اینکه مبارزه با ملخ صحرایی نیازمند ۳۲ میلیارد تومان اعتبار است، افزود: امسال نخستین ریزش ملخ صحرایی مهاجر را در شهرستان نهبندان شاهد بودیم.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه هم‌اکنون چهار شهرستان استان شامل زیرکوه، نهبندان، درمیان و سربیشه درگیر ملخ‌های صحرایی هستند، تصریح کرد: شهرستان نهبندان با ۱۷ هزار و ۲۸۳ هکتار دارای بیشترین سطح آلودگی ملخ‌های صحرایی است.

یوسفی افزود: همچنین در شهرستان سربیشه 1870 هکتار، شهرستان زیرکوه 110 هکتار و  در شهرستان درمیان نیز ۲۷0 هکتار به این آفت آلوده شده است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون سطح مبارزه با آفت ملخ در ۲۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی و کشاورزی در استان خراسان جنوبی انجام شده است، افزود: امسال هجوم ملخ‌ها نسبت به سال گذشته، افزایش چند برابری دارد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه پیش‌بینی می شود تا ۲۵ هزار هکتار مبارزه با این آفت را در استان داشته باشیم، تصریح کرد: شبکه‌های مراقبت و گروه‌های دیده بانی در مناطق مختلف استان مشغول پایش و رصد شرایط از نظر وجود ملخ‌های صحرایی هستند.

یوسفی با بیان اینکه تاکنون ۲۵۰ هزار هکتار از مراتع این استان به منظور مبارزه با آفت ملخ صحرایی پایش شده است، افزود: اگر در سال آینده ریزش ملخ صحرایی نداشته باشیم، خراسان جنوبی تا حدود سه سال دیگر برای مبارزه با همین ملخ‌های موجود درگیر خواهد بود که ۳۲ میلیارد تومان منابع برای پایش و تجهیز ناوگان مقابله با ملخ صحرایی نیاز است که این نیاز به سازمان حفظ نباتات کشور منتقل و درخواست امکانات و تجهیزات لازم شده است.

وی با اشاره به تصویب ۲۰ میلیارد تومان برای مبارزه با هجوم ملخ صحرایی از سوی سازمان مدیریت بحران کشور، یادآور شد: این اعتبار با توجه به سطح آلوده هر استان توزیع خواهد شد که با توجه به پیگیری های انجام شده اعتبار خوبی برای خراسان جنوبی در نظر گرفته شده است./ ایسنا

کپی