اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

احتمال زیاد ریزش ملخ از ‌‌هندوستان و پاکستان به مزارع و باغات ایران

احتمال زیاد ریزش ملخ از ‌‌هندوستان و پاکستان به مزارع و باغات ایران

از ابتدای هجوم ملخ‌ها به استان فارس تاکنون در سطح ۳۱ هزار هکتار، مبارزه با این آفت صورت گرفته و ۶۱۰ هزار هکتار نیز پایش شده است.

ملخ‌های صحرایی مهمانان ناخوانده‌ای هستند که از سال گذشته در ایران حضور پررنگ‌تری داشتند، این ملخ‌ها از شبه جزیره عربستان، امارات و عمان به سمت ایران حرکت کردند و چندین استان را در فصل زمستان درگیر کردند.

امسال نیز این ملخ‌ها دوباره از اواخر آذرماه وارد ایران شدند و در حال حاضر تعدادی از استان‌های کشور را درگیر کرده که در این میان 7 استان جنوبی از جمله کرمان، سیستان و بلوچستان، فارس، بوشهر و هرمزگان با شدت بیشتری همراه است.

به گفته محمدرضا درگاهی، رئیس سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی تا ابتدای خردادماه بیش از 293 هزار هکتار مبارزه و بیش از 5 میلیون هکتار نیز پایش صورت گرفته است.

وی پیش از این در سفری به استان فارس اعلام کرد که امسال با توجه به شدت و تراکم هجوم ملخ‌های صحرایی پیش‌بینی می‌شود بیش از تقریباً یک میلیون هکتار باید مبارزه انجام شود.

اهمیت این مسئله و حفظ امنیت غذایی کشور سبب شد که در اردیبهشت ماه هیئت دولت با اختصاص 200 میلیارد ریال برای مبارزه کامل با آفت ملخ صحرایی در برخی از استان‌های کشور موافقت کند.

مبارزه در 31 هزار و پایش 610 هزار هکتار

استان فارس نیز از جمله استان‌های درگیر با آفت ملخ است که از سال گذشته مبارزه علیه این آفت در آن انجام شده و 10 شهرستان  لامرد، مهر، لارستان، خنج، کازرون، گراش، ممسنی، قیروکارزین، فراشبند و فیروزآباد با ملخ صحرایی درگیر بودند که در حال حاضر به کمتر از 10 شهرستان رسیده است.

حمیدرضا دبیری، مدیر سازمان حفظ نباتات جهاد کشاورزی فارس آخرین وضعیت مبارزه با ملخ در این استان را تشریح کرد. به‌گفته وی ابتدای خردادماه ریزش شدید ملخ در استان صورت گرفته به‌گونه‌ای که در تاریخ 6 خردادماه 12 روستای شهرستان لامرد به‌یکباره آلوده شدند.

مدیر سازمان حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان فارس از مبارزه شدید در طی 10 روز خبر می‌دهد و می‌گوید: در حال حاضر از 12 خرداد ماه وضعیت به نسبت آرام‌تر است و اگر وضعیت به‌همین صورت ادامه پیدا کند مبارزه با ملخ تا پایان خردادماه به اتمام برسد.

به گفته وی تاکنون 31 هزار هکتار مبارزه با این آفت صورت گرفته و 610 هزار هکتار نیز پایش شده است.

دبیری همچنین از نقشه جدید "فائو" سخن می‌گوید که پیش‌بینی ریزش جدید است اما به دلیل اینکه مسیر باد از غرب به شرق است خطری متوجه استان فارس نیست.

56 ریزش ملخ در فارس؛ خسارتی گزارش نشده است

آن‌طور که دبیری می‌گوید از ابتدا تاکنون در استان فارس 56 مورد ریزش ملخ انجام شده که در روزهای اخیر بیشترین و شدیدترین ریزش‌ها رخ داده است.

وی همچنین از پیش‌بینی برای سال آینده نیز خبر می‌دهد که به احتمال زیاد ریزش ملخ از شرق کشور و از ناحیه هندوستان و پاکستان خواهد بود و باید برای این امر نیز تدابیر و آمادگی لازم اندیشیده شود.

به گفته مدیر سازمان حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان فارس تاکنون خسارت جدی به مزارع استان فارس وارد نشده است.

براساس اظهارات کارشناسان سازمان حفظ نباتات طول زندگی هر ملخ حدود 2.5 ماه است که در این مدت حدود 250 تخم می‌گذارد، ملخ‌ها در حالت تجمعی تمایل به پروازهای طولانی مدت دارند و حداقل صد متر ارتفاع می‌گیرند و با نیروی باد جابه‌جا می‌شوند بنابراین اگر در طول یک‌روز بتواند دوازده ساعت پرواز کنند و سرعت وزش باد هم مثلا 20 کیلومتر در ساعت باشد حدود 300 کیلومتر می‌توانند در طول روز جابه‌جا شوند.

در دوره گذشته از بهمن 97 تا تیرماه 98 درگیر مبارزه با ملخ‌های صحرایی بود و 14 شهرستان نیز به صورت جدی درگیر این آفت شده بودند. در این مدت زمانی مبارزه علیه این آفت در 44 هزار و 500 هکتار انجام و بالغ بر 31 تن سم برای مبارزه با این آفت مصرف شد.

از آنجا که بخش زیادی از ملخ‌ها به عرصه‌های منابع طبیعی وارد شده بودند، خسارت به مزارع استان فارس از حمله ملخ‌ها ناچیز بود. براساس اعلام جهاد کشاورزی استان در سال گذشته در مجموع 6 هکتار از بخش کشاورزی آن هم بین 10 تا 20 درصد خسارت دید. / تسنیم

کپی