اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

یک بزمجه بیابانی در زیستگاه‌ طبیعی اصفهان رهاسازی شد

یک بزمجه بیابانی در زیستگاه‌ طبیعی اصفهان رهاسازی شد

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اصفهان گفت: یک بزمجه بیابانی گونه‌ حمایت و حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست پس از زنده‌گیری در زیستگاه‌های طبیعی این شهرستان رها سازی شد.

محمود قهرمانی روز شنبه افزود: این بزمجه بیابانی در روستای گیشی واقع در منطقه براآن شمالی این شهرستان در منزلی با کمک نیروهای آتش نشانی زنده گیری شد.

وی گفت:  پس از اطمینان از سلامتی این حیوان،توسط محیط بانان اداره حفاظت محیط زیست اصفهان در زیستگاه‌های طبیعی شهرستان  رهاسازی شد.

وی تصریح کرد: بزمجه‌ها به خصوص بزمجه بیابانی با توجه به نوع تغذیه‌ای که دارند در حفظ تعادل جمعیت حشرات ، خزندگان کوچک در طبیعت نقش دارند و برخی ها با خوردن لاشه حیوانات به پاک‌سازی محیط زیست کمک می‌کنند.

قهرمانی افزود: شهروندان در صورت مواجه شدن با حیوانات وحشی مراتب را به نهادهای مربوط اطلاع دهند و از نزدیک شدن به آنها پرهیز کنند.

بیش از ۷۳ گونه بزمجه در دنیا وجود دارد و در  ایران ۲ نوع بزمجه وجود دارد، بزمجه بنگال که بیشتر در کنار رودخانه‌ها زندگی می‌کند و بزمجه بیابانی که محل زندگی آن در بیابان است.

بُزمَجّه یا بُزمَجه، که با نام‌های بزمک، بزدوش، بزچوش و بزغاله ‌مار نیز شناخته می‌شود، نام گروهی از خزندگانِ عمدتاً بزرگ ‌جثه است که عضو سَردهٔ بزمجه‌ها (نام علمی: Varanus) به‌شمار می‌روند. امروزه نزدیک به ۷۳ گونه بزمجه شناخته شده‌است.

بزمجه در نواحی بیابانی و نیمه بیابانی، زمین های ماسه‌ای با سطوح ناهموار، خاک‌های رسی، در دامنه کوه‌ها، تپه‌ها و دشت‌ها با پوشش گیاهی استپی شامل بوته‌ها، درخت‌ها و نیز اطراف زمین‌های کشاورزی و باغها زندگی می‌کند و از پستانداران کوچک، خزندگان، پرندگان، تخم پرندگان و خزندگان، عقربها، حشرات بزرگ، و وزغها تغذیه میکند./ ایرنا

کپی