اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹

آماده باش دیده بانان جنگل‌های گلستان

آماده باش دیده بانان جنگل‌های گلستان

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت که در پی افزایش ناگهانی دما و احتمال آتش سوزی، دیده‌بانان استان در عرصه‌های طبیعی بویژه جنگل‌های سوزنی برگ به حالت آماده باش درآمدند.

ابوطالب قزل سفلو روز پنجشنبه اظهار داشت: بیشترین نگرانی از افزایش دما برای جنگل های سوزنی برگ است که عمده آن در شرق استان قرار دارد.

جنگلهای سوزنی برگ استان گلستان افزون بر ۵۰ هزار هکتار برآورد می‌شود.

وی اضافه کرد: کشیک ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان های ۱۴ گانه و گشت های جنگلبانی و قرقبانی در مناطق مختلف گلستان مشغول سرکشی از حوزه استحفاظی خود هستند.

به گزارش ایرنا در پی افزایش دما که در برخی مناطق گلستان تا ۴۷ درجه سانتی گراد گزارش شد؛ مدیرکل هواشناسی استان این میزان افزایش را رکوردشکنی نسبت به دوره بلند مدت آماری اعلام کرد و گفت: روز گذشته ۶ ایستگاه هواشناسی دمای ۴۵ درجه سانتیگراد و بالاتر را تجربه کردند.

اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان هر ساله قبل از آغاز فصل تابستان، تقویت گشت‌های حفاظتی و برقراری کشیک‌های منظم در شهرستان‌ها، ایجاد آتش‌بُر در مناطق پرخطر با همکاری سازمان جهاد کشاورزی و کشاورزان، تعمیر و آماده‌سازی خودروها و ادوات اطفای حریق، برای آمادگی بیشتر در مقابله با آتش را در دستور کار دارد.

اداره کل منابع طبیعی گلستان ۵ پایگاه اطفای حریق، ۳۲ سرجنگلبانی و ۱۳ پاسگاه ویژه با ظرفیت ۴۱۰ نیروی جنگلبان و ستادی دارد.

زمین‌های زیر پوشش اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان افزون بر یک میلیون و ۳۹۷ هزار و ۲۴۴ هکتار است که ۴۵۲ هزار و ۱۸۵ هکتار آن جنگل، ۸۶۲ هزار و ۸۲۵ هکتار مرتع، حدود ۲۰ هزار هکتار ساحل و ۶۲ هزار و ۴۲۰ هکتار زمین‌های مستحدث و موات است.

بخش زیادی از جنگل های هیرکانی نیز در استان گلستان قرار دارد. / ایرنا

کپی