اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹

نشت گسترده نفت در سیبری/اعلام وضعیت فوق العاده

نشت گسترده نفت در سیبری/اعلام وضعیت فوق العاده

رئیس جمهوری روسیه در پی نشت ۲۰ هزار تن نفت به رودی در داخل مدار قطب شمال در منطقه کراسنویارسک در سیبری روسیه حالت اضطراری اعلام کرد.

ولادیمیر پوتین در جلسه ای که به بررسی این بحران اختصاص داشت، مدیران این منطقه را بشدت مورد انتقاد قرار داد که چرا باید مقامات از طریق شبکه های اجتماعی و پس از دو روز از نشت نفت، متوجه این حادثه شوند.

پوتین در ادامه این جلسه ضمن اینکه از مقامات این منطقه خواست طرحی برای پایان دادن به این بحران زیست محیطی ارایه کنند آنان را تهدید کرد که مقصران حادثه شناسایی و مورد بازخواست قرار خواهند گرفت.

براساس گزارش رسانه های روسی، هفته گذشته یکی از مخازن نفت نیروگاه حرارتی در نوریلسک سیبری آسیب می بیند و در نتیجه آن بیش از ۲۰ هزار متر مکعب سوخت در این منطقه نشت می کند اما تا وقتی که آلودگی به رودخانه نرسیده بود کسی متوجه این حادثه نشد.

برخی از صاحبنظران معتقدند که این حادثه، نخستین حادثه زیست محیطی بزرگ در قطب شمال پس از نشت گاز در آلاسکا به حساب می‌آید.

حادثه والدز در سال ۱۹۸۹ میلادی با نشت ۱۱ میلیون گالن نفت خام به آب های ساحلی آلاسکا به یکی از بزرگترین سوانح زیست محیطی صنعت نفت تبدیل شد.

در نشست پوتین با مسئولان این منطقه که گفته می شود پنج روز پس از شروع این حادثه برگزار شده است، الکسی زینیچف رئیس اورژانس روسیه گزارشی از عملکرد این نهاد برای مهار آلودگی‌های نفتی ارایه کرد و گفت که میزان غلظت آلاینده ها در رودخانه‌هایی که نفت به آنها رسیده است از ده هزار بار فراتر رفته است.

الکساندر یوس فرماندار کراسنویارسک نیز در گزارش خود به پوتین اعتراف کرد که مقامات دو روز پس از بروز حادثه و از طریق شبکه های اجتماعی متوجه این حادثه شده اند و او اکنون نمی‌داند که چگونه می تواند ظرف ۱۴ روز بر این مشکل غلبه کند.

این اظهار نظر کافی بود تا ولادیمیر پوتین مقامات حاضر در جلسه را به باد انتقاد بگیرد و از بی اطلاعی آنان از حادثه و نداشتن برنامه برای روبرو شدن با این بحران زیست محیطی خشمگین شود و اعلام کند که به شدت با خاطیان برخورد خواهد کرد.

در ادامه این جلسه تصمیم گیری شد که سوخت در حال نشت آتش زده شود تا از ادامه آلودگی زیست محیطی جلوگیری شود و به دلیل گستره آلودگی قرار شد از ارتش و وزارت موقعیت های اضطراری روسیه برای کنترل این حریق کمک گرفته شود.

رئیس جمهوری روسیه پس از موافقت با طرح اضطراری برای پایان دادن به بحران زیست محیطی، اعلام وضعیت اضطراری را پذیرفت و خواستار اقدام فوری و به حداقل رساندن تاثیرات منفی این حادثه بر طبیعت شد.

پوتین علاوه بر این خواستار تحقیقات توسط دستگاه های بازرسی و نظارتی در خصوص حادثه اخیر و یافتن مقصران شد.

صاحب مخزن نفتی که نشت نفت از آن صورت گرفته شرکت نوریلسک تامیر Norilsk-Taimyr (NTEC)  است و یکی از مسئولان آن هم اکنون در بازداشت قرار دارد.

دادستانی کل روسیه نیز اعلام کرده که پرونده جنایی برای بررسی این موضوع در سه بخش جداگانه شامل خسارت به زمین، آلودگی آب و سوم نقض قوانین حفاظت از محیط زیست در طول کار باز کرده است./ایرنا 

کپی