اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹

گزارش تصویری؛ روزگاری که امام در میان ما نبود

گزارش تصویری؛ روزگاری که امام در میان ما نبود

عکس‌های سال 68 و روزهای رحلت امام (ره)، یادآور روزگاری است که بر ملت ایران رفته است.

در شب 14 خرداد زمانی که حال امام امت رو به وخامت بود، جلسه‌ای با حضور مرحوم حاج سید احمد آقا خمینی و بعضی از اعضای دفتر امام و علمای قم و تهران و مسئولین کشور در جماران تشکیل و در مورد محل دفن ایشان نظرهای مختلفی ارائه شد و هر یک از مسئولین و سران نظام و بعضی از مراجع و علما پیشنهاداتی داشتند. پس از جمع‌بندی به این نتیجه رسیدند که تهران مناسبت‌ترین محل برای دفن امام است. با نظر مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین آقای حاج سید احمد خمینی و دیگران مقرر شد که پیکر امام (س) در نزدیکی شهدای بزرگوار انقلاب اسلامی و بهشت زهرا دفن شود. گروهی برای موقعیت‌یابی و انتخاب گزینه برتر به بهشت زهرا و اطراف آن عزیمت و پس از بررسی‌های همه‌جانبه، محل فعلی را تعیین نمود و با همکاری سازمان بهشت زهرا منطقه مورد نظر از سوی مالک خریداری و واگذار شد. (موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی)

---

 

اصولاً اعداد انتخابی در معماری مجموعه حرم اعدادی با نماد خاص انتخاب شده‌اند. تعداد 5 گنبد نشان پنج تن آل عبا است. ستون‌های زیر گنبد اول عدد 8 است که برگرفته از امام هشتم و در آئین ما جایگاه دارد؛ همچنین تزئینات روی در نیز شمسه‌های 8 تایی هستند. گنبدها نیز در سه ارتفاع 42، 57 و 68 متری ساخته شده است که از سال 42، شروع انقلاب، سال 57، پیروزی انقلاب و سال 68، ارتحال امام نشان دارد. (موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی)

---

 

خلوت مستان

در حلقــــــه درویش، نــــــــدیدیـــــم صفـــــایى

در صــــومعــــــــــــــه، از او نشنیدیم ندایــــى

در مــــــدرسه، از دوست نخـــــــــواندیم کتابى

در مــــــــاذنه، از یار ندیدیــــــم صدایـــــــــى

در جمـــــع کتب، هیچ حجـــــــابى نـــــــدریدیم

در درس صحف، راه نبـــــردیــــــم به جــــایــى

در بتکـــــده، عمــــــــرى به بطـــالت گــذراندیم

در جمع حـــــریفــــــان نــــه دوایـى و نه دائى

در جـــــرگه عشــــــــّاق روم، بلکـــــــــه بیــابم

از گلشن دلــــــدار نسیمـــــى، رد پــــــــایـــى

این ما و منى جمله ز عقل است و عقال است

در خلوت مستان، نه منى هست و نه مایى

برگرفته از دیوان اشعار امام خمینی

---
امام در بیمارستان قلب تهران

 

  در تاریخ 15 / 3 / 1368 ه . ش. یـک روز پـس از‏ ‏ارتحال حضرت امام خمینی، متن وصیتنامه، حسب الامر‏ ‏ایشان ـ با توجه به تألمات شدید روحیِ فرزند امام ـ به‏ ‏وسیله رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله ‏ ‏خامنه ای در مجلس خبرگان برای نخستین بار مفتوح و‏ ‏قرائت گردید و گزارش کامل (صوتی و تصویری) این‏ ‏جلسه از طریق رسانه‌های گروهی پخش شد و متن‏ ‏دستخط وصیتنامه نیز در اختیار امت اسلامی قرار گرفت.‏ (برگرفته از وصیت‌نامه امام خمینی (ره))

---
15 خرداد ماه/ مسجد بازار

 

به مجلس و دولت و دست‌اندرکاران توصیه می‌نمایم‏ ‏که قدر این ملت را بدانید و در خدمتگزاری به آنان‏ ‏خصوصا مستضعفان و محرومان و ستمدیدگان که نور‏ ‏چشمان ما و اولیای نعم همه هستند و جمهوری اسلامی‏ ‏رهاورد آنان و با فداکاری‌های آنان تحقق پیدا کرد و بقای‏ ‏آن‏ ‏نیز مرهون خدمات آنان است، فروگذار نکنید و خود را از‏ ‏مردم و آنان را از خود بدانید و حکومت‌های طاغوتی را که‏ ‏چپاولگرانی بی‌فرهنگ و زورگویانی تهی مغز بودند و‏ ‏هستند را همیشه محکوم نمایید، البته با اعمال انسانی که‏ ‏شایسته برای یک حکومت اسلامی است.‏ (برگرفته از وصیت‌نامه امام خمینی (ره))

---
حسینیه جماران

 

 

 

 

 

  گزارش تصویری؛ روزگاری که امام دیگر نبود

گزارش تصویری؛ روزگاری که امام دیگر نبود

  گزارش تصویری؛ روزگاری که امام دیگر نبود

گزارش تصویری؛ روزگاری که امام دیگر نبود

  گزارش تصویری؛ روزگاری که امام دیگر نبود

گزارش تصویری؛ روزگاری که امام دیگر نبود

  گزارش تصویری؛ روزگاری که امام دیگر نبود

گزارش تصویری؛ روزگاری که امام دیگر نبود

کپی