اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹

جدیدترین ابزار مقابله با کرونا/لامپ‌های تولید کننده اشعه ماوراءبنفش

جدیدترین ابزار مقابله با کرونا/لامپ‌های تولید کننده اشعه ماوراءبنفش

محققان به تازگی اعلام کرده‌اند، از آنجایی که اشعه ماورابنفش قادر به از بین بردن ویروس می باشد، ممکن است در شرایط کنونی همه گیری کرونا، استفاده از لامپ‌های قابل حمل تولیدکننده این اشعه به وسایلی ضروری مانند تلفن همراه برای انسان بدل شود.

پایگاه خبری ستادی فایند (studufind) امروز (چهارشنبه)   در مطلبی نوشت: محققان می‌گویند که استفاده از دستگاه‌های قابل حل تولیدکننده نور ماورا بنفش (لامپ ها) که قادر به از بین بردن ویروس کرونا هستند، ممکن است به زودی به‌اندازه تلفن، کلیدها و کیف پول معمول شود؛  این ابزارها قادر هستند اشعه ماورابنفش را با شدت بالا ساطع و به سرعت مناطق هدف را ضد عفونی کنند. 
در این گزارش آمده است: در واقع دو روش اصلی برای تمیز کردن و از میان بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها از سطح معین وجود دارد: روش نخست استفاده از مواد شیمیایی و روش دیگر قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش (UV) است. تابش اشعه ماورا بنفش بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ نانومتر می‌تواند به طور موثری ویروس‌ها را از بین ببرد و از بازگشت دوباره ویروس‌ها به سطوح تمیزشده جلوگیری ‌کند، بدیهی است دستگاه‌هایی که اشعه ماورا بنفش ساطع می‌کنند به دلیل گسترش ویروس کرونا این روزها به کار می‌آیند، ضمن آنکه نباید فراموش شود این دستگاه‌ها نیاز به یک لامپ بزرگ تخلیه گاز حاوی جیوه دارند که بسیار گران قیمت و با عمر کوتاه است. 
با این حال، محققان بر این باورند که به زودی می‌توان دیودهای ساطع کننده اشعه ماورا بنفش بسیار پیشرفته‌تری را تولید کرد.  (دیود، قطعه‌ای الکترونیکی که دو سر دارد و جریان الکتریکی را در یک جهت از خود عبور می‌دهد و در جهت دیگر، در مقابل گذر جریان مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می‌دهد.)
محققان تاکید دارند که از دستگاه‌های تولید کننده اشعه ماورا بنفش، علاوه بر استفاده شخصی، می‌توان برای ضد عفونی کردن مناطق بزرگ عمومی مانند پارک‌ها، تئاترها، اتوبوس‌ها و متروها نیز بهره برد. /ایرنا

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

کپی