اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹

جشن فارغ التحصیلی روباتیک در مالزی

جشن فارغ التحصیلی روباتیک در مالزی
بیتا میرعظیمی خبرنگار

دانشگاهی در مالزی قصد دارد مراسم جشن فارغ التحصیلی دانشجویان را به شکل روباتیک برگزار کند. در این مراسم روبات ها به منظور مقابله با شیوع کرونا در صحنه حاضر شده و مدرک عالی دانشگاه را به نمایندگی از تک تک فارغ التحصیل ها تحویل می گیرند.

سید عبدالله رهبر تیم تحقیقاتی سازنده این روبات ها می گوید: ایده فارغ التحصیلی روباتیک قرار است به شکل ویدپو کنفرانس روز سه شنبه برگزار شود. وی افزود: در این مراسم دو روبات با لباس های مخصوص فارغ التحصیلی به نمایندگی از تمام دانشجویان در صحنه حاضر شده و مدرک عالی دانشگاه را دریافت می کنند.

این محقق در عین حال تاکید کرد: در شیوه فارغ التحصیلی روباتیک تمامی دانشجویان از راه دور و بدون حضور در دانشگاه شرکت کرده و به شکل ویدیو کنفرانس تصویر چهره آن ها بر سر روبات حاضر شده و مدرک خود را به شکل مجازی دریافت می کنند.

اما علی رغم شیوه فناورانه و جذاب فارغ التحصیلی روباتیک آنهم در شرایط بحرانی کرونا بسیاری از دانشجویان این دانشگاه از این شیوه  استقبال نکرده و پیشنهاد به تعویق افتادن این مراسم تا پایان بحران کرونا را مطرح کردند. در همین ارتباط نورهزوانی سعید یکی از دانشجویان معترض به برگزاری جشن فارغ التحصیلی روباتیک در صفحه فیس بوک خود نوشت: من حاضرم یک و حتی ۴ سال صبر کنم تا خودم در صحنه حاضر شده و مدرک فارغ التحصیلی را در دستانم بگیرم.

اما برگزاری جشن فارغ التحصیلی روباتیک اولین ایده فناوارانه در مالزی بشمار نمی رود. چرا که یشتر با گسترش بحران کرونا دانشگاه "پیشرفت کسب و کار"(BBT) در ژاپن در تاریخ ۲۸ مارس یک مراسم فارغ التحصیلی روباتیک را در یک هتلی واقع در توکیو برگزار کرد. بدین ترتیب دانش آموختگان این دانشگاه در ژاپن به جای حضور در مراسم فارغ‌التحصیلی ، از راه دور و با کمک روبات در آن شرکت کردند. دانشجویان فارغ التحصیل به صورت تماس تصویری در مراسم حضور داشتند و روباتها مدرک فارغ التحصیلی را به نمایندگی از آنها در دست گرفتند. سایر دانشجویان شرکت کننده در این مراسم نیز از طریق اپلیکیشن ؛زوم؛  به این مراسم پیوسته و نظرات و احساسات خود را درج کردند.

 

کپی