اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹

جنگل جهان نما و روح تازه‌ای که در جان ما می‌دمد

جنگل جهان نما و روح تازه‌ای که در جان ما می‌دمد

جنگل جهان نما جایی برای فراموشی زندگی ماشینی و روزمره است. جنگل جهان نما جنوبی ترین جنگل انبوه گلستان است که به دلیل ارتفاع بالای آن به نام بام گلستان آن را می‌شناسند. دهکده‌ای بکر با مناظر طبیعی اعجاب‌انگیز که به دور از هر گونه هیاهو بر ارتفاعات بالا آرمیده و میزبان گردشگران است. جنگل جهان نما به وسعت بیش از سی هزار هکتار در استان گلستان و در ارتفاعات جنوب گرگان و جنوب شرقی کردکوی در سلسله جبال البرز قرار گرفته است.

یک جنگل زیبا ، یک تجربه فراموش نشدنی

جنگل حفاظت شده جهان نما از شمال به شصت کلا و زیارت ، از شرق به چهارباغ، از غرب به درازنو و از جنوب به رودخانه ی چهارباغ و رادکان محدود است. ارتفاع منطقه از ۶۰۰ متر در مرز شمالی تا ۳۰۶۴ متر در ضلع جنوب شرقی از سطح دریا متغیر است؛ این دهکده نمونه‌ی یک ییلاق بی نظیر است. آبشار‌های بلند ، درختان سر به فلک کشیده ، کلبه‌های روستایی با سقف شیب دار و … نمایی است که یک گردشگر وقتی در یکی از این کلبه ها مستقر شده و کنار یک بخاری هیزمی لمیده خواهد دید.

طبیعت جنگل جهان نما

در فصل تابستان مناظر طبیعی جنگل جهان نما از فرط زیبایی غیر قابل وصف است، و در فصل پاییز تنوع رنگ به جایی می‌رسد که دید انسان یاری نمی‌کند. سفر در هر فصلی به این جنگل لطف خودش را دارد. ارتفاع این جنگل حس و حال عرفانی به شما می‌دهد زیرا شما همیشه در بالای ابرها قرار دارید. گونه‌های گیاهی و حیوانی این منطقه جزو نکات بسیار ویژه‌ی آن است . شما می‌توانید از نزدیک از بوته‌های گل گاو زبان ، مریم گلی و درختچه‌ی زرشک و آلوچه برداشت کنید.

تمام گردشگرانی که تا به حال به جنگل جهان نما سفر کرده اند می‌دانند که این جنگل به مانند تکه ای از بهشت بر روی زمین است . انگار این تکه از زمین با بشریت در زمان سفر نکرده است و همان طور که بوده  باقی مانده تا با مردمان نازنین و مهمان پذیرش برای ما یاد آور زیبایی‌های خداوند شوند.

 
 
 
جنگل جهان نما-۲

گونه‌های گیاهی و حیوانی در جنگل جهان نما

گونه‌های گیاهی جنگل جهان نما با توجه به نوع خاک مرغوب و ارتفاع زیاد خود به شدت متنوع است. این پوشش گیاهی به دسته‌های علفزار، پوشش بوته زار و پوشش سوزنی برگان تقسیم می‌شود. این منطقه کاملا یک منطقه‌ی حفاظت شده است و شما می‌توانید با خیال راحت پستانداران بزرگی همچون  مرال، شوکا، خرس، پلنگ، گرگ، قوچ و میش ، بز کوهی ( پازن )، گراز و پستانداران دیگر نظیر ، خرگوش ، کیسه دهان خاکستری ، پایکا ، انواع خفاش ها، روباه و … را مشاهده کنید.

مسیر دسترسی به جنگل جهان نما

جنگل-جهان-نما

اگر از تهران می‌خواهید به جنگل جهان نما بروید، هم جاده هراز و هم فیروز‌کوه می‌تواند شما را به مقصدتان برساند. اما پیشنهاد ما به شما جاده هراز است چون هم کوتاه‌تر است و هم زیبا. پس از حرکت از شهر تهران و پشت سر گذاشتن شهرهای آمل، بابل، قائم شهر، نکا و بهشهربه کردکوی می‌رسید که سرآغاز مسیر حرکت شما به سمت منطقه جهان‌نما است.

بهتر است باک بنزین خود را در پمپ بنزین کردکوی پر کنید زیرا تا مقصد و نزدیکی‌های دامغان هیچ پمپ بنزینی در راه وجود ندارد. رایجترین راه برای رسیدن به جنگل جهان‌نما مسیر کردکوی- پارک جنگلی کردکوی- روستای درازنو، رادکان، حاجی آباد و در آخر دهکده‌ی ییلاقی جهان‌نما است. کل این مسیر  چیزی حدود ۷۰ کیلومتر است که ۳۰ کیلومتر آخر راه، جاده شن ریزی شده و خاکی است و گذر از آن ممکن است کمی سخت باشد.

چشمه‌های مسیر جنگل جهان نما

جهان-نما-۴

همانطور که در بالا اشاره شد جنگل جهان نما یک منطقه ی کوهستانی تلقی می شود ، اما با وجود این در این ناحیه رود خانه ها و چشمه های بسیار زیادی به چشم می خورد از جمله : نخودچشمه، پیرزن چشمه، سوته، سرخ چشمه، شربت، تول بنه ، مازوکش، امام وردی . از رودخانه های خروشان این ناحیه هم می شود  به رودخانه ی چهار باغ اشاره کرد که در ادامه ی راهش به رادکان در مازندران می ریزد .

جنگل جهان نما قدمت دیرینه دارد و از قدیم الایام در بالا ی کوه جا خوش کرده است . جهان نما هنوز دارای منازلی با معماری سنتی است. مردم روستایی منطقه اکثراً هنوز مشغول به  دامداری وکشاورزی بوده و گلیم، پاپیچ‌های سنتی و وسایل تزئینی کوچک از جمله صنایع دستی آنان به شمار می‌رود.

بهترین زمان سفر به جنگل جهان نما

جهان-نما-۲

منطقه جهان نما به طور کلی سرد و معتدل است و حتی در تابستان هم سرد است. بهترین فصل‌های سال برای سفر به وان بهار و تابستان است اما چون منطقه کوهستانی است و ارتفااع دهکده زیاد است، سفر در پاییز و زمستان به دلیل نبودن امکانات مناسب کمی سخت می‌شود.

جهان-نما---۱

 

کپی