اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹

خداحافظی مهدی قزلی از بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان

خداحافظی مهدی قزلی از بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان

مراسم تکریم «مهدی قزلی» مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان در آستانه ادغام این بنیاد با دو نهاد دیگر وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معارفه سرپرست جدید برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی، معاون امور فرهنگ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم با اشاره به آشنایی سه‌ساله با مهدی قزلی در دوران حضورش در معاونت امور فرهنگی گفت: ضرورت‌های اقتصادی و اداری و بازتعریف فعالیت‎های موسسات بر اساس مقتضیات زمانی، مجموعه وزارتخانه را به این نتیجه رساند تا موسسه فراگیری تشکیل دهد زیرا بسیاری از موسسات در ظرف زمانی خاصی ایجاد شده بودند و به ساماندهی نیاز داشتند. موضوع سختی بود و با همکاری دوستان به اینجا منتج شد. قصد ما این است که سویه فعالیت‎های حوزه ادبی کمرنگ نشود بلکه تلاش خواهیم کرد ساختارها را کمی تغییر دهیم.

وی با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی و کاری مهدی قزلی گفت: آقای قزلی اگر کاری را قبول می‌کرد شبانه‎روز پیگیر آن بود و تمام همّ و غم خود را صرف آن می‎کرد و نگاه اداری در کارش مطرح نبود. صراحت خوبی داشت و با کنایه یا در لفافه صحبت نمی‎کرد، گرچه صراحت در سیستم اداری چندان مطلوب نیست و ممکن است نارضایتی‎هایی ایجاد کند.

جوادی در این مراسم که عصر دوشنبه (۱۲ خرداد) برگزار شد، با اشاره به تعامل مهدی قزلی با دیگر مدیران مجموعه گفت: تعامل خوبی با دیگر مدیران داشت و اختلافات را برجسته نمی‎کرد. همچنین وقتی کاری را شروع می‎کرد خود را درگیر مقدمات نمی‌کرد و به اصل کار می‎پرداخت. نکته مهم و تاثیرگذار دیگر در کارنامه فعالیت آقای قزلی، خلاقیت و نوآوری بود که متاسفانه برخی از آنها چندان برجسته نشدند مثل ویکی‌ادبیات یا پروژه سرباز فرهنگ.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه مدیریت فرهنگی مصداق صدقه‎های جاری مخفیه، فعالیت‎هایی است که افراد در آن چندان برجسته نمی‎شوند و در پشت صحنه حضور دارند. آقای قزلی نیز چنین ویژگی داشت و امیدوارم دیگر مدیران فرهنگی نیز چنین باشند.

محسن جوادی در پایان با معرفی بهروز جلالی به عنوان سرپرست جدید بنیاد گفت: مراحل پایانی ادغام در دست انجام است اما با توجه به طی شدن مراحل حقوقی، آقای جلالی زحمت مسئولیت بنیاد در دوران گذار را بر عهده خواهد داشت تا بتوانیم این مسیر را به نهایت برسانیم.

در ادامه مراسم همایون امیرزاده، مدیر مرکز روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سابقه حضور شش ساله در معاونت امور فرهنگی گفت: در دوره حضور من در معاونت امور فرهنگی دوستی و مودتی میان مدیران مجموعه ایجاد شد که مدیون صالحی بود زیرا با جاذبه خود مدیران را به یکدیگر نزدیک می‎کرد.

وی ادامه داد: آقای قزلی بر سر مکان بنیاد سختی‎های فراوانی کشید تا مکانی برای دور هم جمع شدن اهالی فرهنگ دست‎وپا کند. همچنین روحیه از خودگذشتگی داشت و در دو سه جایزه که می‎توانست حضور داشته باشد، انصراف داد.

امیرزاده با اشاره به فعالیت‎های استانی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان نیز عنوان کرد: در دو سال اخیر به همراه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ۱۵ سفر استانی حضور داشتم و شاهد بودم چگونه حضور بنیاد در شهرهای مختلف موجب پرورش استعدادهای جوان شده است. این آموزش‌ها تاثیرات فراوانی داشتند و همواره در این سفرها برگزاری دوره‏های شعر و داستان به عنوان یک مطالبه جدی مطرح می‌شد.

مهدی قزلی نیز در پایان این مراسم با اشاره به تلاش همکاران مجموعه بنیاد در شش گذشته و همکاری آنها در برگزاری برنامه‎ها گفت: در این شش سال به طور متوسط سالی چهار‎ونیم میلیارد تومان بودجه گرفتیم که ۴۰ درصد آن برای امور جاری هزینه می‎شد. در این بازه زمانی شش جشنواره جلال آل احمد، شش جشنواره شعر فجر، سه جایزه پروین و سه جایزه ملک‎الشعرای بهار را برگزار کردیم.

وی ادامه داد: همچنین سی دوره متمرکز آموزش شعر و داستان، ویکی ادبیات، سند ملی انجمن‏‌های ادبی، پروژه سرباز فرهنگ، پایگاه نقد فرهنگ، پایگاه نقد شعر و... از دیگر فعالیت‎های بنیاد بودند.

در این مراسم اسماعیل امینی، احمد دهقان، شهریار عباسی و مهدی رشیدی مهرآبادی درباره مهدی قزلی به صحبت پرداختند.

کپی