اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
پس از پنج روز، آتش در زاگرس مهار شد

کوهِ خاکستر

کوهِ خاکستر
زهرا کشوری خبرنگار

آتش خاموش شد و منطقه حفاظت شده خائیز آرام گرفت. در پنج شبانه‌ روز گذشته محیط‌بانان، جنگلبانان، گروه مردمی و کوهنوردان، بالگردهای هلال احمر، ارتش، سپاه و بسیج به کمک منطقه حفاظت شده در مرز بهبهان خوزستان و دهدشت، کهگیلویه و بویراحمد شتافتند تا بالاخره حریق اطفا شد.

نیروهای مردمی و دولتی حاضر در منطقه امروز صبح اعلام کردند به‌دنبال اضافه شدن ده‌ها کوهنورد داوطلب و نیروهای ارتش به منطقه، آتش خائیز مهار شد و منطقه به کنترل نیروهای مردمی و دولتی درآمد. اما برای جلوگیری از شعله‌ورشدن مجدد، نیروها تا ۱۲ ساعت آینده در منطقه باقی خواهند ماند.
هنوز مسئولان دو استان هیچ برآورد خسارتی از آنچه بر سر گونه‌های درختی، گیاهی و جانوری این منطقه رفت، ندارند. خائیز در حوزه استحفاظی شهرستان‌های گچساران، کهگیلویه و بهبهان با مساحتی معادل ۳۳ هزار هکتار در سال ۷۷ در ردیف مناطق حفاظت شده کشور قرار گرفت. آتش‌سوزی این منطقه از پنجشنبه گذشته و به‌دنبال اختلاف دو طایفه بر سر تصاحب اراضی بیشتر برای چرای دام‌ها اتفاق افتاد و بسرعت از مرز خوزستان گذشت و به جان بلوط‌ها و گونه‌های جانوری کهگیلویه و بویراحمد در دهدشت افتاد.
در این آتش‌سوزی کارشناسان هشدار دادند که اگر زودتر به داد زاگرس نرسند، اگر قدر این سبزینه بی‌محنت دانسته نشود، باید منتظر سیلاب‌های ویرانگرتر، رانش‌های خطرناک‌تر و خشکسالی‌های مرگبارتر باشیم که فرجامش مهاجرت و ترک زیست بوم است. آنها هشدار دادند واقعیت گریز‌ناپذیر اقلیمی ایران خشکسالی است نه ترسالی. بنابراین نباید اجازه داد آتش‌سوزی‌ها آن را خشک‌تر کند. خبرنگاران حوزه محیط‌ زیست، رسانه‌ها و فعالان شبکه‌های اجتماعی در ۵ شبانه روز گذشته در پشت صحنه به حمایت از بلوط‌های زاگرس برخاستند و این تأثیرگذاری تا جایی پیش رفت که سازمان برنامه و بودجه با بخشی از بودجه مصوب برای اطفای حریق موافقت کرد. از سوی دیگر به‌دنبال کمبود تجهیزات اطفای حریق از جمله دمنده، آتش‌کوب، گروه‌های مردمی به کمک شتافتند و با کمک‌های مالی به تأمین این تجهیزات پرداختند. کمک‌های مالی به منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد در یک روز به ۱۱۵ میلیون تومان رسید تا جایی که فعالان محیط‌ زیست استان اعلام کرده‌اند کمک بیش از نیاز استان است و از مردم خواستند دیگر وجهی به شماره حساب اعلام شده نریزند. همچنین حساب دیگری هم برای خرید آتش‌کوب و دمنده برای بهبهان و لرستان اعلام شد که با حمایت گروه‌های مختلف مردمی رو به رو شد. گروه‌های مردمی در کنار نیروهای دولتی تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا سایه زاگرس از سر ایران کم‌ نشود.

کپی