اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

کتابی برای آشنایی نوجوانان با شاعران پیشکسوت

کتابی برای آشنایی نوجوانان با شاعران پیشکسوت

مجموعه‌ ۱۰ جلدی «شعر ما» با هدف آشنایی نوجوانان با شاعران پیشکسوت راهی بازار کتاب می‌شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، فاطمه سالاروند - دبیر این مجموعه - گفت: ایده‌ مجموعه «شعر ما» در پاییز سال ۱۳۹۸ شکل گرفت و قرار شد منتخبی از شعرهای شاعران بزرگ‌سال و پیشکسوت برای نوجوانان منتشر شود.

او افزود: از همان ابتدا قرار بر چاپ ۱۰ گزیده مستقل از ۱۰ شاعر بود. برای انتخاب شاعران، با درنظر گرفتن گوناگونی سلیقه و علاقه‌های مخاطبان، علاوه بر تنوع قالب‌ها (کلاسیک، نیمایی، سپید و...)، تنوع طیف‌ها، نگاه‌ها و سبک‌های مختلف شعری را درنظر داشتیم و به همین منظور نام‌های متنوعی در این مجموعه به چشم‌ می‌خورد که در این میان می‌توان به شمس لنگرودی تا محمدحسین مهدوی (م. موید) و محمدعلی بهمنی و... اشاره کرد.

دبیر مجموعه‌ «شعر ما» در توضیح شیوه‌ گردآوری این آثار گفت: برای انتخاب شعرها با بسیاری از دوستان شاعر گفت‌وگو کردیم و در مواردی هم فقط به خواندن کتاب‌های چاپ‌شده بسنده نکردیم و برای یافتن برخی شعرهای پراکنده، مجله‌های مختلف و صفحه‌های مجازی را نیز مورد بررسی قرار دادیم. همچنین برخی از این دوستان لطف کردند و تعدادی شعرهای چاپ‌نشده را نیز در اختیار ما قرار دادند.

این شاعر ادامه داد: مهم‌ترین اصل در انتخاب شعرها، توجه به سن و سال و حس و حال مخاطب نوجوان بود. پس با درنظر داشتن نیازها و گرایش‌ها و درک و فهم متفاوت نوجوان امروز و در عین حال جلب توجه او به تماشای ابعاد دیگری از زندگی، کشف‌های جدید و تجربه‌های تازه و... به این انتخاب‌ها رسیدیم.

او افزود: از این ۱۰ مجموعه پنج دفتر در مرحله پایانی چاپ و چهار دفتر در مرحله صفحه‌آرایی است.

بنا بر اعلام اداره‌کل نظارت بر انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، این مجموعه در نیمه‌ اول سال ۱۳۹۹ منتشر خواهد شد.

کپی