اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹

ویزیت بیماران کرونایی با هولولنز مایکروسافت

ویزیت بیماران کرونایی با هولولنز مایکروسافت
بیتا میرعظیمی خبرنگار

پزشکان بریتانیایی به منظور کاهش تماس با بیماران کرونایی، از هولولنز ترکیبی مایکروسافت HoloLens در بیمارستانها استفاده می کنند.

پزشکان این هولولنز را همانند یک عینک بر چشم گذاشته و از حسگرها و دوربین های پیشرفته ان در درمان بیماری ها و همچنین تماس کمتر با بیماران کرونایی استفاده می کنند. پزشکان به کمک این فناوری عکس ها و اسکن های گرفته شده از بدن بیمار را بدون هیچ گونه تماسی و تنها به شکل سه بعدی در نمایشگر این هولولنز مشاهده کرده و با تکان دادن دست های خود به شکل مجازی می توانند ان را بزرگ و یا کوچکتر کنند.
به این ترتیب پزشکان می توانند بدون کمترین تماسی با بیماران مبتلا به کرونا و تنها به کمک این هولولنز ترکیبی، عکسهای اسکن شده از ریه بیماران را مشاهده کرده و در صورت تایید وجود کرونا دستور بستری شدن در بیمارستان و دیگر مراکز درمانی را صادر کنند.

اما هولولنز مایکروسافت چیست که این روزها مورد توجه بسیاری از پزشکان از جمله پزشکان بریتانیایی قرار گرفته است؟
در حقیقت هولولنز ترکیبی نوعی هدست واقعیت افزوده augmented reality است که می تواند دنیای واقعی را با گرافیک های سه بعدی خلق شده با رایانه  پیوند زده و به کاربر نشان دهد.به همین دلیل پزشکان برای مشاهده تصاویر سه بعدی اندام های بدن انسان در دنیای واقعی از این فناوری استفاده کرده و بدون هیچ محدودیتی، می توانند قسمت های مختلف بدن همانند عروق، اعصاب، عضلات و ارگان های داخلی بدن را در زوایا و ابعاد بزرگتر مورد بررسی قرار داده و به شکل مجازی جراحی کنند.

این فناوری همچنین به دلیل وجود نرم افزار Remote Assist  امکان مشاهده هولوگرامی دیگر همکاران متخصص در هنگام ویزیت بیمار را نیز فراهم می کند. به این ترتیب در هنگام ویزیت بیماران کرونایی دگر نیازی به حضور چند پزشک و یا پرستار در داخل اتاق نیست؛ چرا که پزشک با پوشیدن این هدست واقعیت افزوده تصویر دیگر همکاران را به شکل هولوگرامی در کنار خود مشاهده کرده واز ان ها مشورت میگیرد. این در حالی است که در واقعیت امر همکاران در اتاق های دیگر حضور داشته و کمترین تماس با بیماران کرونایی را دارند.

پزشکان همچنین  به کمک این هولولنز دیگر نیازی به در دست گرفتن عکس های اسکن شده از ریه بیماران را ندارند؛ چرا که عکس های ثبت شده از طریق رایانه به این فناوری ارسال شده و پزشک انها را در ابعادی واقعی در مقابل نمایشگر این سیستم مشاهده می کنند. در نتیجه پزشکان و کادر درمانی به کمک هولولنز ترکیبی مایکروسافت و بدون کمترین تماس با بیماران میتوانند وارد اتاق های ایزوله شده و بدون نگرانی از ابتلا به کووید 19 بیماران کرونایی را ویزیت کرده و روند درمان ها ان را به شکل مجازی پیگیری کنند.


اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی