اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹

کرونا هنوز در کمین نشسته/ لزوم حفظ سلامت روان

کرونا هنوز در کمین نشسته/ لزوم حفظ سلامت روان

کارهای ادارات به روال قبل از ورود کرونا برگشته و این نشانه مهار و مدیریت کرونا است، اما این ویروس همچنان در کمین نشسته و مردم باید با رعایت اصول بهداشتی همانند روزهای اوج کرونا به کارهای روزانه خود بپردازند و برای کسب آرامش بیشتر در بین اعضای خانواده و افراد جامعه تکنیک‌های مدیریت استرس را به کار گرفت تا سلامتی جسم و روان افراد حفظ شود.

مهدی قاسمی - روانشناس بالینی - در خصوص پذیرش واقعیت کرونا در افراد و راه مقابله با استرس ابتلا به آن، گفت: به اذعان مقامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توجه مردم به فاصله گذاری اجتماعی حدود ۴۰ درصد، ترس سازنده از کرونا به ۳۴ درصد و اعتقاد به لزوم در خانه ماندن به ۳۲ درصد کاهش یافته و ‌این مطلب به خوبی نشانه این موضوع خواهد بود که کرونا همچنان و با درصدی قابل قبول در بین مردم و جامعه حضور دارد و نباید تهدیدات آن را کوچک شمرد.

این روان‌شناس با بیان اینکه ویروس کووید ۱۹ به عنوان تهدید منحصر به فرد توانست وحشت، استرس و توان ابتلا به هیستری را در بین افراد جامعه برجسته کند،‌ ادامه داد: ابتلا به بیماری فقط جسمانی نیست بلکه اضطراب ابتلا به بیماری به تنهایی می تواند در بسیاری از سطوح افراد جامعه تأثیرگذار باشد و در ادامه باعث ایجاد اختلالات روانی مانند حملات هراس و استرس شود.

وی گفت: متخصصان حوزه سلامت روان تاکید دارند هموطنان در زمانی که همچنان ویروس کرونا در سطح جامعه جولان می دهد و به پایان نرسیده از سلامت روان خود مراقبت کنند و در عین حال با رعایت موارد بهداشتی باید به فکر مبتلایان به بیماری‌های روانی بود به ویژه آن دسته از افرادی که در برابر اثرات وحشت و تهدید گسترده، آسیب‌پذیر هستند.

این متخصص روان درمانگر گفت: مسئولین بهداشتی و درمانی اعلام می کنند ویروس کرونا در مرحله کنترل و مدیریت قرار دارد، اما مردم باید تلاش کنند اطلاعات خود را در زمینه راههای جلوگیری از ابتلا به بیماری و یا شیوع آن نه از راه گمانه‌زنی و منابع نامعتبر بلکه منابع اطلاعاتی موثق جستجو کنند زیرا شایعه و حدس و گمان می تواند اضطراب را در بین افراد بیشتر کند. دسترسی به اطلاعات با کیفیت بالا در مورد این بیماری می‌تواند کمک کند تا تسلط بیشتری به پیرامون خود داشته باشیم.

قاسمی با بیان اینکه مسئولان کارهای ادارات را به روال قبل از ورود کرونا، برگشت دادند، ‌اظهار داشت: از مردم باید درخواست کرد با رعایت اصول بهداشتی همانند روزهای اوج کرونا به کارهای روزانه خود بپردازند و از طرفی برای کسب آرامش بیشتر در بین اعضای خانواده و افراد جامعه از تکنیک‌های مدیریت استرس مانند مدیتیشن یا کنترل ذهن و تسلط بر افکار منفی استفاده و در این رابطه با در خانه مانده و بکارگیری فعالیت بدنی مانند نرمش ساده و افزایش سطح هورمون های اندروفین و سروتونین که شادی آور است، سلامتی جسمی و روحی روانی خود را تضمین کنند.

این روان درمانگر تصریح کرد: ترک عادت هایی که بر استرس و اضطراب افراد می افراید مانند سیگار و یا قلیان کشیدن و یا مصرف مشروبات الکلی بویژه برای بیماران زمینه ای مانند دیابت،‌ فشارخون بالا،‌ ناراحتی قلبی و سرطانی، می تواند به عنوان ‌یک رژیم غذایی متعادل برای جلوگیری از ابتلای به کرونا برشمرد و این احساسات را کنترل و به دیگران یادآوری کرد تا از سلامت جسمی و روحی خود و دیگران مراقبت کرد.

وی گفت: به یاد داشته باشید هر سرماخوردگی یا سرفه ابتلا به ویروس کرونا نیست و برای حفظ آرامش و دوری از ترس ابتلا به بیماری، دسترسی به اطلاع مفید را ادامه داده و به دیگران آموزش دهید، اما در صورت مزاحم بودن اخبار، خواندن آنها را محدود کنید./ ایرنا

راه و رسم درمان اضطراب کرونایی

راه روبه‌رو شدن با وسواس‌ فکری روزهای کرونایی

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید
 
کپی