اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹

سرمایه‌گذاری در گرو اراده مسئولان

سرمایه‌گذاری در گرو اراده مسئولان
مهدی علی‌پور عضو هیأت رئیسه اتحادیه صادر‌کنندگان کالاهای صنعتی و معدنی

سخن گفتن در باب ضرورت و اهمیت سرمایه‌گذاری در کشور مستلزم در نظر گرفتن چند مقوله است . نخست باید به کاهش بی‌سابقه قیمت نفت و کاهش قابل توجه درآمدهای صادراتی اشاره کرد که از پیامدهای اقتصادی شیوع کرونا است و گریزی از آن نبود. از سوی دیگر مشکل ما در فروش نفت که به تبع تحریم‌ها حاصل شده و کاهش قیمت آن سبب شده سهم کشور از درآمدهای نفتی کاهش یابد.

در چنین شرایطی چاره‌ای جز استقبال از سرمایه‌گذار خارجی وجود ندارد. باید حضور سرمایه‌گذاری که ارز خارجی وارد می‌کند و همزمان با آن تکنولوژی و صنعت را هم به کشور می‌آورد، غنیمت دانست که البته لازمه حضور سرمایه‌گذار خارجی رعایت و لحاظ موارد زیر است: نخست آنکه آنچه موجب آرامش حضور سرمایه‌گذار خارجی می‌شود را مهیا کنیم که یکی از مهم‌ترین آنها ایجاد شرایط با ثبات اقتصادی است. به‌عنوان مثال نوسانات گسترده قیمت ارز امکان برنامه‌ریزی را هم از سرمایه‌گذار داخلی و هم خارجی سلب می‌کند. در واقع بی‌برنامگی کار را متوقف می‌کند.موضوع بعدی بوروکراسی اداری است. تأسیس یک شرکت در کشوری مانند عمان حداکثر 6 روز زمان می‌برد. نکته قابل توجه آنکه تمام فرم‌های اداری و درگاه‌های اینترنتی در این کشور علاوه بر زبان عربی به زبان انگلیسی هم وجود دارد و در برخی موارد زبان انگلیسی پیشتاز هم هست.در حالی که یکی از چالش‌های بزرگ سرمایه‌گذاران خارجی در ایران این است که اداره ثبت شرکت‌ها هیچ فرمی به زبان انگلیسی ندارد و آنها نمی‌دانند در حال امضای چه اطلاعاتی هستند. اجرای این موارد اصلاً پیچیده نیست و رفع آن فقط به سازماندهی احتیاج دارد. این یعنی ضرورت دارد که بوروکراسی‌های اداری به حداقل برسد. تحقق این مهم هم نیازی به شروع از نقطه ابتدایی ندارد و نیازی نیست ما مجدد چرخ را ابداع کنیم. تجربه موفق سایر کشور‌ها بویژه همین کشورهای همسایه خودمان در اجرای دولت الکترونیک می‌تواند الگوی مناسبی برای پیاده‌سازی آن در کشور باشد.
در همین راستا کشور از حضور متخصصان و نخبگان می‌تواند بهره‌مند شود. در واقع تسهیل روند کسب و کار جز عزم و اراده جدی مسئولان برای اجرا به امور پیچیده دیگری احتیاج ندارد. در مجموع باید گفت اگر شرایط به‌گونه‌ای باشد که سرمایه‌گذار داخلی ترغیب به فعالیت شود قطعاً می‌توان نسبت به حضور سرمایه‌گذاری خارجی هم امیدوار بود.

کپی