اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹

سنجشگر چندمنظوره گاما تولید شد

سنجشگر چندمنظوره گاما تولید شد

یک شرکت دانش بنیان تخصصی موفق به ساخت سنجشگر چندمنظوره گاما G.G. ۱۰۴ با قابلیت تبدیل همزمان برای سنجش ارتفاع، چگالی، ضخامت، تناژ و سوییچ شده است.

رضا قلی‌پور پیوندی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان تولید کننده این سنجشگر چندمنظوره گفت: سنجشگر گاما، وسیله‌ای است که پرتوهای گاما را طی فرایندهایی به پالس‌های الکتریکی قابل اندازه‌گیری در صنعت تبدیل می‌کند. این دستگاه از یک فرستنده پرتو گاما و یک گیرنده پرتو تشکیل شده و با قابلیت نصب در نقاط مدنظر مانند مخازن قابلیت اندازه‌گیری سطح، ارتفاع و چگالی محتویات آن را دارد.

وی ادامه داد: اصول کار بدین صورت است که فرستنده گاما که معمولا چشمه رادیوایزوتوپ Cs-۱۳۷ یا Co-۶۰  است در یک طرف مخزن و آشکارساز سنتیلاتور در طرف دیگر نصب می‌شود. با تغییر محتویات مخزن که می‌تواند جامد یا مایع باشد در شدت پرتوها تغییر به وجود می‌آید. پرتو عبوری از ماده بسته به ترکیب عناصر، ضخامت و چگالی ماده در مسیر پرتو تضعیف می‌شود. با استفاده از تغییرات احساس شده به وسیله گیرنده برحسب شرایط کار می‌توان سطح، ارتفاع،‌ چگالی و موارد دیگر را اندازه گیری کرد.

قلی پور در مورد کاربرد این محصول به صنایعی چون نفت و پتروشیمی و پالایش، صنایع سیمان و صنایع فولاد اشاره کرد و گفت: سنجشگر چندمنظوره گاما G.G. ۱۰۴ در کلیه صنایع که نیاز به اندازه‌گیری غیرتماسی دارند کاربرد دارد. به عبارت دیگر این محصول هرجایی که نیاز به اندازه گیری از راه دور سطح یا ارتفاع، ضخامت و چگالی محتویات یک مخزن به صورت آنلاین و پیوسته باشد قابل استفاده است. البته با توجه به اینکه شرکت‌های بزرگ تحت یک لایسنس خارجی پلنت را اجرا می‌کنند امکان بازاریابی برای سنجشگر ما در این صنایع با کندی انجام می‌شود.

وی به اخذ تسهیلات نمونه‌سازی به میزان ۲۳۰۰ میلیون ریال از صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره کرد و گفت: با این تسهیلات علاوه بر ساخت و فروش ۱۹ دستگاه از انواع سنجشگرهای چند منظوره گاما توانستیم استانداردهای مختلفی چون گواهینامه‌هایIP TEST REPORT  (برای دتکتور و کانتینر ۳ دستگاه) و گواهی تأیید کالیبراسیون و تایپ تست‌ها برای سه محصول را اخذ کنیم.

این فعال فناور افزود: همچنین استاندارد IEC-۶۲۵۹۸ را که مربوط به ساخت کانتینر رادیواکتیو است را برای اولین بار در ایران پیاده‌سازی و دریافت کردیم. در حال حاضر بازپرداخت تسهیلات به پایان رسیده است و مکاتبات خود را با صندوق برای تسهیلات محل کار در یک شهرک صنعتی آغاز کرده‌ایم.

مدیرعامل شرکت گفت: در حال حاضر رقبای خارجی ما دو شرکت بزرگ آلمانی هستند که برای فروش سنجشگر خود یک دموپلنت در کشور مقصد راه‌اندازی و به این طریق بهتر از ما مشتریان را جلب می‌کنند. همانطور که می‌دانید سنجشگر چندمنظوره گاما G.G. ۱۰۴ در ردیف ابزارهای پیشرفته اندازه‌گیری و یکی از دقیق‌ترین روش‌های اندازه‌گیری ارتفاع، ضخامت و به ویژه اجزای یک ماده به صورت بر خط است.

به گفته وی، با توجه به اینکه تکنولوژی این سنسور در رده تکنولوژی‌های هسته‌ای است سازمان انرژی اتمی یکی از تولیدکنندگان آن در بخش دولتی محسوب می‌شود و می‌توان محصول ارائه شده را در رده فناوری‌های نوآورانه با پیچیدگی نسبتا بالا قرار داد زیرا طراحی چنین محصولی نیاز به بررسی دقیق و تسلط بر مکانیزم تولید پرتوهای گاما، آشکارسازی آن و طراحی دقیق اجزای آن دارد.

وی صادرات و چشم انداز آینده طرح را تشریح کرد و گفت: سه سال است که در قالب یک شرکت دانش بنیان خصوصی تولید این سنجشگر گاما را آغاز کرده‌ایم و ظرفیت فعلی ما تولید بین ۱۰ تا ۲۰ دستگاه در سال است. این در حالی است که بیش از هزار مجموعه پتروشیمی، پالایشگاهی و فولادی در کشور به این دستگاه نیاز دارند و در صورتی که شبانه روز کار کنیم تنها یک دهم نیاز کشور را می‌توانیم تامین کنیم. بنابراین در حال حاضر با توجه به نفت خیز بودن کشور و نیاز حداکثری بازار داخل، صادرات در اولویت ما قرار ندارد./مهر

کپی