اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹

#زاگرس_در_آتش

#زاگرس_در_آتش
یگانه خدامی

‌آتش‌ســـــــوزی جنگل‌های زاگرس در چند استان کشور باعث شد هشتگ «زاگرس در آتش» ترند شود. هرچند که کاربرانی از این گله می‌کردند که این آتش‌سوزی به اندازه اتفاق مشابهی که در استرالیا افتاد مورد توجه قرار نگرفت. به همین دلیل با این هشتگ تلاش کردند توجه‌ها را به اتفاق تلخی که در زاگرس افتاده جلب کنند.

کمبود امکانات، بی‌توجهی بعضی مسئولان و از بین رفتن هکتارها جنگل و حیوانات مختلف مسأله‌ای بود که به آن پرداخته شد و عکس‌ها و فیلم‌های زیادی را هم از این اتفاقات در شبکه‌های اجتماعی دیدیم: «‏زاگرس در ۵ استان کشور در حال سوختن است و یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های محیط زیستی پیش روی ‎ایران! پیش از آنکه از این دیرتر شود ‎زاگرس را دریابید.»، «منابع ‎آب ایران اکنون در خطر جدی است.

‏اگر ‎آتش‌سوزی‌های ‎زاگرس ادامه دار باشه باید منتظر سیلاب‌ها و خسارت بیشتر، شسته شدن خاک‌ها و افزایش رسوبات در مخازن سدها و کوتاه شدن عمر مفید و تولید نشدن برق در تابستان‌ها باشیم. از همه مهمتر آبی برای انتقال باقی نخواهد ماند!»، «‌‏می‌دانم چشمانمان عادت کرده، به خودم می‌گویم دست کم چشمانت عادت نکند. حتى نمی‌دانم از چه کسى باید مطالبه کرد! پس فردا هم سازمان محیط زیست می‌گوید ببینید در استرالیا هم همین شد و کارى از کسى ساخته نبود!»، «‌‏محیطِ زیستِ ما، زمینِ ما، خونه ما روز به روز بیشتر از بین می‌ره»، «‌‏از ساعتی پیش دو فروند بالگرد در حال بردن نیروها به ارتفاعات ‎منطقه حفاظت شده خائیز در ‎بهبهان هستند در عین حال نیروهای مردمی از نبود امکانات اولیه برای اطفا در ارتفاعات به مانند آتش کوب و دمنده در این گرمای طاقت فرسا گلایه دارند.»، «‌‏آتش ابتدا چند نقطه کوچک از ‎خائیز را زخم زده بود اما آتش از بهبهان گذشت و به دهدشت و کهگیلویه و بویراحمد رسید! دو هلیکوپتر فرستادن که دچار نقص فنی شدند و نتونستن کوه سیاه را از دهان آتش بیرون بکشن! نه تجهیزات اطفای حریق است و نه دمنده ای!»، «دو تا کوآلا از این به بعد تو جنگل‌های ‎زاگرس بذارید شاید ملت تو آتش‌سوزی‌های بعدی دلشون سوخت و توجه کردند.»، «طبیعت انتقامش را می‌گیرد اگر بنشینیم و به دادش نرسیم»، «‏زاگرس در آتش فیلم سینمایی نیست، وضعیت هر روزه جنگل‌های زاگرسه. بلوط‌هایی که سالی یک سانتیمتر رشد می‌کنند در آتش حماقت ما انسان‌ها می‌سوزند. برای رشد یک بلوط به ارتفاع ۲ متر معادل ۲۰۰ سانتی‌متر، ۲۰۰ سال زمان نیازه اما حماقت ما کاری می‌کنه که ظرف ۲۰ دقیقه میلیاردها سال-سانتیمتر بلوط نابود بشه».

کپی