اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

هشدار محیط زیست درباره آتش‌سوزی جنگل‌های مازندران

هشدار محیط زیست درباره آتش‌سوزی جنگل‌های مازندران

اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران در اطلاعیه ای با اشاره به افزایش دمای هوا ، نسبت به برافروختن آتش‌ در جنگل‌ها و مراتع استان هشدار داد.

در اطلاعیه روز شنبه حفاظت محیط زیست مازندران از  کشاورزان، دامداران، گردشگران و تمام کسانی که در محیط های طبیعی و باز برای فعالیت یا تفریح حاضر می شوند، خواسته شده است از روشن کردن آتش تا اطلاع ثانوی بطور جدی خودداری کنند.

بنابر این گزارش همچنین تاکید شده است تا همه مردم از رها کردن ته سیگار یا چوب کبریت استفاده شده در طبیعت و مکان های مستعد آتش سوزی خودداری کنند.
محیط زیست مازندران در این اطلاعیه تاکید کرد که مردم از سوزاندن بقایای محصولات کشاورزی در مزارع  و رها کردن مواد شیشه ای (نظیر انواع بطری شیشه ای و پلاستیکی) در داخل جنگل ها و مراتع خود داری کنند چرا که این اشیا همانند عدسی ذره بین عمل کرده و موجب اشتعال علوفه خشک کف جنگل ها و مراتع گردیده و کانون های آتش در مناطق ایجاد می کند.
در این اطلاعیه  از شهروندان تقاضا شده است  که با مشاهده آتش سوزی، مراتب را به ادارات حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ها ، محیط بانی ها، شوراهای اسلامی  شهرها و روستاها و دهیاری ها اطلاع دهند تا با بسیج امکانات و هماهنگی های لازم جهت  اطفاء حریق اقدام شود.

طبق اعلام رسمی هواشناسی مازندران دمای هوای امروز شنبه ساری مرکز استان  به ۳۴ درجه رسیده است و  پیش بینی می شود که  دمای هوا در این مدت برای مناطق کوهستانی و سردسیری تا  ۳۵ درجه افزایش یابد  و این موج گرمایی همراه با وزش بادهای شدید گرم باشد.

استان مازندران ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مساحت دارد که ۵۳۰ هزار هکتار از این مساحت استانی را عرصه های حفاظتی زیست محیطی در بر گرفته که ۴۹۰ گونه جانوری در این عرصه های زیست محیطی زیست می کنند./ ایرنا

کپی