اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹
پیشنهاد ویروس‌شناس آلمانی؛

قرنطینه سریع، راهی برای مهار موج دوم کرونا

قرنطینه سریع، راهی برای مهار موج دوم کرونا

ویروس‌شناس صاحب‌نام آلمانی قرنطینه سریع بدون اتلاف وقت را، اقدام صحیح برای مهار موج دوم احتمالی ویروس کرونا عنوان کرد.

«کریستیان دورستن» از ویروس‌شناسان صاحب نام آلمان به مجله اشپیگل گفت که اکنون دانشمندان اطلاعات بسیاری بیشتری درباره ویروس کرونا دارند و به مراتب بهتر می‌دانند از چه طریق گسترش پیدا می‌کند.

به گفته او این ویروس از طریق عده کمی افراد مبتلا که به «ابر منتشر کننده» شناخته می‌شوند انتشار پیدا می‌کند. «ابرمنتشر کننده‌ها» افرادی هستند حامل این ویروس‌اند و آنرا به عده زیادی سرایت می‌دهند.
با این شناخت روش جلوگیری از گسترش ویروس کرونا برای پزشکان روشن‌تر شده است.
او هشدار داده است که هم‌چنان باید هشیار بود و در صورت بروز موج دوم کرونا برای مهار آن به سرعت عمل کرد. این مهار به گفته دورستن از طریق قرنطینه سریع و بدون اتلاف وقت برای آزمایش‌های متعدد همه افرادی است که با فرد بیمار در تماس بوده‌اند. در عین حال زمان قرنطینه می‌تواند بسیار کوتاه‌تر شود.

دورستن به اشپیگل گفته است که برخلاف گذشته که تصور می‌شد دوران مسری بودن دو هفته است، اکنون روشن شده که این زمان تنها یک هفته است. به همین دلیل نیز افرادی که با یک فرد مبتلا به کرونا در تماس بوده‌اند تنها نیاز به یک هفته قرنطینه دارند.
«هندریک اشتریک» یکی دیگر از ویروس‌شناسان آلمان امکان خوبی برای مهار بیماری کرونا پیش‌بینی می‌کند و مهم‌ترین عامل را حفظ محدودیت برای تجمعات بزرگ می‌داند.
اما عامل اصلی برای مهار کامل کرونا دستیابی به واکسن این بیماری است که در سراسر دنیا در حال حاضر درباره آن تحقیق می‌شود. برخی از واکسن‌های تهیه شده در حال گذراندن دوره آزمایشی هستند اما اشتریک معتقد است که امکان دستیابی به واکسن کرونا تا پایان امسال بسیار بعید به نظر می‌رسد.
او به تلاش‌ها برای یافتن واکسنی برای ویروس اچ آی وی اشاره کرده و گفته است که برای ویروس بیماری ایدز نیز بیش از ۵۰۰ نوع واکسن تولید و آزمایش شد اما هیچ‌کدام موفقیت‌آمیز نبود. او بر این باور است که شاید در مورد کرونا نیز این احتمال وجود داشته باشد که به این زودی‌ها واکسنی برای پیشگیری از آن یافت نشود./ ایرنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید
 


 

کپی