اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹

آماده باش پلیس نظامی در مینیاپولیس

آماده باش پلیس نظامی در مینیاپولیس

با گسترش ناآرامی‌ها در شهرهای مختلف آمریکا در روز جمعه، وزارت دفاع (پنتاگون) این کشور در اقدامی بی‌سابقه دستور آماده‌باش را برای چندین یگان پلیس نظامی به منظور استقرار در شهر «مینیاپولیس» - کانون اعتراض ها به کشته شدن یک سیاه‌پوست به دست پلیس آمریکا- صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از سه نفر از افرادی که به طور مستقیم از این دستور پنتاگون آگاه هستند، نوشت: به نیروهایی در پایگاه نظامی فورت براگ در کالیفرنیای شمالی و فورت درام در نیویورک دستور آمادگی برای اعزام داده شده است. همچنین به سربازانی در پایگاه های فورت کارسون در کلورادو و فورت ریلی در کانزاس دستور آماده باش ۲۴ ساعته داده شده است.

این سه نفر به دلیل اجازه نداشتن برای گفت و گو درباره این آمادگی نظامی خواستند نامشان فاش نشود.

دستور آماده باش روز جمعه به طور شفاهی ارسال شد. پیشتر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا خواسته بود گزینه های نظامی را برای خواباندن ناآرامی ها در مینیاپولیس بررسی کند. اعتراض ها در این شهر به غارت و آتش سوزی در بخش هایی از این شهر منجر شده است.

ترامپ پنجشنبه شب در تماس تلفنی از دفتر محل کار خود در کاخ سفید با اسپر، رابرت اوبرایان مشاور امنیت ملی و برخی دیگر از مقام های آمریکایی درخواست بررسی گزینه های نظامی را مطرح کرد. به گفته یکی از مقام های ارشد پنتاگون، رئیس جمهور از اسپر خواسته گزینه های اعزام فوری را در صورت خارج شدن ناآرامی ها از کنترل در شهر مینیاپولیس مد نظر قرار دهد.

وی گفت، یگان های نظامی تحت «قانون شورش سال ۱۸۰۷» اعزام می شوند. آخرین بار در سال ۱۹۹۲میلادی و در نتیجه شورش ها در لس آنجلس به دنبال محاکمه «رادنی کینگ» سیاه پوست آمریکایی که تحت حمله پلیس لس آنجلس قرار گرفته بود، به این قانون استناد شد و یگان های نظامی پلیس اعزام شدند.

اعتراض ها در مینیاپولیس به دنبال انتشار ویدئویی که نشان می داد افسر پلیس زانوی خود را به پشت گردن جورج فلورید شهروند سیاه پوست آمریکایی می فشارد، آغاز شد. این شهروند آمریکایی در نتیجه شدت  جراحت جان باخت اما پلیس خاطی به اتهام قتل درجه سه بازداشت و متهم شد.

این اولین بار نیست که پلیس سفیدپوست در آمریکا با رفتارها خشونت آمیز جان شهروندان سیاه پوست در این کشور را به خطر انداخته است.

خیابان های شهر فرگوسن آمریکا و به دنبال آن سایر شهرهای آمریکا در سال های گذشته صحنه تظاهرات گسترده به دلیل کشته شدن شهروندان سیاه پوست آمریکایی به دست پلیس سفید پوست و احکام ناعادلانه دادگاه های آمریکا در تبرئه پلیس خاطی بوده است.

حکومت نظامی بی‌سابقه در مینیاپولیس آمریکا 

ادامه ناآرامی‌ها در ایالت مینه‌سوتا بویژه در شهر مینیاپولیس(Minneapolis) آمریکا که بر سر اقدام نژادپرستانه پلیس سفیدپوست علیه یک شهروند سیاهپوست آمریکایی با مرگ وی همراه شد، اکنون با اعزام نیروهای پرشمار ارتش برای کنترل اوضاع، این ایالت با حکومت نظامی بی‌سابقه‌ای مواجه است.

به گزارش روز شنبه شبکه سی‌ان‌ان، مقام‌های عالی ایالت مینه‌سوتا نسبت به آنچه در شهر مییناپلیس روی داده ابراز نگرانی کرده و نسبت به آن هشدار دادند. 
فرماندار ایالت مینه‌سوتا در یک نشست خبری اعلام کرد: با ادامه ناآرامی‌ها، وضعیت شهر مینیاپولیس «به شدت خطرناک» است. 
«تیم والز» افزود: اکنون دیگر ایالت‌های همسایه نگران آنچه در اینجا می‌گذرد، هستند؛ از همه می‌خواهم تا در خانه‌های خود بمانند. 

لشگرکشی ۱۷۰۰ سرباز به مینه‌سوتا
در همین حال ژنرال « جان جنسن - John Jensen »  فرمانده گارد ملی ایالت مینه‌سوتا نیز در این نشست خبری گفت: با اختیاراتی که از فرماندار ایالت مینه‌سوتا گرفته شد، در شروع کار، اعزام یک‌هزار سرباز به این ایالت برای کنترل اوضاع درخواست شد. 
جنسن افزود: با اعزام این تعداد از سربازان، شمار نیروهای حاضر در این ایالت به یک‌هزار و ۷۰۰ نفر می‌رسد که در تاریخ این ایالت بی‌سابقه است. 

براساس گزارش سی‌ان‌ان،با وجود اعمال حکومت نظامی و منع آمدوشد، اما بسیاری از ساکنان شهر مینیاپولیس آن را نادیده گرفته و برای ادامه اعتراض‌ها به خیابان آمدند. 

این شبکه در ادامه گزارش داد، اکنون در یک بخش از شهر مینیاپولیس نزدیک به ۳۵۰ نیروی نظامی و پلیس برای مقابله با معترضان حضور دارند. 
«سارا سیندر - Sara Sidner » خبرنگار سی‌ان‌ان از مینیاپولیس گزارش داد: نیروهای پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور و شلیک گلوله‌های پلاستیکی استفاده کردند. 

به گزارش ایرنا،‌ آشوب و ناآرامی‌ها که اکنون به سراسر آمریکا کشانده شده در پی اقدام «درک شووین - Derek Chauvin » پلیس سفیدپوست آمریکایی علیه یک سیاهپوست در ایالت مینه‌سوتا صورت گرفت که مرگ این شهروند را به همراه داشت.
جورج فلوید ششم خرداد پس از آنکه درک شووین با گذاشتن زانویش روی گردن او که روی زمین خوابانده شده بود، جان سپرد. 

اگرچه پلیس قاتل جورج فلوید بازداشت و ساعاتی بعد با وثیقه ۵۰۰ هزار دلاری آزاد شد، اما این اقدام، نتوانسته آتش خشم مردم آمریکا را فرو نشاند.
اکنون موج اعتراض‌ها به این اقدام نژادپرستانه تا پشت درهای کاخ سفید رسیده به گونه‌ای که نیروهای ویژه ضد شورش برای متفرق کردن معترضان اقدام به شلیک گاز اشک‌آور کردند.

 

یک جوان آمریکایی در حمله پلیس کشته شد

 در ادامه ناآرامی‌ها در آمریکا و حمله نیروهای پلیس به افراد معترض به قتل یک شهروند سیاهپوست بدست پلیس سفید پوسته در ایالت مینه سوتا، ساعاتی پیش یک جوان ۱۹ ساله در شهر دیترویت ایالت میشیگان آمریکا بر اثر تیراندازی نیروهای پلیس کشته شد.

شبکه خبری سی ان ان روز شنبه با انتشار این خبر افزود:  پلیس دیترویت با صدوربیانیه‌ای اعلام کرد که روزجمعه (روز گذشته) این جوان آمریکایی در پی تیراندازی به سوی جمعیت معترضان از پای درآمد.

همچنین دهها نفر از افراد معترض در ایالت مینه سوتا از سوی پلیس دستگیر شده اند.

ترامپ روز گذشته معترضان به قتل جورج فلوید شهروند سیاهپوست را در شهر مینیاپولیس ایالت مینه سوتا ، اراذل و اوباش دانست و تهدید کرد، هدف تیراندازی نیروهای پلیس و ارتش قرار خواهند گرفت.
بنابراین گزارش «جیمز گریگ»  (James Craig) رئیس اداره پلیس دیترویت در واکنش به آشوب و اعتراض‌هایی که درپی قتل یک شهروند سیاهپوست به دست یک پلیس سفید پوست در شهر «مینیاپولیس» ایالت مینه سوتا، سراسر آمریکا را فراگرفته است گفت: اجازه نخواهم داد تا یک اقلیت کوچک، جانیان، به اینجا بیایند و به نیروهای گلیس حمله ور شده و باعث ایجاد ناامنی در جامعه شوند، ما تحمل این کار را نداریم.
شبکه خبری سی ان ان اشاره‌ای به هویت این جوان کشته شد در دیترویت ایالت میشیگان نکرد.
به گزارش ایرنا، ‌ آشوب و ناآرامی‌ها که اکنون به سراسر آمریکا کشانده شده در پی اقدام «درک شووین - Derek Chauvin» پلیس سفیدپوست آمریکایی علیه یک سیاهپوست در ایالت مینه‌سوتا صورت گرفت که مرگ این شهروند را به همراه داشت.
جورج فلوید ششم خرداد پس از آنکه درک شووین با گذاشتن زانویش روی گردن او که روی زمین خوابانده شده بود، جان سپرد. 
اگرچه پلیس قاتل جورج فلوید بازداشت و ساعاتی بعد با وثیقه ۵۰۰ هزار دلاری آزاد شد، اما این اقدام، نتوانسته آتش خشم مردم آمریکا را فرو نشاند.
اکنون موج اعتراض‌ها به این اقدام نژادپرستانه تا پشت درهای کاخ سفید رسیده به گونه‌ای که نیروهای ویژه ضد شورش برای متفرق کردن معترضان اقدام به شلیک گاز اشک‌آور کردند. /ایرنا


 

کپی