اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹
یه صورت خصوصی به علت کرونا؛

سوم و هفتم رومینا بر سر مزارش برگزار شد

سوم و هفتم رومینا بر سر مزارش برگزار شد

مراسم ختم شب سوم و هفتم رومینا اشرفی دختر 13 ساله ای که به دست پدرش به قتل رسیده، عصر جمعه با حضور خانواده و منسوبین او به صورت خصوصی برگزار شد و نزدیکان او با حضور بر سر مزارش، یاد او را گرامی داشتند.

بخشدار حویق تالش شامگاه جمعه افزود: : طبق رسم دیرینه در بخش حویق، شب سوم و هفتم متوفی به طور همزمان در شب سوم وفات برگزار می شود و این روزها به دلیل ضرورت مقابله با شیوع بیماری کرونا، مجالس ترحیم در مساجد برگزار نمی شود و مراسم ختم مرحوم رومینا نیز با حضور خانواده اش به طور خصوصی بر سر مزارش برگزار شد.

وی با اشاره به برخی شائبه ها و شایعات در زمینه اختلاف مذهبی خانواده رومینا و پسر مورد علاقه اش گفت: ازدواج دختر و پسر شیعه و سنی در بخش حویق و مناطق اطراف که از مناطق تلفیقی است، امری مرسوم بوده و برخلاف اظهارات خواستگار رومینا، اهل تسنن بودن وی علت مخالفت پدر دختر با ازدواج او یا انگیزه قتل نبوده‌ است.

کاظم رزمی افزود: در قضیه قتل رومینا اشرفی به دست پدرش در بخش حویق تالش، ادعای خواستگار رومینا مبنی بر اینکه اهل سنت بودن وی نیز از دلایل مخالفت پدر رومینا با ازدواج با او بوده، در واقع نوعی فرافکنی است و واقعیت ندارد.

وی ادامه داد: به دنبال این سخنان غیرواقع خواستگار رومینا که در گفت و گو با یکی از شبکه های اجتماعی محلی مطرح شده بود ، بسیاری از معتمدان و اهالی ویزنه و حویق با تماس تلفنی یا دیدار حضوری با بخشداری، نسبت به این حاشیه سازی و ربط دادن قضیه قتل به تفاوت مذهب خانواده دختر و پسر، ابراز ناراحتی و گلایه کردند.

امام جمعه حویق تالش: دلیل این جنایت، اختلاف سنی زیاد رومینا و خواستگار او بوده است

یخشدار حویق تالش افزود: حجت الاسلام سید محمدتقی غضنفری امام جمعه حویق نیز امروز در خطبه های نماز جمعه با صراحت اعلام کرد که موضوع اهل تشیع یا تسنن بودن دختر یا پسر در قضیه قتل رومینا هرگز مطرح نیست و دلیل این جنایت، اختلاف سنی زیاد رومینا و خواستگار او بوده است. مخالفت پدر به دلیل این اختلاف سنی و بحث های درون خانواده بوده است.

او بیان کرد: مرحوم رومینا ۱۳ سال و خواستگارش حدود ۲۹ سال سن داشته و فاصله سنی آنها روشن و مشخص است اما اظهار نظر فرافکنانه خواستگار، بهانه ای برای حاشیه سازی برخی رسانه های معاند و خارجی شده است.

رزمی اظهار کرد: رسانه متعهد و رسمی باید در چنین شرایطی با انعکاس اصل قضیه و روشنگری حرفه ای، مانع حاشیه سازی و فتنه انگیزی معاندان شود و همچنین از جریحه دار کردن افکار عمومی جلوگیری کند.

وی گفت: هم اهالی شیعه و هم اهالی سنی منطقه از واقعه قتل رومینا بسیار ناراحت هستند و برای تسلی خاطر خانواده داغدار ابراز همدردی می کنند و پرونده قتل در مراجع قضایی مسیر قانونی خود را طی می کند.

وی ادامه داد: بخش حویق و سایر بخش های شهرستان تالش، مظهر برادری و وحدت اهل سنت و شیعه هستند و برادران و خواهران شیعه و سنی در این مناطق همواره با صمیمیت و مهربانی در کنار هم زندگی می کنند.

*****

قتل رومینای ۱۳ ساله به دست پدرش که چند روز قبل در بخش حویق تالش اتفاق افتاد، بحث داغ بسیاری از پایگاه های خبری و شبکه های اجتماعی شده است.

بخش حویق از توابع شهرستان تالش ۳۲ هزار نفر جمعیت دارد.

شهرستان تالش با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت با بخش های مرکزی، اسالم، حویق و کرگانرود در ۱۱۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است./ ایرنا

بیشتر بخوانید:

درخواست مادر رومینا/قاتل قصاص شود

کپی