اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹
چین به دولت‌های غربی مداخله‌گر هشدار داد

بحران هنگ‌کنگ شدت گرفت

بحران هنگ‌کنگ شدت گرفت
وصال روحانی

امریکا و متحدانش شامل، بریتانیا، کانادا و استرالیا مدعی شده‌اند که لایحه تصویبی اخیر در چین برای برقراری یک روال جدید امنیتی در هنگ‌کنگ نافی آشکار تعهدات بین‌المللی این کشور پرنفوس شرق آسیا است.

در بیانیه مشترک چهار کشور آمده است:«اگر این قواعد جدید امنیتی به‌اجرا درآید در تضاد صریح با قطعنامه امنیتی چندی پیش چین- بریتانیا خواهد بود که مهر تأیید سازمان‌ملل را هم برخود دارد. هنگ‌کنگ از زمان رسیدنش به یک آزادی نسبی تحت هدایت انگلیس و سپس چین تا حدی شکوفاتر شده و اثر مستقیم قواعد جدید، چیدن بال‌های این آزادی است.» به‌گزارش سایت الجزیره، پارلمان چین پنجشنبه هفته گذشته پس از ماه‌ها تظاهرات آزادیخواهان در هنگ‌کنگ قواعدی را در زمینه اداره و امنیت هنگ‌کنگ به تصویب رساند که نافی آزادی‌های قبلی در این کشور است. براساس قواعد جدید می‌توان هر فردی را در هنگ‌کنگ که مطابق تأیید چینی‌ها مخل نظم عمومی شده باشد، برای محاکمه و تعیین تکلیف قضایی به محاکم پکن ارجاع داد. مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا هم اواخر هفته پیش در مجلس نمایندگان امریکا گفته بود کشورش دیگر هنگ‌کنگ را تبعه و زیرمجموعه چین نمی‌داند بلکه ملتی سزاوار استقلال می‌انگارد و با اعلام این مسأله روابط مخدوش سال‌های اخیر امریکا با چین را وارد مرحله‌ای تازه از تنش‌ها کرد. در حالی که نانسی پلوسی رئیس این مجلس همیشه با دونالد ترامپ جنجالی سر دعوا داشته است، در یکی از معدود موارد همراهی‌اش با دولت وی تأکید کرده مجلس آماده همکاری نزدیک با کاخ‌سفید در راه تدوین و اجرای پروسه‌هایی است که چین را از اعمال قواعد جدید امنیتی‌اش در هنگ‌کنگ باز دارد.
به گزارش «یو اس ای تودی» کری لام فرماندار ارشد و مقام اول اجرایی هنگ‌کنگ نیز هراس خود را از اعمال قواعد جدید امنیتی در این کشور بشدت پر توریست پنهان نگه نداشته و گفته است چون هنگ‌کنگی‌ها ابتدا در دوره قیمومیت کشورشان توسط بریتانیا و سپس چین به پاره‌ای آزادی‌ها برای بیان عقاید خویش دست یافته بودند، قطع کردن مجدد آن یک فاجعه سیاسی خواهد بود. این در حالی است که لی‌کی‌کیانگ نخست‌وزیر چین پنجشنبه گذشته کوشید به سلسله قواعد جدید امنیتی وضع شده برای هنگ‌کنگ حالتی منطقی و قابل فهم ببخشد. وی گفت: «هدف از اجرای این قواعد گرفتن آزادی‌های فردی و اجتماعی از مردم نیست بلکه پر قوام‌تر کردن پروسه‌ای است که چین همیشه در ارتباط با هنگ‌کنگ مدنظر داشته و قطعاً شکوفایی اقتصادی و استقلال سیاسی این کشور را بیشتر از گذشته خواهد کرد. با تصمیم‌های جدید، چین و هنگ‌کنگ به مثابه یک کشور متحد اما با دو سیستم حکومتی متفاوت به فراخور فرهنگ و تاریخ خود خواهند بود.»با این همه تصویب نهایی قواعد جدید امنیتی هنگ‌کنگ در مجامع قانونگذاری چین موجی تازه از نارضایتی‌ها را در هنگ‌کنگ جاری کرده که مهار آن آسان نخواهد بود. به‌گزارش روزنامه گاردین چاپ انگلیس، وزارت اطلاعات و اخبار چین تصریح کرده است که به نیروهای امنیتی این کشور در این دولت‌شهر شرح وظایف تازه‌شان را ابلاغ کرده و قصد راهنمایی آنها را در زمان تقابل‌های غیرقابل اجتناب با ناراضیان هنگ‌کنگ دارد. وزارت دفاع چین نیز به امریکا اخطار کرده است خیال ورود به این مناقشه به سرش نزند زیرا این یک مسأله داخلی در چین به حساب می‌آید. رئیس دولت‌شهر هنگ‌کنگ هم اعلام کرده است هرگونه تحریم و اعمال مجازات از‌ سوی دولت‌های خارجی در قبال قواعد جدید نه تنها بهره‌ای به مردم هنگ‌کنگ نمی‌رساند که به زیان آنها نیز خواهد بود. این درحالی است که دیشب بنا بود، شورای امنیت سازمان ملل نشستی اضطراری در این خصوص برگزار کند.

کپی