اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹

طرح الحاق، بلای جان نتانیاهو

طرح الحاق، بلای جان نتانیاهو
نری زیلبر روزنامه نگار متخصص مسائل خاور میانه

گروه جهان/ در حالی که اسرائیل در حال اندیشیدن پیرامون ضمیمه کردن بخش‌هایی تازه از کرانه غربی به خاک اشغال شده توسط خود است، محمود عباس رئیس دولت فلسطین اعلام کرده است نیازی نمی‌بیند به توافق‌های قبلی‌اش با رژیم صهیونیستی پایبند بماند و این می‌تواند شروع دور تازه‌ای از خشونت‌ها در این منطقه حساس و کلیدی از جهان باشد.

برخی کشورهای عرب دیگر شامل اردن نیز به اسرائیل هشدار داده‌اند پایش را بیش از این از گلیم خود درازتر نکند زیرا منجر به برخوردهایی بسیار سنگین‌تر بین این رژیم‌نژاد پرست و مخالفانش خواهد شد. محمود عباس در پایان دیدارش با برخی سران دیگر فلسطینی در رام‌الله گفت: «سازمان آزادیبخش فلسطین و دولت فلسطین از این پس وادار به هیچ تکلیفی نسبت به قرارهای قبلی نخواهند بود و توافق‌های پیشین منقضی تلقی می‌شود و این شامل ملاحظات امنیتی هم می‌گردد.»
از همان وقتی که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر زیاده خواه اسرائیل و رقیب انتخاباتی‎‌اش بنی گانتز بر سر چگونگی تقسیم قدرت در این رژیم طی چهار سال بعدی به توافق رسیدند؛ اجرای یک برنامه ضمیمه‌سازی تازه از خاک کرانه غربی و نوار غزه به سرزمین‌های اشغالی قبلی یکی از معدود نکاتی بود که هردو طرف روی آن اتفاق نظر کلی داشتند. با اینکه پس از به توافق رسیدن نتانیاهو و گانتز بر سر اینکه اولی 18 ماه و دومی دو سال و نیم بعدی مرد اول اجرایی اسرائیل باشند، به یک بن‌بست سیاسی 500 روزه در اسرائیل پایان داده شد اما کارشناسان می‌دانستند مجادله اصلی زمانی آغاز خواهد شد که دور تازه ضمیمه سازی‌ها و گرفتن بخش‌هایی جدید از خاک منطقه و افزودن آن به تصرفات اسرائیل آغاز و اجرایی شود و اینک در فاصله‌ای نه چندان دور با این رویداد بسر می‌بریم. گانتز میانه‌رو در قیاس با نتانیاهو تندرو مردی ملایم‌تر نشان می‌دهد اما این بدان معنا نیست که او شروع مرحله تازه ضمیمه سازی‌ها را نپذیرفته و آن را رد کرده باشد و برعکس گانتز به شریکش در قدرت قول داده بود، تصمیم وی را وتو نخواهد کرد. در این میان دولت امریکا نیز برخورد سودجویانه خود را با طرح تازه اسرائیلی‌ها استمرار بخشیده و متذکر شده، هرگونه ضمیمه سازی‌های تازه از خاک منطقه در حیطه اختیار و حوزه تصمیم‌گیری رژیم صهیونیستی است اما گزارش‌های رسیده از واشنگتن حاکی از آن است که کاخ سفید نگران زمان اجرا و کامل شدن این طرح است و می‌ترسد یک زمان نامناسب یا اجرای شتاب‌آمیز امر ضمیمه‌سازی، واکنش‌های تندی را از جانب فلسطینی‌ها موجب و آتش خاورمیانه را شعله‌ورتر سازد و این در حالی است که نتانیاهو و سایر دست‌راستی‌های اسرائیل معتقدند زمان فعلی بهترین تاریخ برای ضمیمه‌سازی‌های جدید و اشغال بخش‌هایی جدید از خاک کرانه غربی به‌گونه‌ای است که کامل شدن یک دولت و اقامتگاه کامل برای فلسطینی‌ها و بواقع حیات چنین دولتی را به‌طور دائمی در کنار اسرائیلی‌ها ناممکن می‌سازد. زیرا قسمت‌های ضبط شده جدید جزیره‌ای و تکه‌تکه خواهند بود و از پیوستگی خاکی که باید محل استقرار همیشگی دولت فلسطین باشد جلوگیری خواهد کرد. امید نتانیاهو و همفکرانش به این نکته است که مشغول بودن جهانیان به بحران کرونا حواس‌ها را از اسرائیل و اقدامات تجاوزگرانه جدید آن پرت خواهد کرد و ضمیمه سازی‌ها با آرامشی بیشتر از گذشته صورت خواهد گرفت. با این حال در بیرون از اسرائیل و امریکا فضای فکری مناسبی نسبت به ضمیمه‌سازی‌های جدید وجود ندارد و اروپایی‌ها هم به نتانیاهو هشدار داده‌اند، مراقب تبعات ماجراجویی‌های تازه خود باشد. این در حالی است که با اجرای این طرح همه ادعاهای قبلی رژیم صهیونیستی در این خصوص که مایل به قدرت گرفتن هر چه بیشتر دولت فلسطینی و خیانت همزمان آن در کنار این رژیم است، رنگ خواهد باخت و واهی بودن آن به اثبات خواهد رسید.
از جمع کشورها و سازمان‌هایی که طی روزهای اخیر به تل آویو در خصوص اشغالگری‌های تازه‌اش هشدار مؤکد داده‌اند، می‌توان به کانادا، امارات، اتحادیه اروپا، اتحادیه عرب و البته سازمان ملل اشاره کرد. جامعه اروپا نیز کلاً مخالف با این حرکت است و باور دارد که ضمیمه سازی‌های جدید منطقه‌ای را که رو به یک آرامش نسبی می‌رفت به مرحله‌ای تازه از اشغال خواهد کشید و بازنده نهایی آن خود اسرائیل خواهد بود که نمی‌تواند جواب فشار افکار عمومی را بدهد و مقابل جهانیان شرمنده‌تر و دست‌هایش پیش از گذشته رو خواهد شد. حتی برخی مقام‌های امنیتی سابق اسرائیل که از نظام فعلی نتانیاهو خارج‌اند به او تذکر داده‌اند مراقب پیامدهای اقدام تازه‌اش و پاسخ‌های خشمگینانه‌ای باشد که مخالفان اسرائیل و مردم ستم‌دیده فلسطین به این حرکت ضد مردمی تازه خواهند داد و این رویداد بلای جان نتانیاهو خواهد شد.
یکی از آنها ریموس یادلین رئیس کنونی انستیتوی مطالعات امنیتی در اسرائیل است که گفته: «این ضمیمه سازی‌های جدید قطعاً چیزی را بر ما نمی‌افزاید و برعکس از ما خواهد گرفت زیرا ثابت می‎کند روحیه ما عناد جویانه و دیدگاه ما تملک مدارانه است و فقط به منافع خود می‌اندیشیم. جهان ما را به چشم ملتی می‌بیند که برای کسب منافع خود حاضر است هر ملت دیگری و بویژه فلسطینی‌ها را قربانی کند و این برای اسرائیل در معادلات کنونی جهان بسیار بد است. از این پس فلسطینی‌ها بیش از پیش حق دارند که ما را دشمن ابدی خود بینگارند و با توافق بیشتر روبه‌روی ما بایستند و در جنگ فرسایشی حاصل ما کمتر از رقیب‌مان ضربه نخواهیم خورد.»

کپی