اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

ایالت مینه‌سوتا در آتش خشم/ ترامپ معترضان را به تیراندازی تهدید کرد

ایالت مینه‌سوتا در آتش خشم/ ترامپ معترضان را به تیراندازی تهدید کرد

با تداوم اعتراضات در واکنش به قتل یک سیاهپوست توسط پلیس برای سومین روز متوالی در ایالت مینه‌سوتای آمریکا گزارش شد که یک پایگاه پلیس در آنجا به آتش کشیده شده و فرماندار ایالت دستور به اعزام و در آماده باش قرار دادن نیروهای گارد ملی را داده است.

به گزارش ان‌بی‌سی نیوز، گزارش شد که معترضان در شهر مینیاپولیس به پایگاه پلیس محل خدمت چهار افسری که به دلیل مشارکت در قتل چند روز پیش جورج فلوید سیاهپوست در این شهر از کارشان اخراج شدند حمله‌ور شده و آنجا را به آتش کشیدند.

جان الدر، سخنگوی پلیس گفت: شعله‌های آتش در بخش‌های داخلی پایگاه گسترش پیدا کرده و نیروهای پلیس از آنجا تخلیه شدند. آنها این پایگاه را کمی بعد از ساعت ۱۰ شب زمانی که تظاهرکنندگان با زور وارد آنجا شده و دست به آتش افروزی زدند تخلیه کردند.

افسران پلیس به سمت معترضانی که با برداشتن حصارهای موقت و موانع، پایگاه را اشغال کردند، گاز اشک‌آور از روی زمین و پشت بام شلیک کردند. مقام‌های شهر مینیاپلیس از مردم خواستند تا از این منطقه به عنوان یک اقدام احتیاطی عقب نشینی کنند. شهرداری مینیاپلیس در توئیتر نوشت: ما گزارش‌های تایید نشده‌ای داریم مبنی بر اینکه لوله‌های گاز پایگاه سوم پلیس در شهر قطع شده و برخی مواد انفجاری در ساختمان آنجا هستند. پلیس بعدا اعلام کرد که مورد جدی از جراحت و زخمی شدن در وقایع مربوط به این پایگاه گزارش نشده است. در عین حال چند آتش سوزی دیگر نیز در ساختمان‌های اطراف این محل برپا شد. گارد ملی مینه‌سوتا در توئیتر اعلام کرد: ۵۰۰ سرباز این نیرو در حوزه "توئین سیتیز"(سنت پل-مینیاپولیس) در حالت آماده‌باش قرار گرفته‌اند.

این نیرو اعلام کرد:‌ ماموریت ما حفاظت از جان و مال مردم و حق اعتراض صلح‌آمیز است.

تیم والتز، فرماندار مینه‌سوتا، روز پنجشنبه با امضای فرمانی اجرایی دستور به فعال شدن نیروهای گارد ملی در این ایالت را داد. دفتر این فرماندار در بیانیه‌ای اعلام کرد: صدور این فرمان بعد از وارد شدن آسیب‌های گسترده به اموال خصوصی و کشیده شدن اعتراضات صلح آمیز به یک وضعیت خطرناک برای خود معترضان و پاسخگویان اولیه ضرورت پیدا کرده است. مغازه‌های سراسر حوزه توئین سیتیز اقدام به نصب تخته‌های محافظ در برابر ویترین‌ها و پنجره‌ها و درهای خود به هدف پیشگیری از غارتگری کردند. در عین حال پلیس شهر سنت پل نیز در توئیتر گفت: معترضان در این شهر به سمت افسران سنگ و بطری پرتاب کرده و به زور وارد ساختمان‌ها و مکان‌های دیگر شده و دست به غارتگری و از بین بردن اموال زدند. در تصاویر مشخص شد که یک خودروی پلیس سنت پل نیز هدف تخریب از سوی معترضان قرار گرفته است.

ملوین کارتر، شهردار سنت پل در بیانیه‌ای گفت: لطفا در خانه‌هایتان بمانید و برای اعتراض به اینجا نیایید. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پنجشنبه شب مقام‌های محلی را از بابت وقوع این ناآرامی‌ها مقصر دانسته و تهدید به استقرار سربازان گارد ملی که در توئین سیتیز در حالت آماده‌باش قرار گرفته‌اند کرد.

ترامپ در توئیتر نوشت: من نمی‌توانم صرفا عقب بایستم و ببینم این اتفاقات برای مینیاپلویس یک شهر بزرگ آمریکایی رخ می‌دهد.

او صراحتا تظاهرکننندگان سرکش را "جانی" توصیف کرده و با لحنی تهدید آمیز گفت: "وقتی غارت شروع شود تیراندازی شروع می‌شود".

پلیس سنت پل گفت: در این شهر حدود ۱۷۰ فروشگاه و مکان تجاری هدف غارتگری و خرابکاری یا آتش سوزی قرار گرفته اند. چندین شرکت و فروشگاه زنجیره‌ای نیز دست به تعطیل کردن فروشگاه‌ها و خدمات‌شان در کانون‌های اعتراضات در مینه‌سوتا زدند.

از سوی دیگر در دیگر شهرهای آمریکا نیز اعتراضاتی رخ دادند. از جمله در شهر نیویورک معترضان به خیابان‌های اطراف میدان یونیون در جنوب منهتن ریختند و دست‌کم ۴۰ نفر از سوی نیروهای پلیس دستگیر شدند. طبق اعلام پلیس نیویورک یکی از افسران این نیرو در اثر اصابت شیئ پرتاب شده از سوی معترضان مجروح شده و یک افسر دیگر نیز با مشت به صورتش مضروب شد و عاملان این جراحت‌ها جزو دستگیرشدگان هستند. در شهر لوئیسویل ایالت کنتاکی که یک زن سیاهپوست به بریونا تایلر بعد از حمله نیروهای پلیس به خانه‌اش در آنجا به قتل رسید نیز تظاهرات رخ داد. در این شهر افسران پلیس با باتوم و تجهیزات ضد شورش مشغول به گشت زنی شدند و همزمان معترضان نیز علیه آنها شعار می‌دادند. در تصاویر پخش شده از اعتراضات این شهر یک افسر پلیس با تفنگ پینت بال در حال شلیک کردن به سمت معترضان است و برخی معترضان نیز ظاهرا به دلیل استنشاق گازی در هوا حالشان بد شده است.

در لس آنجلس تظاهر کنندگان در برابر مقر پلیس در مرکز شهر تجمع کردند اما تجمع آنها بر خلاف تجمع روز چهارشنبه با آرامش برگزار شد. در شهر دنور صدای شلیک گلوله در نزدیکی ساختمان کنگره ایالتی که محل وقوع تظاهرات بود شنیده شد اما سخنگوی پلیس این شهر گفت: مشخص نیست که صدای این شلیک‌ها مربوط به اعتراضات بوده یا خیر و موردی از جراحت و دستگیری در آنجا رخ نداده است. جارد پولیس فرماندار کلرادو از بابت برخی خشونت‌های رخ داده در تظاهرات از جمله تلاش یک خودرو برای زیرگرفتن یک معترض اظهار تاسف کرد.

در اوکلند کالیفرنیا نیز ده‌ها معترض برای مدت کوتاهی یک تقاطع را در این شهر اشغال کردند.

تاکید سازمان ملل بر برخورد با کشتار سیاهپوستان توسط پلیس آمریکا

کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل از آمریکا خواست در خصوص پرونده مرد سیاهپوستی که به دست پلیس این کشور در شهر مینیاپولیس کشته شد وارد عمل شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، میچل باچله، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل ضمن محکوم کردن قتل یک شهروند سیاهپوست توسط پلیس آمریکا تاکید کرد، مقام‌های این کشور باید اقداماتی جدی برای پایان دادن به حوادث مشابهی از این دست و کشتار آمریکایی‌های سیاهپوست اتخاذ کند.

باچله در بیانیه‌‌ای گفت: آنچه که به تازگی رخ داده یکی از سلسله عملیات‌های طولانی کشتار آمریکایی‌های سیاهپوست به دست پلیس آمریکا است و باید این کشور هرچه سریعتر به این گونه اقدامات پایان دهد.

همزمان کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا که تحت سلطه دموکرات‌ها است، پس از کشته شدن چندین آمریکایی سیاه پوست به دست پلیس، از وزارت دادگستری خواست تا در مورد سوء رفتار سیستماتیک پلیس تحقیق کند.

واکنش تند اردوغان به قتل شهروند سیاهپوست به دست پلیس آمریکا

رئیس جمهور ترکیه خشونت پلیس آمریکا علیه سیاهپوستان در این کشور و از جمله قتل اخیر یک مرد سیاهپوست در مینیاپولیس را محکوم کرده و گفت، آنکارا به مبارزه خود بر سر حمایت از حقوق تمام بشریت بدون قائل شدن هیچگونه تبعیض و تفاوتی ادامه می‌دهد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با انتشار پست‌هایی در توئیتر به خانواده جورج فلوید، مرد سیاهپوستی که اخیرا توسط پلیس شهر مینیاپولیس آمریکا به قتل رسید این ضایعه را تسلیت گفت.

اردوغان در پست خود در توئیتر نوشت: من معتقدم مسببان این اقدام غیرانسانی باید به مجازاتی که مستحقش هستند برسند. ما این مساله را رصد خواهیم کرد.

او ادامه داد: من با احترام از جورج فلوید یاد کرده و به خانواده و عزیرانش این ضایعه را تسلیت می‌گویم.

رئیس جمهور ترکیه با حمله به مساله نژادپرستی در آمریکا گفت: رویکرد نژادپرستانه و فاشیستی که منجر به مرگ جورج فلوید در شهر مینیاپولیس زیر شکنجه شد نه فقط عمیقا مایه تاسف ما شد بلکه تبدیل به یکی از دردناکترین تجلی‌های نظم ناعادلانه در جهان شده است که ما در مقابلش می‌ایستیم.

وی در ادامه توئیت‌هایش تاکید کرد: من به عنوان عضوی از تمدن اسلامی که به ما عشق به بشریت به خاطر خدا را آموخته، این ذهنیت غیرانسانی را محکوم می‌کنم. ترکیه همواره در برابر هر گونه حمله به بشریت صرف نظر از مکان، دلیل یا شکل ارتکاب آن می‌ایستد.

او اظهارکرد: ما به مبارزه برای حفظ حقوق همه بشریت بدون قایل شدن هر گونه تبعیض بر مبنای نژاد، رنگ پوست، مذهب، زبان یا اعتقاد همراستا با اصلی که پیامبر دین ما بیان کرده (هیچ سفیدپوستی بر سیاهپوست و هیچ سیاهپوستی بر سفیدپوست برتری ندارد) ادامه می‌دهیم./ ایسنا

کپی