اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹

ترامپ: قانون اجازه دهد توئیتر را می‌بندم

ترامپ: قانون اجازه دهد توئیتر را می‌بندم

رئیس‌جمهور آمریکا در اظهاراتی مطبوعاتی اعلام کرد در صورتی که قانون این اجازه را بدهد شبکه اجتماعی توئیتر را می‌بندد.

به گزارش راشاتودی، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا عصر پنجشنبه در جمع خبرنگاران در کاخ سفید تاکید کرد: آن طور که می‌دانم امکان بستن توئیتر را دارم اما باید این را از لحاظ قانونی به پیش برد و نمی‌دانم می‌توانم این کار را انجام دهم یا خیر. باید با وکلایم مشورت کنم.

ترامپ ادامه داد: اگر این مساله قانونی باشد و از لحاظ قانونی بتوان توئیتر را بست حتما این کار را خواهم کرد. خواهیم دید چه اتفاقی می‌افتد.

وی اشاره کرد که پایگاه‌های اینترنتی زیادی هستند که می‌توانند جانشین توئیتر شوند.

این اظهارات عصر پنجشنبه بعد از آن ایراد شد که وی فرمانی اجرایی را در جهت محدود کردن حفاظت‌های حقوقی که شرکت‌های شبکه اجتماعی از آنها بهره می‌برند امضا کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پیشتر تهدید کرده بود آن دسته از شبکه‌های اجتماعی که آنها را به خاموش کردن صدای محافظه‌کاران متهم کرده خواهد بست.

به گزارش بی‌بی‌سی، جنجال تازه پس از آن بروز کرد که توییتر روز سه‌شنبه برای اولین بار به توییت‌های رئیس جمهور آمریکا برچسب صحت‌سنجی زد.

ترامپ هنگام امضای این فرمان در کاخ سفید گفت: ما امروز اینجا هستیم تا از آزادی بیان در مقابل بزرگترین خطری که واقعا در تاریخ آمریکا با آن روبرو بوده دفاع کنیم. تعداد انگشت‌شماری شرکت‌های قدرتمند و انحصاری شبکه اجتماعی بخش وسیعی از کلیه ارتباطات خصوصی و عمومی در ایالات متحده را کنترل می‌کنند.

رئیس جمهور آمریکا گفت که این شرکت‌ها «قدرتی مهارنشده برای سانسور، محدود کردن، ویراستن، شکل دادن، پنهان کردن یا تغییر» بخش بزرگی از ارتباطات را دارند.

رسانه‌های آمریکایی گزارش می‌دهند که دولت امیدوار است این دستور در نهایت زمینه را برای اعمال مقررات تازه و نظارت بیشتر بر عملکرد این شرکت‌ها از جمله توییتر و فیسبوک فراهم کند.

این دستور به سازمان‌های مجری مقررات امکان می‌دهد علیه شرکت‌هایی مثل فیسبوک و توییتر به خاطر نحوه نظارت بر محتوای موجود در این شبکه‌ها دست به اقدام قانونی بزنند.

انتظار می‌رود این دستور با چالش‌های قانونی روبرو شود.

با این حال کارشناسان حقوقی ابراز تردید کرده‌‌اند که این دستور دارای عواقبی عملی برای غول‌های فناوری باشد.

آنها می‌گویند که تغییر در برداشت کنونی از حفاظت‌های قانونی برای شبکه‌های اجتماعی احتمالا فقط با دخالت کنگره یا دادگاه‌ها ممکن خواهد شد.

دستور ترامپ سعی دارد از «قانون رفتار سالم در ارتباطات» رفع ابهام کند؛ قانونی که در برخی موارد به شرکت‌های آنلاین مثل فیسبوک، توییتر و یوتیوب حفاظت قانونی ارائه می‌کند.

براساس بند ۲۳۰ این قانون، شبکه‌های اجتماعی عمدتا مسئول محتویاتی که کاربران پست می‌کنند نیستند، اما می‌توانند «با نیت خیر دست به انسداد» برخی از پست‌ها بزنند؛ مثلا صحنه‌های مستهجن، منعکس‌کننده آزار یا خشونت را حذف کنند.

دستور رئیس‌جمهوری آمریکا اشاره می‌کند که این مصونیت حقوقی در صورتی که یک شبکه اجتماعی پست‌های کاربران را ویرایش کند مصداق نخواهد داشت و خواستار مصوبه‌‌ای در کنگره برای «حذف یا تغییر» بند ۲۳۰ می‌شود.

ترامپ گفت که ویلیام بار وزیر دادگستری «فورا» تنظیم پیش‌نویس قانونی که برای تصویب تسلیم کنگره خواهد شد را شروع می‌کند.

توییتر این دستور را «یک رویکرد واپسگرایانه و سیاسی به یک قانون مهم» خواند و افزود که بند ۲۳۰ از «نوآوری و آزادی بیان در آمریکا حراست می‌کند و متکی بر ارزش‌های دمکراتیک است.»

گوگل که صاحب یوتیوب است گفت که تغییر بند ۲۳۰ قانون «به اقتصاد آمریکا و رهبری جهانی آن در زمینه آزادی اینترنت ضربه می‌زند.»

مارک زاکربرگ مدیر عامل فیسبوک هم در مصاحبه‌‌ای با فاکس نیوز گفت که سانسور یک شبکه اجتماعی اقدامی مناسب برای دولتی نیست که نگران سانسور است.

او گفت: من کاملا معتقدم که فیسبوک نباید داور درستی حرف‌هایی باشد که مردم در فضای مجازی می‌زنند.

ترامپ روز سه شنبه در توییتی مدعی شد که رای پستی در انتخابات پیش روی آمریکا به تقلب گسترده منجر خواهد شد.

او در توییتش نوشت: صندوق‌های پستی سرقت می‌شوند، برگه‌های رای جعل و حتی به طور غیرقانونی چاپ می‌شوند و به طور جعلی امضا می‌شوند.

توییتر در واکنش برچسبی به توییت ترامپ اضافه کرده که می‌گوید «حقایق مربوط به رای به صورت پستی را دریافت کنید.»

توییتر در این اخطار به صفحه‌‌ای لینک می‌داد که ادعای رئیس‌جمهور را «اثبات نشده» توصیف می‌کرد.

ترامپ در واکنش در توییتی نوشت: توییتر اکنون در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ مداخله کرده است. آنها براساس راستی‌آزمایی رسانه‌های اخبار جعلی یعنی سی ان ان، و واشنگتن پست که مال آمازون است، می‌گویند که بیانیه من در مورد رای پستی، که به فساد و تقلب گسترده منجر خواهد شد، نادرست است… توییتر کاملا آزادی بیان را خفه می‌کند و من به عنوان رئیس‌جمهور اجازه آن را نخواهم داد!

بسیاری از ایالات امکان ارسال رای به صورت پستی را می‌دهند و تاکنون گزارشی از تقلب وسیع در این نوع رای گیری وجود نداشته است.

ترامپ بی‌وقفه از توییتر برای ارسال مستقیم پیام‌هایش استفاده می‌کند، جایی که حدود هشتاد میلیون دنبال کننده دارد.

او روز چهارشنبه شبکه‌های اجتماعی را به اعمال «مقررات شدید» یا حتی «بستن» تهدید کرد.

او نوشت که جمهوری‌خواهان احساس می‌کنند این شبکه‌ها «کاملا محافظه کاران را خاموش می‌کنند» و او اجازه این کار را نخواهد داد.

توییتر در سال‌های اخیر در واکنش به این انتقاد که رویکرد بی‌تفاوتش به رشد حساب‌های جعلی و اطلاعات گمراه کننده کمک کرده است کنترل بیشتری بر محتوا اعمال کرده است.

مدیران توییتر همواره با این انتقاد مواجه بوده‌‌اند که در برابر اظهارات نادرست و اطلاعات غلط منتشر شده توسط سیاستمداران و رهبران جهان کاری نمی‌کنند.

برخی از بزرگترین شرکت‌های فناوری آمریکا همچنین به رفتار ضدرقابتی و نقض حریم خصوصی کاربران متهم شده اند.

اپل، گوگل، فیسبوک و آمازون با تحقیقات دولت فدرال و ایالتی روبرو هستند.

واکنش توئیتر به تهدیدات ترامپ

توئیتر در واکنش به اظهارات اخیر ترامپ درباره مجازات شبکه‌های اجتماعی این اقدام را ارتجاعی و سیاسی کردن یک قانون مهم قلمداد کرد.

جک دورسی، مدیر اجرایی شرکت توئیتر تاکید کرد، این قانون از آزادی بیان و از ارزش‌های دموکراسی در آمریکا حمایت می‌کند اما تلاش‌هایی وجود دارند که این قانون از بین برود و این مساله تهدیدی برای آینده آزادی‌های اینترنتی و آزادی بیان است.

دورسی با انتشار سلسله توئیت‌هایی از دونالد ترامپ در صفحه رسمی خود درباره تصمیمات و اظهارات اخیرش گفت: درست است. در نهایت یک نفر مسئول عملکرد شرکت توئیتر هست و آن من هستم. لطفا کارمندان ما را خارج از این بحث قرار دهید.

توئیتر محتوای توئیت ترامپ را پنهان اما حذف نکرد

شبکه اجتماعی توئیتر ضمن پنهان کردن محتوای یکی از توئیت‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مورد حوادث شهر مینیاپولیس، این توئیت را مصداق «تمجید از خشونت» ارزیابی کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده به دنبال ناآرامی‌های شهر مینیاپولیس با انتشار دو توئیت پیاپی تهدید کرد که گارد ملی و ارتش را برای برقراری نظم و آرامش به این شهر اعزام خواهد کرد. او در پایان توئیت دوم خود که اکنون از سوی توئیتر پنهان شده نوشته است: «وقتی غارتگری شروع می‌شود تیراندازی آغاز می‌شود.»

این بخش از توئیت دونالد ترامپ می‌توانست به مثابه دستوری به پلیس، گارد ملی و ارتش برای تیراندازی به تظاهرکنندگان تعبیر شود.

به گزارش یورونیوز، کاربران توئیتر اکنون برای مشاهده این توئیت باید بر روی دکمه «مشاهده» کلیک کنند.

آنها در غیر این صورت به جای مشاهده محتوای توئیت با این پیام توئیتر روبرو می‌شوند: «این توئیت مقررات توئیتر در مورد تمجید از خشونت را نقض کرده است. با این حال توئیتر تشخیص داده که در دسترس باقی ماندن این توئیت ممکن است در راستای منافع عمومی باشد.»

دونالد ترامپ در ابتدای توئیت خود تظاهرکنندگان در مینیاپولیس را «اراذل و اوباش» خوانده است. خیابان‌های شهر مینیاپولیس در ایالت مینه‌سوتا پنجشنبه شب برای سومین شب پیاپی صحنه درگیری معترضان به خشونت پلیس با سیاهپوستان بود. تظاهرکنندگان در مینیاپولیس خواستار اجرای «عدالت» و تعقیب قضایی عاملان مرگ جورج فلوید شده‌اند. این مرد سیاهپوست روز دوشنبه هنگام بازداشت در مینیاپولیس توسط پلیس کشته شد./ ایسنا

 

کپی