اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

۲۰۲۰، بدترین سال برای بورس‌های دنیا

۲۰۲۰، بدترین سال برای بورس‌های دنیا

علی رغم محرک‌های بی‌سابقه مالی، ۱۷ شاخص بورس دنیا در سال جاری میلادی در محدوده قرمز قرار داشته اند و پیش بینی می شود ۲۰۲۰ را پایین تر از ارزش خود در ابتدای سال جاری میلادی به پایان برسانند.

سال جاری میلادی بدترین سال برای بسیاری از بازارهای سهام دنیا طی حداقل یک دهه گذشته خواهد بود. ولی نظرسنجی رویترز از بسیاری از استراتژیست های بورس نشان می‌دهد شاخص های اصلی سهام پایین ترین حد خود را در ماه مارس پشت سر گذاشته اند.

اطلاعات اقتصاد کلان اشاره به یک رکود عمیق جهانی دارد. اقتصاددان ها و مدیران سرمایه انتظار دارند روند بهبود اقتصاد جهان آهسته و طولانی باشد.

بازارهای سهام که از پول نقد بانکهای مرکزی پر شدهاند، طی دو ماه گذشته با انتظار یک روند بهبودی سریع و قدرتمند، رونق گرفته اند. این در شرایطی است که همه گیری ویروس کرونا همچنان ادامه دارد و بیش از 5.7 میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده است.

نظرسنجی رویترز از بیش از 250 تحلیلگر در سراسر آسیا، اروپا و آمریکا نشان داد پیش‌بینی‌ها بیشتر بر بازگشایی سریع اقتصاد ها و کسب و کارها تمرکز یافته است. انتظار می‌رود 11 شاخص از 17 شاخص برتر دنیا تا پایان سال جاری میلادی رشد کنند.

حدود 70 درصد از تحلیلگرانی که در این نظرسنجی شرکت کرده اند عقیده دارند بازار سهام بدترین شرایط خود را پشت سر گذاشته است.

ولی هنوز خطرات بسیاری وجود دارد، مانند: موج دوم همه‌گیری ویروس کرونا، عدم اطمینان نسبت به افزایش درآمد شرکت ها، افزایش درگیری ها بین چین و آمریکا و انتخابات قریب‌الوقوع ریاست جمهوری آمریکا.

مایکل اوری، استراتژیست جهانی در روبوبانک عقیده دارد:« برخی بازارها به درستی واقعیت را نشان نمی دهند. قدرت بازارها در بالاترین حد آنها قرار ندارد و این واقعیت باید بیان شود».

به عقیده تحلیلگران، بازارهای سهام با محرک های مالی بانک های مرکزی و دولت ها سر پا مانده اند. ضعف اقتصاد کلان هم اهمیت دارد. به خاطر افزایش نرخ بیکاری و احتمال موج دوم همه گیری ویروس کرونا، روند بهبود اقتصاد جهان توسط مصرف کنندگان آهسته خواهد بود.

در حالی که آمریکا با بالاترین نرخ بیکاری از زمان بحران بزرگ اقتصادی دهه 1930 دست و پنجه نرم می کند، شاخص اس پی500  بیش از یک سوم از پایین ترین حد خود در بیست و سوم ماه مارس افزایش یافته است.

علی رغم محرک‌های بی‌سابقه مالی، 17 شاخص بورس دنیا در سال جاری میلادی در محدوده قرمز قرار داشته اند و پیش بینی می شود 2020 را پایین تر از ارزش خود در ابتدای سال به پایان برسانند.

عملکرد 11 شاخص از 17 شاخص برتر دنیا بدترین حالت طی یک دهه گذشته خواهد بود و 8 شاخص از این یازده تا بدترین شرایط خود را از زمان بحران بزرگ اقتصادی تجربه می‌کنند.

در حالی که پیش بینی شده بود 2021 سال بهتری برای بازار سهام دنیا باشد، انتظار می رود تنها چهار شاخص افت خود در 2020 را جبران کنند و 16 شاخص حداقل تا 2022 هم به سطح قبل از ویروس کرونا باز نگردند.

/تسنیم

کپی