اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

تحلیل رای الیوم از سوخت‌رسانی به ونزوئلا / عطوان: تغییر قواعد درگیری ایران و آمریکا / ترامپ سیلی محکم ایران را فراموش نمی‌کند

تحلیل رای الیوم از سوخت‌رسانی به ونزوئلا / عطوان: تغییر قواعد درگیری ایران و آمریکا / ترامپ سیلی محکم ایران را فراموش نمی‌کند

رای الیوم نوشت درباره ورود نفتکش های حامل سوخت ایران به ونزوئلا نوشت : ایران با اقتدار خود فرضیه جهان تک قطبی را که آمریکا علیه دوست و دشمن تحمیل کرده است، درهم شکست/ چرایی تهدیدهای ترامپ علیه ایران از نگاه عطوان/«ایران هرگز در برابر تجاوزات دست بسته نخواهد بود»

عبدالباری عطوان تحلیلگر جهان عرب اظهار داشت، ورود نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا قواعد درگیری میان ایران و آمریکا را تغییر داد.

"عبدالباری عطوان" تحلیلگر برجسته جهان عرب در سرمقاله روزنامه فرامنطقه‌ای "رای الیوم" نوشت: 4 نفتکش ایرانی به بنادر ونزوئلا رسیده است و پنجمی هم در راه است و این در میان سکوت قابل توجه آمریکاست و جشن‌های دوگانه ایرانی- ونزوئلایی به خاطر این پیروزی بزرگ محور مقاومت است که بازوهایش تا قاره آمریکای جنوبی و حیات خلوت آمریکا امتداد یافته است.

این 5 نفتکش فقط حامل فرآورده‌های نفتی (بنزین و گازوئیل) برای این کشور همپیمان تحت محاصره که عضو اصلی محور مقاومت است، نیست بلکه لوازم یدکی و کارشناسان فنی برای تعمیر پالایشگاه‌های ونزوئلا را منتقل می‌کند تا این پالایشگاه‌ها پس از ماه‌ها توقف فعالیت‌شان را از سربگیرند و بالاتر از آن، پیام قوی به" دونالد ترامپ" رئیس‌جمهوری آمریکا و دولتش است با این مضمون، که تحریم و محاصره‌تان در حال تحلیل رفتن است و از شکستی به شکست دیگر منتقل می‌شود و نتایجی کاملا معکوس می‌دهد.

بیشتر بخوانید:
ورود چهارمین نفتکش ایران به ونزوئلا و قدردانی مادورو
 

سفیر ایران: ونزوئلا و ایران به نیابت از جهان به آمریکا «نه» گفتند


دولت ترامپ ایران را از طریق واسطه‌هایی از کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس تهدید کرد که مانع از رسیدن این نفتکش‌ها به ونزوئلا خواهد شد حتی اگر نیاز باشد به زور متوسل می‌شود ولی مسئولان ایرانی آن را به تمسخر گرفتند، و کشتی‌های آنها "با عشوه" در دریاها و اقیانوس‌ها در حرکت هستند و سگ‌های آمریکایی پارس می‌کنند.

این تغییری بزرگ در قواعد درگیری و رویارویی میان ایران و ایالات متحده آمریکا است که برجسته‌ترین عنوان آن این است: تمامی کشتی‌ها و ناوهای هواپیمابر آمریکایی و پایگاه‌های آمریکایی در منطقه خلیج‌فارس در تیررس موشک‌های نقطه‌زن ایرانی قرار دارند و اگر دولت آمریکا از جدیت تهدید ایران برای انتقام‌گیری مطمئن نبود، طرح و برنامه‌های خود مبنی بر جلوگیری از ورود این نفتکش‌ها به ونزوئلا را اجرا می‌کرد.

مهم‌ترین پیامی که ایران از طریق این اقدام به چالش‌های آمریکا داد و برنامه‌اش برای ارسال 5 نفتکش را پیش برد خطاب به اعضای محور مقاومت و متحدانش در سرتاسر دنیا بود که ایران هرگز به آنها خیانت نمی‌کند و با قدرت در کنار آنها در برابر قلدربازی‌های اسرائیل و آمریکا می‌ایستد.

تصویری که پایگاه خبری رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران منتشر کرده است و در آن، شماری از رهبران محور مقاومت مانند "سید حسن نصرالله" دبیرکل حزب‌الله لبنان، "اسماعیل هنیه" (حماس)، "عبدالملک الحوثی" (انصارالله یمن)، "زیاد النخاله" (جهاد اسلامی)، "محمد احمد حسین" (مفتی قدس) در صحن مسجد الاقصی در حال نماز خواندن هستند بر این حقیقت صحه می‌گذارد. انتشار این تصویر در عین حال نمایانگر سناریوهای آتی محور مقاومت است که در راس آنها آزادی قدس است. انتشار این تصویر در شرایطی که نفتکش‌ها به سواحل ونزوئلا نزدیک می‌شدند، تصادفی نبوده است.

بر عکس نفتکش ایرانی که سال گذشته در تنگه "جبل طارق" توقیف شد، عبور این پنج نفتکش از کانال "سوئز" بدون هیچ‌گونه مزاحمتی یا منع شدن عبور کرد که این وضعیت به مثابه چراغ سبز مقام‌های مصری است مبنی بر اینکه به تحریم‌های آمریکا علیه ایران و خواسته‌های آن پایبند نیست و این یک تحول استراتژیک مهمی است.

ایرانی‌ها قدر شناس هستند و لطف ونزوئلا را هنگامی که در اوج تحریم‌های آمریکا علیه ایران، کنار این کشور ایستاد و "هوگو چاوز" رئیس‌جمهور وقتش در سال 2008 به تهران سفر کرد و با خود لوازم یدکی برای پالایشگاه‌های ایران منتقل کرد را فراموش نکرده‌اند و پاسخ آن را حتی به بهای ورود به جنگ با آمریکا نه تنها در خلیج‌فارس بلکه در تنگه باب المندب، جبل الطارق و همچنین دریای کارائیب، دادند.

ایران که برای تأمین نیازهای داخلی خود در زمینه بنزین و گازوئیل، فرآورده‌های نفتی را وارد می‌کرد به صادر‎کننده آنها به‌ویژه به متحدانش یعنی سوریه و ونزوئلا تبدیل شده است و این امر پس از ساخت 11 پالایشگاه جدید در سال 2018 محقق شد که خودکفایی را برای ایرانی‌ها به همراه داشت.

کلام را این‌گونه پایان می‌بریم و می‌گوییم ایران غرور ترامپ را در هم شکست و او را در حیات خلوتش به چالش کشید و شکست داد و خوشبختانه، این شکست در حالی صورت گرفت که توییتر نیز توییت‌های ترامپ اعتبار آن را زیر سوال می‌برد و به خوانندگان توصیه می‌کند اطلاعات ذکر شده در توییت‌های ترامپ را جدی نگیرند.

آیا ترامپ صاحب نظریه "اخبار جعلی" نبوده و درباره آنها هشدار نداده است؟! این امر نشان می‌دهد که خود او بزرگ‌ترین تبلیغ‌کننده چنین اخباری است و رهبری ایران به بهترین نحو با این مساله برخورد کرد.

کاروان نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا ادامه خواهد یافت و همزمان، شکست‌های دولت آمریکا ادامه‌دار خواهد شد و روزهای آینده آبستن غافلگیری‌های بسیاری است؛ این را از "طارق العیسمی" وزیر نفت ونزوئلا بپرسید.. .

ترامپ سیلی محکم ایران را فراموش نمی کند

روزنامه اینترنتی رأی الیوم در مقاله‌ای با اشاره به شکست جدید آمریکا و این بار در سواحل ونزوئلا و پیام‌های بین‌المللی این رویداد نوشت: این گام یک الگوی جدید از همکاری بین کشور‌هایی است که در معرض تحریم‌های سنگین قرار دارند و نمونه‌ای است که می‌تواند نه تنها سلطه و قلدری آمریکا را درهم بشکند بلکه فرضیه جهان تک قطبی را که آمریکا علیه دوست و دشمن تحمیل کرده است، درهم بشکند.

آیا فروپاشی نظام تک قطبی به رهبری آمریکا در راه است؟
«محمود البازی» نویسنده و تحلیلگر سیاسی در مقاله‌ای با عنوان «پیام متفاوت از رسیدن نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا تا سیلی‌هایی که ترامپ دریافت کرد» نوشت: رأی الیوم - چند روز پیش - سرمقاله‌ای تعجب برانگیز و با کلماتی که کاملا با دقت گزینش شده بود، منتشر کرد و نوشت ما از احساس دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که پیگیر رسیدن نخستین نفتکش ایرانی به یکی از بنادر ونزوئلاست و این اقدام که در واقع به چالش کشیدن قدرتمندانه تهدیدات اوست و نیز از احساس او در قبال شکسته شدن محاصره ظالمانه تحمیلی با هدف گرسنه نگه داشتن مردم ونزوئلا اطلاع نداریم، اما این را به خوبی می‌دانیم که احساس ترامپ، احساس فرد شکست خورده و ذلیلی است که تهدیداتش برای توقیف این کشتی شکست خورده است.

البازی که رئیس بخش حقوق‌بشر کشور‌های عربی در کرسی حقوق‌بشر یونسکو است، نوشت پس از گذشت دو روز، سومین کشتی ایرانی نیز به آب‌های ونزوئلا نزدیک شد و پس از طی هزاران کیلومتر و به چالش کشیدن قلدری آمریکا و با بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا به سوی این کشور حرکت کرد.

---

سیلی‌های دردناکی که ترامپ از ملت‌های استقلال طلب دریافت کرد
ترامپ از کشور‌هایی که استقلال را ترجیح می‌دهد سیلی‌های دردناکی دریافت کرده است. شاید همین سیلی‌ها نیز او را بر آن داشته است که به تفریحگاه اختصاصی‌اش برود و گلف بازی کند آن هم در حالی که نیویورک تایمز در صفحه اول خود اسامی کشته‌های کرونا را منتشر می‌کند که این روز‌ها از ۱۰۰ هزار نفر فراتر رفته است. واقعا نمی‌دانیم ترامپ در صورت ورود پنجمین نفتکش ایرانی به سواحل ونزوئلا به کدام تفریحگاه یا کدام بازی متوسل خواهد شد؟

بله پنج فروند نفتکش، مشکل کوچکی از مشکلات ونزوئلا را حل خواهد کرد، اما به نظر می‌رسد ما باید به دنبال اهداف پنهان از فرستادن این محموله‌ها باشیم. به نظر می‌رسد مقامات ایران دوست داشتند پیام‌های متعددی به دشمنان و دوستان بدهند. پیام‌های ایران به دشمن آن است که مقامات ایرانی بار دیگر بر سر میز مذاکراتی که ترامپ از روی استبداد آن را ترک کرده است، نخواهند نشست و سیاست تحریم‌های حداکثری آمریکا بر ضد ایران بی نتیجه بوده است.

الگوی جدیدی از همکاری با هدف خنثی کردن سیاست سلطه و تحریم‌های آمریکا
این گام یک الگوی جدید از همکاری بین کشور‌هایی است که در معرض تحریم‌های سنگین قرار دارند. ایران با ارسال این محموله‌ها پیام‌های پنهان دیگری به دوستان فرستاد مبنی بر اینکه ایران همچنان بازیگر اساسی در منطقه است و همچنان برای بازی کردن برگ برنده در اختیار دارد. پیام‌های ایران به متحدان آمریکا نیز روشن است. ایران می‌خواهد بگوید شیوه تحریک ترامپ به خروج از توافق هسته‌ای و تحمیل تحریم علیه این کشور و تهدید نظامی آن در قبال ایران که به لحاظ اقتصادی نیز در محاصره است نتیجه نداشته و همچنیان یک قدرت منطقه‌ای مؤثر است که می‌تواند بر تنگه هرمز فرمانروایی کند و بهترین راه ارتباط با آن نیز گفتگوست نه توسل به زور./ تسنیم و باشگاه خبرنگاران

کپی