اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹

استخدام روبات آتش نشان در چین

استخدام روبات آتش نشان در چین

چین برای نخستین بار یک گروه متشکل از هفت روبات را برای کمک به مأموریت‌های آتش نشانی که بسیار خطرناک هستند و یا از نظر جسمی برای امدادگران خطرناک محسوب می‌شود استخدام می‌کند.

نخستین ماموریت خودمختار و بدون نظارت خود را روز گذشته در منطقه تونگلیو آغاز کردند.
این واحد روباتیک از ماه‌های اخیر فعالیت خود را آغاز کرده اند و شامل هفت روبات شناسایی و آتش نشانی، دو فروند هواپیمای بدون سرنشین برای شناسایی منطقه حریق و یک وسیله نقلیه حمل و نقل است. جمع کردن این تیم ۲۰ میلیون یوان (حدود ۲.۸ میلیون دلار آمریکا) هزینه داشته است.

پیش از این نیز چین از روبات‌ها در عملیات اطفاء حریق استفاده کرده است، اما این اولین بار است که این کشور تیم کاملی از ماشین آلات را برای پشتیبانی از پاسخ دهندگان اورژانس انسانی معرفی کرده است. این واحد آتش نشانی در کار‌های خطرناکی شرکت می‌کند که می‌تواند ایمنی آتش نشانان انسانی را به خطر بیاندازد. آن‌ها می‌توانند برای عملیات در اماکن صنعتی یا در فضا‌های بسته که در آن امکان دید به خطر می‌افتد نیز بسیار مفید باشند. برای مثال در مکان‌های زیرزمینی، تونل‌های عمیق یا ساختمان‌های با فضای بزرگ نیز این روبات‌ها کارایی بالایی دارند.

روبات‌های آتش نشانی برای شناسایی منبع آتش از دید ۳۶۰ درجه و یک سیستم تصویربرداری حرارتی مادون قرمز استفاده کرده و برای کنترل آتش سوزی از آن استفاده می‌شود. روبات‌های مورد استفاده دارای چندین کارکرد دیگر مانند تشخیص و تجزیه و تحلیل گاز قابل احتراق، جمع آوری تصویر و صدا، جلوگیری از مانع و نجات در محل هستند. پیش بینی می‌شود استقرار آن‌ها در محل حریق باعث افزایش ایمنی آتش نشانان شود./انتخاب

کپی