اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹
در مصاحبه با المیادین

سفیر ایران : ارسال نفتکش‌ها به ونزوئلا پاسخی به یکجانبه‌گرایی آمریکاست/ تهران و کاراکاس به نیابت از جهان به واشنگتن نه گفتند

سفیر ایران : ارسال نفتکش‌ها به ونزوئلا پاسخی به یکجانبه‌گرایی آمریکاست/ تهران و کاراکاس به نیابت از جهان به واشنگتن نه گفتند

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ونزوئلا گفت: پهلو گرفتن نفتکش‌های ایرانی در آب‌های ونزوئلا پاسخی محکم به سیاست‌های یکجانبه آمریکا محسوب می‌شود.

«حجت الله سلطانی» روز چهارشنبه در گفت ‌وگو با شبکه المیادین لبنان افزود: ونزوئلا و ایران به نیابت از جهان به واشنگتن نه گفتند و بر حق خود در زمینه تجارت آزاد تأکید کردند.

وی گفت: آمریکا دیگر نمی‌تواند به کشورهای جهان بگوید که چه کنند و بسیاری کشورها از این پس نسبت به حقوق‌شان مطالبه‌گری خواهند داشت.

سفیر ایران اضافه کرد: واشنگتن مجبور شد که به توافق‌های بین المللی احترام بگذارد.

وی با اشاره به حضور کشتی‌های ایرانی در ونزوئلا گفت: این به معنای نخستین حضور کشتی‌های ایرانی در آمریکای جنوبی است.

سلطانی اظهار کرد: حضور نفتکش‌های ایرانی در ونزوئلا تنها یک دستاورد برای ایران و ونزوئلا نیست؛ بلکه دستاوردی برای همه جهانیان است.

سفیر ایران در ونزوئلا ادامه داد: ایران محیط پیرامونی خود را ترک کرده؛ چرا که منافع کشور می‌طلبد از قاره خود به مکان‌های دیگر برود.

سلطانی، به دوستی و برادری میان ایران و ونزوئلا تأکید کرد و گفت: دو ملت و کشور مستقل در این دوستی پیروز شدند.

سفیر ایران با بیان اینکه این دستاورد به ایران و ونزوئلا همبستگی بیشتری بخشید، گفت: ایران با ارسال نفتکش‌ها به ونزوئلا نشان داد که حاضر نیست این دوستی را بفروشد.

سلطانی تأکید کرد: ایران همواره در کنار کشور دوست ونزوئلا خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه سوختی که به ونزوئلا صادر شد بر مصرف داخلی ما تأثیری نخواهد گذاشت، افزود: ونزوئلا در سال ۲۰۰۸ زمانی که ما دچار کمبود سوخت بودیم با ما همبستگی داشت و ما آن را فراموش نکرده‌ایم.

سفیر ایران گفت: پالایشگاه‌های ونزوئلا به دلیل تحریم‌های ظالمانه واشنگتن آسیب دیده‌اند.

سلطانی اضافه کرد: ایران پیش از ارسال نفکتش‌ها، محموله‌ای از افزودنی‌ها برای تولید سوخت نیز ارسال کرده بود.

وی در پایان از آمادگی کامل ایران برای کمک به ونزوئلا در هر زمینه‌ای که این کشور نیاز داشته باشد خبر داد.

دو نفتکش ایرانی ظرف روزهای گذشته در بنادر ونزوئلا پهلوگیری کرده و مشغول تحویل محموله سوختی خود هستند. سومین نفتکش ایرانی نیز روز گذشته وارد آب‌های ونزوئلا شد. دو نفتکش دیگر نیز قرار است تا ۱۲ خرداد وارد این آب‌ها شوند./ایرنا

کپی