اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
«شی جین پینگ» در نشست کنگره ملی خلق چین نقشه راه پساکرونا در کشورش را اعلام کرد

ارتش قوی تر، آینده ای ایمن تر

ارتش قوی تر، آینده ای ایمن تر
وصال روحانی

«شی‌جین پینگ»، رئیس جمهوری چین در حاشیه نشست‌های کنگره ملی خلق چین از سران و اعضای ارتش آزادیبخش این کشور درخواست کرد «آمادگی جنگی» خود را افزایش داده و مهیای ستیزی شوند که هر آن احتمال وقوع آن می‌رود.

 این در حالی است که در گزارشی که در نشست سالانه کنگره ملی خلق چین اعلام شده است، بودجه نظامی چین 6.6 درصد رشد نشان می‎دهد.
به‌گزارش روزنامه «هندو» چاپ هند، رئیس‌جمهوری قدرتمند چین در یکی از نشست‌های حاشیه‎ای کنگره ملی خلق چین که امروز به کار خود پایان می‌دهد، خطاب به سران ارتش کشورش گفت برای «بدترین سناریوی ممکن» آماده شوند و همسو با چنین وضعیتی آمادگی خود را برای ورود به جنگی اضطراری افزایش بخشند. او در این سخنان همچنین با پرداختن به تبعات بسط کرونا در جهان گفت: «چاره‌ای نداریم جز اینکه از هر جهت برای جنگی تمام‌عیار آماده شویم. این شاید یک جنگ مستقیم نظامی نباشد اما کینه‌توزی‌های آن کمتر از چنین ستیزی نیست. باید به نهایت آمادگی برسیم زیرا کرونا در ماه های اخیر موقعیت ژئوپلتیکی تازه‎ای را ایجاد کرده که واکنش‌ها خاص خود را می‌طلبد. بنابراین از ارتش و یگان‌های آن می‌خواهم برای هر رویدادی که امنیت روانی و فیزیکی کشور‌شان را به هم بزند، مهیا شوند.»
اضطراری و قابل لمس
شاید شنیدن و خواندن این صحبت‌ها از زبان رئیس‌جمهوری چین تازگی نداشته باشد زیرا او در سال 2019 هم در گفت‌وگویش با سران ارتش این کشور همین درخواست را مطرح کرده بود. اما تفاوت این سخنان با سخنان سال گذشته در موقعیت جهانی آنها است. پیامدهای کلان و سیاه شیوع ویروس کرونا در جهان در روز‌های واپسین بهار 2020 حالتی بسیار اضطراری‌تر و قابل لمس‌تر به حرف‌های «شی» نسبت به همین سخنان در سال گذشته بخشیده است. بویژه که چین هم‌اکنون علاوه بر جنگ روانی تند ماه‌های اخیرش با دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری تندرو امریکا وارد چالشی تازه با هند هم شده و از دیرباز با تایوان هم که آن را متعلق به مام وطن یعنی دولت پکن می‌انگارد مجادله داشته است. البته هم سرهنگ «وو»، سخنگوی وزارت دفاع چین و هم «وانگ یی»، وزیر خارجه چین از تشدید تنش‌های فردی بین کشورشان و هند پرهیز کرده‌اند اما نشریه انگلیسی‌زبان گلوبال تایمز چاپ چین با محکوم کردن هند بابت تشدید آرایش نظامی‌ در مرزهای چین طرف مقابل را به طراحی تشنج‌های تازه در عرصه مراودات سیاسی متهم کرده است و البته در آن سوی مرزهای چین، در هند نیز فرماندهان ارشد نظامی هند در پی تنش میان چین و هند بر سر منطقه مورد مناقشه مرزی، از دیروز یک کنفرانس سه روزه را در دهلی‌نو برگزار کردند. رسانه‌های هند نیز دیروز با لحنی اقتصادی سران چین را به مشتعل کردن آتش جنگی تازه و غیر ضروری متهم کردند. روزنامه تایمز هند نوشت: «چین بهانه افزایش تدارکات نظامی اش را تحرکات برخی کشورهای دیگر عنوان کرده است، حال آنکه دولت دهلی‌نو اصلاً اظهار نظری درباره تبعات بسط کرونا در چین و اثر آن در سطح جهان نکرده است.»
مأموریت 178 میلیاردی
درخواست شی‌جین پینگ برای افزایش آمادگی نظامی چین به هر دلیل و با هر نیت آشکار و نهانی باشد، برای کشورش بسیار گران تمام خواهد شد زیرا طبق برآورد کارشناسان این کار در ادامه سال‌جاری حدود 178 میلیارد دلار آب خواهد خورد. به‌گزارش «نیوزویک»، جین پینگ البته بر ادامه کنترل بیماری کووید 19 هم در جریان سخنرانی خویش در کنگره ملی خلق چین پای فشرد، اما همه حاضران احساس کردند که او جهانی متفاوت را مبنای حرف‌ها و درخواست‌های خود قرار داده است. زیرا چندین بار تأکید کرد که ملاحظات، پسا کرونایی یک سیستم امنیتی- نظامی تازه را می‌طلبد تا بتوان امنیت چین را مقابل زیاده خواهان تأمین کرد. اظهارات تازه جین پینگ در شرایطی عنوان می‌شود که حتی اقتصاد قدرتمند چین نیز از عوارض جولان کرونا بی‌تأثیر نمانده ولی رشد 6/6‌درصدی مورد درخواست شی برای تقویت نظامی کشورش سبب شده، چین امسال در مصارف و مخارج نظامی پشت سر امریکا قرار گیرد. تنها شی‌جین پینگ نبود که در کنگره مورد بحث از لزوم افزایش آمادگی تسلیحاتی چین سخن گفت و «لی‌‌کی کیانگ»، نخست‌وزیر این کشور هم خطاب به حاضران در کنگره گفت: «رفرم‌هایی تازه و اساسی در ارتش چین صورت می‌پذیرد تا نظامیان ما همان چیزی باشند که جهان در سال 2020 و پس‌از تقابل با کرونا آن را می‌طلبد. یک آمادگی جدید تکنولوژیک و مبتنی بر علوم نوین برای پیشرفت هر ارتشی مورد نیاز است.»
برای پرهیز از بلعیده شدن
نشریات رسمی چین نیز دیروز ضمن درج اظهارات شی‌جین پینگ کوشیدند درخواست‌های تازه وی را محصول زمانه فعلی و تغییرات حاصله از بسط کرونا و جنگ‌های روانی پس‌از آن توصیف کنند. به‌گزارش روزنامه انگلیسی زبان «ساوت چاینا موزینگ پست»، چین مجبور به افزودن چشمگیر مخارج نظامی و ملاحظات امنیتی خود است. زیرا اگر چنین نکند توسط دولت‌های سلطه‌گری مثل امریکا به بهانه منشأ کرونا بلعیده خواهد شد. شاید هم از همین رو بود که شی‌جین پینگ در نشست خود با فرماندهان ارتش از اقدامات بازدارنده تمامی نهادهای چین در تقابل با کرونا تقدیر کرد اما گفت: «ارتش ما باید چابک‌تر از هر زمانی باشد زیرا مطالبات موهوم دشمنان ما به‌حد خیره‌کننده‌ای رسیده و چیزهایی را از ما می‌طلبند که ما هیچ نقشی در پدید آمدن آنها نداشته‌ایم. چین با نیروها و دولت‌هایی طرف است که بابت این بیماری و خسران‌ها و تلفات خود ازچین به بهانه بروز اولیه این بیماری در ایالت ووهان طلب خسارت کرده‌اند. تنها راه ایستادگی پکن مقابل این ادعاها، استفاده از زبانی قدرتمند و متکی بر مدرن‌ترین تجهیزات است.»/ایران

کپی