اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹

پنج دلیل برای تماشای فیلم «طلا»

پنج دلیل برای تماشای فیلم «طلا»

فیلم سینمایی «طلا» به کارگردانی پرویز شهبازی این روزها اکران آنلاین خود را پشت سر می‌گذارد، اگر برای تماشای این فیلم مردد هستید، این پنج مورد را بخوانید.

گروه فرهنگی ایران آنلاین: فیلم سینمایی «طلا» یکی از فیلم‌های پیشتاز در اکران آنلاین سینماهاست. دومین فیلمی که تصمیم گرفت تا عطای نمایش در سالن‌های سینما را به لقایش ببخشد و راه وی‌او‌دی‌ها را در پیش بگیرد. هرچند دست‌اندرکاران فیلم تلاشی برای خبرسازی نکردند، اما «طلا» در طی روزهای اکرانش توانسته است مخاطب گسترده‌ای به دست آورد، مخاطبی که زمین تا آسمان با «خروج» متفاوت است. در این متن، به شما کمک می‌کنیم تا برای تماشای فیلم «طلا» ساده‌تر تصمیم بگیرید.

اول: یک داستان رویاپردازانه

«طلا»، شبیه «نفس عمیق» داستان جوانان سرخورده است. با این تفاوت که اگر شخصیت‌های اصلی «نفس عمیق» امیدی به بهبود اوضاع نداشتند، در «طلا» آنها تلاش خودشان برای تغییر شرایط را آغاز می‌کنند. داستان از پادرمیانی یکی از این جوان‌ها برای بازگشت برادرش به کار آغاز می‌شود اما به اخراج خودش منجر می‌شود. حالا یک گروه دوستانه و چهار نفره می‌خواهند شغل خودشان را راه بیندازند و داستان رویاهایشان را اینگونه پیش ببرند.

دوم: یک داستان نسبتا متفاوت

البته برای استفاده از واژه غم‌انگیز باید کمی این پا و آن پا کنیم. به نظر می‌رسد که تلاش این گروه جوان برای رسیدن به رویاهای محقق‌نشده‌شان، بار غم‌انگیز داستان را افزایش می‌دهد. هرچند که انتهای داستان نه به اندازه «نفس عمیق» سنگدلانه است و نه به اندازه «دربند»، کودکانه. با این وجود تماشای آن برای روزی که اعصابتان سر جایش نیست توصیه نمی‌شود.

سوم: از پاپ‌کورن دوری کنید

تجربه ثابت کرده خوردن پاپ‌کورن در هنگام تماشای «طلا» گزینه مناسبی نیست. برخی از لحظه‌های التهابی داستان باعث می‌شود تا خوردن تنقلات را فراموش کنید. از طرف دیگر اصولا «طلا» را نمی‌توان در میان فیلم‌های سرگرمی‌ساز دسته‌بندی کرد. شاید بتوان این فیلم اجتماعی ساده را جدی گرفت اما «طلا» تلاشی برای خنداندن نمی‌کند و در نتیجه مخاطب هم خنده‌اش نمی‌گیرد.

چهارم: بازی‌ها خوب است

شاید مهم‌ترین دلیلی که بتوان با آه و افسوس درباره اکران آنلاین «طلا» صحبت کنیم، همین بازی خوب بازیگرانش است. هرچند گاهی اوقات تکرار بازی‌های پیشین را در رفتارشان می‌بینیم اما به هر حال نگار جواهریان، طناز طباطبایی، مهرداد صدیقیان و از همه مهم‌تر، هومن سیدی در فیلم بازی خوشایندی را نشان داده‌اند که بی‌اغراق سیدی یک سر و گردن از بقیه بالاتر است. جزییات بازی این بازیگران اصلی، نیاز به دقت بیشتری دارد؛ از ما گفتن بود.

پنجم: یک قدم رو به واقعیت

در دنیای این روزهای ما که اضطراب و استرس ناشی از ویروس کرونا، باعث شده تا فیلم‌های سرگرمی‌ساز بیشتر از گذشته برای خودشان بروبیایی پیدا کنند، «طلا» نقش یک قدم رو به واقعیت را بازی می‌کند. یک قدم ویژه که ارزش تماشا دارد و چه بسا که بتوانید آن دیالوگ‌هایی را که دوباره دوبله شده‌اند به اکران آنلاین آن ببخشید.

کپی