اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹

فشار آمریکا به استونی برای پیوستن به ائتلاف دریایی تنگه هرمز​

فشار آمریکا به استونی برای پیوستن به ائتلاف دریایی تنگه هرمز​

وبگاه نیوز ادعا کرد که استونی قصد دارد پنج نفر از پرسنل خود را برای مشارکت در ائتلاف دریایی آمریکا به تنگه هرمز اعزام کند.

به گزارش  وبگاه نیوز ار، وزارت دفاع استونی در صدد است تا نیروهایی برای مشارکت در ائتلاف دریایی در تنگه هرمز اعزام کند. این وبگاه مدعی است که بنا به طرحی که به مجلس استونی ارائه شده، این کشور قصد اعزام پنج نفر از "نیروهای دفاعی استونی" به عملیات سنتینال را دارد.

این وبگاه به نقل از یوری لوویک، وزیر دفاع استونی نوشته است: دولت آمریکا پیشنهاد مشارکت در ماموریت خود را با ما مطرح کرد. این ماموریتی حائز اهمیت برای حفظ قوانین بین‌المللی و آزادی دریانوردی است. متحد ما را به شرکت در این عملیات دعوت کرد، ما نیز منابع خود را بازنگری کردیم، فرصت‌هایمان را سنجیدیم و با انگلیس که از کشورهای مشارکت‌کننده در این عملیات است مشورت کردیم.

با این حال لوویک اعلام کرده که احتمالا استونی در نهایت تنها یک افسر را برای مشارکت در این ائتلاف اعزام کند.

وی اظهار کرد: ما به دنبال مجوز مجلس برای ملحق شدن به این ماموریت هستیم. مابه دنبال آن هستیم که پنج تن از نیروهایمان را اعزام کنیم اما در حال حاضر تنها یک افسر را به مقر خواهیم فرستاد.

فشار آمریکا به استونی برای حضور در ائتلاف دریایی تنگه هرمز

وزارت دفاع استونی از تماسهای دولت آمریکا برای پیوستن این کشور به ائتلاف دریایی ایالات متحده در تنگه هرمز و اعزام تعداد کمی از افسران نیروی دریایی خود به منطقه خبر داد.

وزارت دفاع استونی از اعزام شماری نیروی نظامی برای پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا در تنگه هرمز که به بهانه تامین امنیت دریایی ایجاد شده، خبر داد.

به نوشته وبگاه «نیوز ار» وزارت دفاع استونی روز سه شنبه اعلام کرده که تعدادی از افسران خود را به ماموریت دریایی آمریکا در تنگه هرمز اعزام میکند. «یوری لوییک» وزیر دفاع استونی در این زمینه گفت: «دولت آمریکا با تماس با ما پیشنهاد مشارکت در این ماموریت را ارائه کرد. این ماموریتی مهم در دفاع از تردد آزاد دریانوردی در سطح بین المللی است.»

استونی اعلام کرده قصد اعزام حداکثر پنج پرسنل نیروی دریایی خود را برای پیوستن به ائتلاف آمریکا دارد اما در برهه کنونی تنها به اعزام یک افسر اکتفا میکند.

ظاهرا دولت استونی در حال رایزنی با مقامات بحرینی، میزبان پایگاه پنجم دریایی آمریکا در منطقه است تا مصونیت دیپلماتیک برای نیروهای خود بگیرد.

وزیر دفاع استونی درباره وضعیت کنونی خلیج فارس آنجا را آرام توصیف کرد و گفت:«درگیریها مربوط به سال گذشته بودند، اما در کل خاورمیانه منطقه پیچیده ای است به ویژه تنگه باریک هرمز و ایران که فرصت های نظامی بسیاری دارد و مجهز به کشتیهای نظامی است. البته بر این باورم که این ماموریت نقش تثبیت کننده دارد.»/فارس و ایسنا

کپی