اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹
برای کتاب تازه جی.کی.رولینگ تصویرسازی کنید

انتشار «ایکاباگ» به صورت رایگان، سریالی و آنلاین

انتشار «ایکاباگ» به صورت رایگان، سریالی و آنلاین

بازگشت جی.کی.رولینگ به دنیای داستان‌های کودکان در روزهای کرونا؛ این‌بار داستان تخیلی «ایکاباگ» را به صورت آنلاین بخوانید.

گروه فرهنگی ایران آنلاین: گاردین خبر داده است که کتاب تازه جی.کی.رولینک، نویسنده مجموعه داستان‌های موفق و هیجان‌انگیز هری‌پاتر با نام «ایکاباگ» منتشر می‌شود. کتابی که به صورت سریالی و رایگان در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و در وب‌سایت شخصی نویسنده منتشر خواهد شد. قرار است رولینگ هر روز یکی از فصل‌های کتاب را منتشر کند و در ماه نوامبر این داستان به صورت کتاب، کتاب الکترونیک و صوتی منتشر می‌شود.

نکته جالب برای کودکان علاقه‌مند، امکان تصویرسازی برای کتاب است. رولینگ از کودکان خواسته تصویرسازی خود برای هر فصل این کتاب را ارسال کنند تا از بهترین تصویر در نسخه چاپی که قرار است ماه نوامبر منتشر شود استفاده کنند. او نوشت: «می‌خواهم تخیلات مهارنشده را ببینم. خلاقیت، ابتکار و تلاش مهم‌ترین موارد هستند و ما لزوما به دنبال تخصصی‌ترین مهارت نیستیم.»

درست است که در روزهای گذشته رولینگ وارد یک بحث سیاسی و انتقادی شده است اما داستان کتاب مربوط به این روزها نیست و در روزهای نگارش هری‌پاتر نوشته شده است. از آنجایی که نویسنده نمی‌خواست بلافاصله پس از هری‌پاتر کتاب کودکانه دیگری را منتشر کند، «ایکاباگ» در زیرشیروانی خانه رولینگ باقی ماند تا امروز؛ «داستان «ایکاباگ» درباره حقیقت و سوءاستفاده از قدرت است و بیش از یک دهه از نگارش آن می‌گذرد. برای همین نباید آن را به عنوان واکنشی به آنچه اکنون در دنیا در حال روی دادن است در نظر گرفت.»

رولینگ در گذشته به این داستان اشاره کرده و در سال ۲۰۰۹ آن را یک افسانه سیاسی برای بچه‌های کوچک توصیف کرده بود.

رولینگ روز سه‌شنبه گفت: «با گذشت زمان به آن به چشم داستانی متعلق به دو فرزند کوچک‌ترم نگاه کردم، چون وقتی کوچک بودند عصرها آن را برایشان می‌خواندم که همیشه یک خاطره خوب خانوادگی بوده.» اما چند هفته پیش این فکر به سرش زد که این داستان را به‌صورت رایگان منتشر کند تا بچه‌ها در قرنطینه بتوانند آن را بخوانند. فرزندان نوجوان او به شدت نسبت به این موضوع اشتیاق نشان دادند و رولینگ در چند هفته اخیر در دنیایی خیالی غرق شد که فکر می‌کرد دیگر هرگز به آن پا نمی‌گذارد.

رولینگ در وب‌سایت خود نوشت: «همان‌طور که روی پایان داستان کار می‌کردم، دوباره خواندن آن برای اعضای خانواده را شروع کردم. این یکی از خارق‌العاده‌ترین تجربیات نویسندگی‌ام بود، زیرا دو نفری که اولین خواننده‌های ایکاباگ بودند گفتند چه چیزهایی از آن را از زمانی که خیلی کوچک بودند به یاد می‌آورند و خواستند تکه‌های به خصوصی از آن را که دوست داشتند دوباره به داستان برگردانم (من هم اطاعت کردم). فکر می‌کنم ایکاباگ برای سریالی‌شدن مناسب است، چون به عنوان کتابی که باید با صدای بلند خوانده شود نوشته شد، اما بچه‌های هفت تا ۹ ساله می‌توانند آن را برای خودشان بخوانند.»/ ایبنا

کپی