اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹

نابودی "کرونا" با اشعه مافوق بنفش

نابودی "کرونا" با اشعه مافوق بنفش

تحقیقی جدید نشان می دهد نوع خاصی از اشعه مافوق بنفش را می توان برای ضدعفونی کردن و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به کار برد. این نوع اشعه به بدن انسان صدمه نمی زند.

تحقیقات جدید نشان می دهد می توان نوع خاصی از نور مافوق بنفش به نام UVC را برای ضدعفونی کردن هوا در اماکن عمومی و مقابله با کووید۱۹ به کاربرد.

محققان دانشگاه سن اندروز و بیمارستان ناینولز در داندی(واقع در اسکاتلند) در یک پژوهش با استفاده از شبیه سازی های رایانه ای تاثیرضدعفونی کننده لامپ های منتشر کننده این نوع نور مافوق بنفش را روی پوست انسان بررسی کردند.

محققان متوجه شدند امواج کوتاهتر این نور مشکلات مرتبط با قرار گرفتن در معرض نور مافوق بنفش را روی پوست ایجاد نمی کنند.

در حال حاضر ۳ نوع نور مافوق بنفش به نام های UVA، UVBو UVC وجود دارد که همه آنها تا حدودی به پوست انسان صدمه می زنند.

ایزلا بارنارد یکی از دانشجویان مقطع دکتری در دانشگاه سن اندروز می گوید: ما با استفاده از یک مدل رایانشی نشان دادیم امواج طولانی تر UVC به پوست انسان صدمه می زنند اما نفوذ امواج کوتاهتر از ۲۳۰ نانومتر  به پوست محدودتر است.

نور UVC با طیف ۲۰۰ تا ۲۸۰ نانومتر از لامپ های مخصوصی منتشر می شود و می تواند باکتری ها و ویروس ها را از بین ببرد. همچنین مدتها است از این نور برای ضدعفونی کردن بخش های بیمارستان ها استفاده می شود.

البته بخش بیمارستانی باید خالی از بیماران باشد زیرا لامپ های مذکور نور با طول موج ۲۵۴ نانومتر منتشر می کنند که به چشم ها و پوست آسیب می رساند.

محققان متوجه شده اند لامپ هایی که نور UVC با طول موج ۲۲۲ نانومتر منتشر می کنند، ایمن تر هستند زیرا پروتئین پوست آن را جذب می کند./مهر


اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی