اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹
در یکصدوسیزدهمین سال اکتشاف اولین چاه نفت درخاورمیانه

آژیرفیدوس پس از۴۱سال در مسجد سلیمان به صدا درآمد

آژیرفیدوس پس از۴۱سال در مسجد سلیمان به صدا درآمد
هوشنگ فرجی مسجدسلیمان

با کوبش آخرین مته حفاری نفت درسال ۱۲۷۸هجری شمسی درحالی که شرکت بریتانیایی قصد جمع‌آوری تجهیرات نفتی خود را داشت ناگهان دودغلیظی در منطقه دره خرسان مسجدسلیمان تا۵۰پابه هوابرخاست ومتعاقب آن نفت سیاه اززمین فواره زد ودراین تاریخ بود که اقتصادایران واروپا شکوفا شد.

با واردشدن تجهیزات حفاری ازبریتانیا دکل‌های بیشتری دراطراف مسجدسلیمان علم شد و روزانه صدها بشکه نفت استحصال می‌شد. شرکت نفت به خاطرانضباط درکارکارگران وکارمندان خود در چندین منطقه این شهراقدام به نصب آژیر(فیدوس)یاشیت کارگری نمودتاکارکنان بابه صدادرآمدن صدای این آژیربموقع سرکارخودحاضرشوند.

باشکل‌گیری انقلاب شکوهمنداسلامی وبیرون راندن اروپایی‌ها، امریکاییان وهندی‌ها ازاین شهراین آژیرهاهم خاموش شدند.

!اماباآغازجنگ تحمیلی این آژیرهابه مدت ۸سال برای موقعیت هاو وضعیت‌های حملات هوایی وموشکی دوباره به صدادرآمدند و پس ازپایان جنگ دوباره خاموش شدند.اما در پنج خرداد ماه امسال به مناسبت یکصدوسیزدهمین سال اکتشاف نفت مسجدسلیمان درخاورمیانه این آژیرهاپس ازیک سکوت طولانی ودرشرایط کرونایی با حضورمحمد پاکدل فرماندار و قباد ناصری مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت وگازمسجدسلیمان به صدادرآمدند تا اعلام کنند درهرشرایطی به اقتصاد وتولید اقتصادی کشورکمک خواهند کرد. درهمین راستا، بزرگترین پارک موزه صنعت نفت درمنطقه بی‌بیان شهرستان مسجد سلیمان برای به نمایش درآوردن آثار و تجهیزات سنتی و صنعتی احداث و تکمیل شد. ناصری، مدیرعامل نفت مسجدسلیمان با اعلام این خبرکه کار احداث این پارک موزه به پایان رسیده به خبرنگار«ایران» گفت: تاکنون ۴۰درصد تجهیزات اکتشاف وخدمات نفتی ودرکنار آن گردآوری حملات موشکی به این شهرفراهم شده و درهفته دولت به بهره‌برداری خواهد رسید.

کپی