اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

مکه همچنان در قرنطینه
عربستان سعودی پس از گذشت بیش از دو ماه، به قرنطینه سراسری در این کشور پایان می‌دهد اما شهر مکه مشمول این موضوع نیست. بنا بر اعلام مقام‌های سعودی قرار است روند کاهش و برداشته شدن محدودیت‌ها در این کشور طی سه مرحله انجام شود و در نهایت در ۲۱ ژوئن به پایان برسد. همچنین مساجد عربستان به جز در شهر مکه با رعایت قوانین فاصله‌گیری اجتماعی بازگشایی می‌شوند و استفاده از ماسک برای کسانی که در خیابان‌ها تردد می‌کنند اجباری خواهد بود.

 

---

نسخه ترامپ ممنوع!
سازمان بهداشت جهانی تجویز داروی هیدرو‌کسی‌کلروکین برای درمان و پیشگیری از کرونا را تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرد. تحقیقات روی این داروی ضدمالاریا، پس از تبلیغات گسترده رئیس جمهوری امریکا در نشست‌های خبری اش آغاز و مشخص شد مصرف هیدرو‌کسی‌کلروکین امکان مرگ مبتلایان را نیز افزایش می‌دهد. «تدروس آدهانوم»، رئیس سازمان بهداشت جهانی در این باره گفت: «تیم اجرایی به این نتیجه رسیده که موقتاً تجویز این دارو را برای بیماران متوقف کند اما تحقیقات روی این دارو و موارد دیگر همچنان به طور گسترده ادامه دارد.» براساس آخرین گزارش‌ها، پس‌از تبلیغات هفته گذشته دونالد ترامپ، برزیل نیز که در چند روز اخیر آمار تلفات سنگینی را ثبت کرده، استفاده از هیدرو‌کسی‌کلروکین را در دستور کار قرار داده است.

 

---

تظاهرات کرونایی در اکوادور
معترضان اکوادوری در اعتراض به‌کاهش بودجه و دستمزدها که از سوی دولت این کشور بابت مقابله با ویروس کرونا وضع شده، به راهپیمایی‌های اعتراضی در کیتو، پایتخت اکوادور دست زدند. معترضان در سایر شهرهای اکوادور هم دست به راهپیمایی‌های اعتراضی زدند. تعداد مرگ‌ و میر ناشی از ویروس کرونا در این کشور ۳۲۰۰ نفر است.

 

---

افزایش خطر مرگ نوزادان با ماسک
پزشکان ژاپنی استفاده از ماسک برای کودکان زیر 2 سال را خطرناک اعلام کردند چراکه ماسک، تنفس را برای آنها دشوار کرده و ریسک خفگی را نیز بالا می‌برد. تحقیقات نشان می‌دهد کودکان به ندرت به کرونا مبتلا می‌شوند اما معدود مبتلایان نیز ویروس را از خانواده یا محیط مهد می‌گیرند.

 

---

عبور مبتلایان از 5/5 میلیون
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 16 امروز به 5 میلیون و 611 هزار و 931 نفر رسید. آمار قربانیان نیز به 348 هزار و 364 نفر رسید. امریکا همچنان در صدر آمار مبتلایان و قربانیان است. براساس آمار منتشر شده، تا عصر امروز یک میلیون و 706 هزار و 293 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 99 هزار و 807 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست دادند. پس‌‌از امریکا، برزیل با 376 هزار و 669 نفر مبتلا و 23 هزار و 522 قربانی در مقام دوم مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارد. روسیه نیز با 362 هزار و 342 مبتلا و 3 هزار و 807 قربانی در جایگاه سوم جدول مبتلایان به کرونا در جهان نشسته است. شمار مبتلایان اسپانیا هم امروز به 282 هزار و 480 نفر رسید و 26 هزار و 837 نفر در این کشور قربانی کووید 19 شدند. انگلیس نیز با 261 هزار و 184 مبتلا و 36 هزار و 914 قربانی پنجمین کشور دنیا در رتبه‌بندی کرونایی است.

 

کپی