اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹

زلزله گچساران با تخریب گسترده اما بدون تلفات

زلزله گچساران با تخریب گسترده اما بدون تلفات
شیما جهانبخش خبرنگار

زلزله 5.2 ریشتر چهارم خردادماه که در عمق 10 کیلومتری گچساران، بهبهان و چرام استان کهگیلویه و بویراحمد رخ داد خسارت جانی نداشته اما آسیب زیادی به ساختمان‌های مسکونی شهری و روستایی وارد کرده است.

«وحید محمدی تبار»، مدیرکل مدیریت بحران کهگیلویه و بویراحمد در خصوص خسارت این زلزله اظهار داشت: بنا بر اعلام اداره کل میراث فرهنگی، خسارت زیادی به بافت تاریخی دهدشت وارد شده است.در روزهای اخیر وقوع آتش‌سوزی در منطقه «کوه خامی» گچساران باعث شده بود برخی تیم‌های امدادی مدیریت بحران در منطقه حضور داشته باشند و به محض وقوع زلزله بسرعت کار امداد‌رسانی را انجام دهند.
مدیرکل مدیریت بحران کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به ترک خوردگی و ریزش سقف و دیوار منازل مسکونی در مناطق شهری و روستایی، تصریح کرد: تیم‌های هلال احمر، بنیاد مسکن و فرمانداری مأمور شدند تا خسارات وارده را ارزیابی و پس از برآورد اولیه به استانداری اعلام کنند. البته پراکندگی روستاهای این منطقه زیاد است و به‌همین دلیل عملیات ارزیابی مناطق روستایی چند روز زمان می‌برد. در این مدت تمام نیروهای امدادی در حالت آماده باش هستند.
محمدی تبار با اشاره به برخی اخبار مبنی بر مصدومیت تعدادی از شهروندان در هنگام فرار از منزل گفت: تاکنون گزارشی از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در این خصوص اعلام نشده است.
اعزام 12تیم ارزیاب به مناطق زلزله زده
«سیدامان‌الله جهان»، مدیرعامل جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد نیز اظهار داشت: در پی زمین لرزه اخیر ۱۲ تیم ارزیاب از استان‌های بوشهر، فارس، خوزستان و کهگیلویه وبویراحمد برای خدمات‌رسانی بهتر به منطقه اعزام شده‌اند.جهان از اعزام تیم‌های ارزیاب به‌ مناطق روستایی از جمله «خیرآباد»، «سعادت آباد» و «دژ سلیمان» خبر داد و افزود: طبق تماس‌های صورت گرفته با شوراهای روستاها تاکنون هیچ تلفات انسانی نداشته‌ایم اما خسارت‌های مالی همچنان در دست بررسی است.

کپی