اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

موج جدید کرونا در چهار شهر سیستان و بلوچستان

موج جدید کرونا در چهار شهر سیستان و بلوچستان
زهره افشار خبرنگار

روند فزاینده تعداد مبتلایان به کرونا در برخی از شهرهای سیستان و بلوچستان موجب شد زاهدان، ایرانشهر، چابهار و خاش بار دیگر به فهرست شهرهای با وضعیت قرمز در کشور برگردند.

 «احمد علی موهبتی» استاندار سیستان و بلوچستان در گفت‌و‌گو با «ایران» تصریح کرد: متأسفانه در دو هفته اخیر و به‌دنبال رفع برخی محدودیت‌ها، شاهد تجمعاتی به‌دلیل حضور مردم در بازارها، برگزاری نمازهای جمعه و بویژه مراسم تشییع جنازه و عزاداری بودیم که نتایج رعایت نکردن فاصله‌گذاری اجتماعی در اینگونه تجمعات در این چند روزه خود را نشان داده است.
وی افزود: متأسفانه شرکت دسته جمعی مردم در یکی دو مراسم تشییع جنازه در روستاهای میرجاوه و خاش عامل جهش جدی تعداد مبتلایان به کرونا در روستاهای این منطقه بوده که واقعاً نگران‌کننده است.
 به گفته وی در حالی که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در 45 روز اول همه‌گیری 300 مبتلا بوده در 45 روزه دوم این تعداد به یکهزار و 100 نفر رسیده که متأسفانه در برخی شهر‌ها مانند چابهار همه‌گیری کرونا بیش از 10 برابرشده است. موهبتی با اشاره به کمبود تخت‌های icu در استان سیستان و بلوچستان که در حال حاضر به ازای هر یکهزار نفر 1.1 است، تأکید کرد: با توجه به این کمبودها اگر این رشد فزاینده در 45 روزه اول رخ می‌داد سیستان و بلوچستان با بحران بزرگی روبه‌رو می‌شد. وی افزود: هرچند کمبودی بابت داروهای کنترل‌کننده بیماری کرونا در استان نداریم ولی با کمبود پزشک مواجه هستیم. استاندار سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به تعطیلات عید فطر و اعلام وضعیت قرمز در چابهار تا اطلاع ثانوی از ورود مسافر به این شهر جلوگیری می‌شود. وی اما گفت: خوشبختانه اصناف این شهر به‌صورت داوطلبانه بخشی از بازار را تعطیل کرده‌اند که جای قدردانی دارد.
وی تصریح کرد: در هفته جاری روزانه تعداد موارد مثبت کرونا به بیش از 65 مورد رسیده که اگر این وضعیت ادامه پیدا کند بزودی محدودیت‌هایی در شهرهای زاهدان، چابهار، ایرانشهر و خاش اجرایی خواهد شد. وی از مردم خواست با توجه به کمبودهای زیرساختی در استان سیستان و بلوچستان بیشتر مراقب مسائل بهداشتی باشند تا بتوان جلوی این روند را گرفت. 

کپی