اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

حمله ملخ‌ها به روستای دروان البرز/آیا تله نوری به جنگ ملخ‌ها پایان می‌دهد؟

حمله ملخ‌ها به روستای دروان البرز/آیا تله نوری به جنگ ملخ‌ها پایان می‌دهد؟

مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز گفت: اراضی ملی روستای دروان مورد هجوم ملخ اُوارو ویستیا قرار گرفته است.

محمدرضا فلاح نژاد، مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز با اشاره به این که گزارشات مردمی حاکی از هجوم گونه ای از ملخ بومی در اراضی ملی روستای دروان بعد از تغییرات اقلیمی است، گفت: پس از هماهنگی واحد گیاه پزشکی اداره کل منابع طبیعی با بخشداری مرکزی کرج و دهیاری روستای مزبور و شرکت پیمانکار حوزه آبخیز مربوطه، در اسرع وقت تیم مبارزه با ملخ تشکیل و به اراضی ملی روستای دروام اعزام شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز با بیان این که این نوع ملخ از نوع شاخک بلند به اسم اُوارو ویستیا است، افزود: با توجه به وسعت مراتع روستا و ممنوعیت مبارزه شیمیایی در مراتع و امکانات و گزینه‌های محدود جهت انجام عملیات مبارزه، برنامه نهایی تهیه و اجرا شد.

فلاح نژاد افزود: از جمله اقداماتی که در راستای مبارزه با این نوع خشرات موزی در نظر گرفته شده است استفاده از حفر کانال و کارگذاشتن تله نوری بسته است که با آموزش این روش به بهره برداران ادامه عملیات مبارزه بر عهده آن‌ها قرارداده می‌شود.

او گفت: مقرر شد در خصوص گزارش دهی کلیه اخبار و حوادث در استان از منظر وضعیت بحرانی براساس فعالیت حوزه‌های تخصصی و شرح وظایف قانونی دستگاه‌ها ضمن انعکاس به موقع به اداره کل مدیریت بحران استان، با اصحاب رسانه به جهت تنویر افکارعمومی و آگاه سازی مردم مبنی بر نحوه عمل اقدام شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز با اشاره به اینکه سازمان جهاد کشاورزی استان رصد مداوم مزارع استان را در دستور کار خود قرار داده ، افزود: همچنین مقرر شد با استفاده از ظرفیت‌ دهیاران درچهارچوب قوانین و مقررات مربوطه اقدامات پیشگیرانه و مقابله ای را تا عادی شدن وضعیت داشته باشیم.

فلاح نژاد با اشاره به این که تمامی دستگاه‌های مربوطه موظف به ازدیاد و جلوگیری از حمله ملخ ها به مراتع و مزارع هستند، گفت: همچنین بهره گیری از روش نوین سازمان محیط زیست برای مقابله با این نوع حشرات در دستور کار قرار گرفته است./ باشگاه خبرنگاران جوان

کپی