اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹

خسارت زلزله دوگنبدان به بافت تاریخی دهدشت ۱۵ میلیارد ریال برآورد شد

خسارت زلزله دوگنبدان به بافت تاریخی دهدشت ۱۵ میلیارد ریال برآورد شد

معاون اقتصادی استانداری کهگیلویه وبویراحمد گفت: زلزله ۵/۲ ریشتری ظهرروز یکشنبه دوگنبدان در استان کهگیلویه وبویراحمد به بافت تاریخی دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه بیش از ۱۵ میلیارد ریال خسارت وارد کرد.

زمین لرزه‌ای به قدرت ۵.۲ در مقیاس درونی زمین/ریشتر/ روز یکشنبه چهارم خرداد شهر دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد را لرزاند.

مرکز لرزه نگاری کشور اعلام کرده که این زمین لرزه ساعت ۱۳ و ۴۱دقیقه و ثانیه ۲۷ روز یکشنبه چهارم خرداد در عمق ۱۰کیلومتری زمین رخ داد.

پس از این زلزله یک زمین لرزه دیگر  به قدرت ۲.۹ در مقیاس درونی زمین شهر دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد را نیز لرزاند.

زمین لرزه اول بیشتر شهروندان دوگنبدان را به خیابان ها کشاند.

زلزله شهر دوگنبدان در شهرهای اطراف نیز احساس شد.

این زمین لرزه هیچ گونه خسارت جانی نداشته است.

حشمت الله صمیمی دوست روز دوشنبه در بازدید از بافت تاریخی دهدشت اظهار داشت: خسارت وارده در صورت جلسه ای برای استانداری و مسئولان کشوری ارسال خواهد شد.

وی بیان کرد: با تامین اعتبار در کمترین زمان ممکن کار بازسازی و مرمت بافت آسیب دیده آغاز خواهد شد.

صمیمی دوست تصریح کرد: با برنامه ریزی های انجام شده پیگیری‌های لازم برای تامین اعتبار ملی نیز انجام خواهد شد.

بافت قدیمی بلاد شاپور با ۴۵ هکتار وسعت یکی از بزرگترین بافت های تاریخی کشور به شمار می آید اما این بافت به دلایل توسعه شهرنشینی تخریب شد و هم اینک ۳۷ هکتار از این شهر قدیمی باقی مانده است.

براساس شواهد تاریخی موقعیت جغرافیایی این شهر به عنوان یکی از مراکز سکونت صفویان و تجارت با بنادر جنوبی ، نقش مهمی در اقتصاد و تجارت زمان خود داشته است.
وجود بیش از ۲ هزارخانه، مسجد، حمام، کاروانسرا و بازار بزرگ در این بافت قدیمی نشان از قدمت بالای این شهر است.

وجود ارگ قدیمی، مساجد، حمام ها، کاروانسرا، زیارتگاه ها و برج و باروی گرداگرد شهر مجموعه بناهای باقی مانده از این بافت تاریخی است که بخشی از آن بازسازی شده است.
بافت تاریخی دهدشت به شماره ۳ /۱۶۸۹ در سال ۱۳۶۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت تاریخی رسیده است./ ایرنا

کپی