اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹

بولسونارو با زیر پا گذاشتن تدابیر کرونایی به جمع حامیانش رفت

بولسونارو با زیر پا گذاشتن تدابیر کرونایی به جمع حامیانش رفت

رئیس جمهوری برزیل هم‌زمان با تداوم شیوع ویروس کرونا در کشورش در یک تجمع حامیانش حضور پیدا کرده و از آن‌ها به خاطر حمایت از دولتش تقدیر به عمل آورد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، یکی از دلایل گسترش ویروس کرونا در برزیل سیاست‌های ژایر بولسونارو، رئیس جمهوری این کشور اعلام شده که خطرات ویروس کرونا را جدی نگرفته است. رئیس جمهوری برزیل به دلیل رویکرد و سیاست خود در قبال گسترش ویروس کرونا مورد انتقاد قرار گرفته است.

علاوه بر تداوم بحران شیوع کرونا در برزیل که این کشور را در جایگاه دوم از نظر میزان مبتلایان به این ویروس در جهان قرار داده، بولسونارو با یک رسوایی سیاسی نیز دست به گریبان شده است.

ژایر بولسونارو بر اساس یک سری تصاویر زنده که در صفحه فیس‌بوک او پخش شد، ضمن همراهی بادیگاردهایی با ماسک خودش ماسکی به صورت نزده بود و در همین حین از معترضانی که پرچم‌های برزیل را تکان داده و او را یک افسانه می‌خواندند، استقبال کرد.

این اتفاق چند روز بعد از آن می‌افتد که برزیل به لحاظ شدت شیوع کرونا از روسیه نیز پیشی گرفته و در جایگاه دوم فهرست کشورهایی با بیشترین میزان ابتلا و تلفات کرونا ویروس بعد از آمریکا قرار گرفت. این یکی از چندین تظاهراتی است که بولسونارو در هفته‌های اخیر از برگزاری آن حمایت کرده بود.

از سوی دیگر دادگاه عالی برزیل اخیرا اقدام به انتشار ویدیویی از یک نشست وزرای دولت مربوط به تاریخ ۲۲ آوریل کرده است که در آن بولسونارو می‌گوید، به دنبال تغییر برخی مقام‌های امنیتی و روسای آن‌ها و حتی برخی وزرا به دلیل مزاحمت این افراد برای خانواده‌اش است.

سرجیو مورو، وزیر دادگستری سابق برزیل اخیرا بولسونارو را به تلاش برای مداخله در تحقیقات پلیس برزیل متهم کرد.

بولسونارو در تجمع اخیر با مردم دست داده و در کنار آن‌ها عکس گرفت و حتی یک پسر بچه را نیز روی شانه‌هایش بالا برد و اینگونه نشان داد که به تدابیر مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی از بابت مقابله با کرونا ویروس در کشورش بی‌اعتناست. انتظار می‌رود که تجمعات بیشتری در حمایت از بولسونارو با این وضع در شهر سائوپائولو، پرجمعیت‌ترین شهر برزیل برگزار شود.

کارشناسان گمان می‌کنند که تعداد واقعی مبتلایان در برزیل می‌تواند تا ۱۵ برابر بیشتر از میزان رسمی ثبت شده باشد. بولسونارو در انظار عمومی بدون رعایت قوانین و مقررات مربوط به کرونا ظاهر می‌شود و بدون زدن ماسک به میان طرفداران خود می‌رود. کاخ سفید دوشنبه (۲۵ مه) اعلام کرد شهروندان غیرآمریکایی که می‌خواهند از برزیل وارد آمریکا شوند نباید تا ۱۴ روز قبل در برزیل بوده باشند. محدویت‌های جدید آمریکا شامل خارجیانی می‌شود که به مدت ۱۴ روز در برزیل بوده‌اند./ایسنا

کپی