اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹

مهار بخشی از آتش‌سوزی جنگل‌های گچساران

مهار بخشی از آتش‌سوزی جنگل‌های گچساران

فرماندار گچساران با بیان اینکه آتش سوزی در منطقه خنگ بنار تا حدودی مهار شد گفت: جنگل ها و مراتع مناطق "خنگ بنار" ، کوه گوهر و اطراف کوه های گناوه لری از توابع شهرستان گچساران عصر جمعه دوم خرداد ماه طعمه آتش شد.

علی خوان پایه با اشاره به اینکه با تلاش بی وقفه نیروهای امدادگر، بسیج و مردم پس از سه روز آتش سوزی در منطقه خنگ بنار مهار شد افزود: تلاش برای مهار آتش سوزی در منطقه قلات گناوه ادامه دارد.

علی خوانپایه افزود: تا کنون 250 هکتار از مراتع و جنگلهای گچساران در آتش سوخت.
وی گفت: دو فروند بالگرد هوانیروز ارتش از پایگاه مسجد سلیمان در حال انتقال نیروها به محل آتش سوزی هستند.
خوانپایه افزود:پوشش جنگلی و مرتعی پرپشت، وزش باد، کوهستانی و سنگلاخ و سخت گذر بودن منطقه آتش سوزی از جمله عواملی است که مهار آتش در ارتفاعات خامی را با مشکل مواجه کرده است. 
در حالی که مدیرکل مدیریت بحران در مصاحبه با برخی پایگاههای خبری  عنوان کرد که پنج فروند بالگرد هوانیروز در حال انتقال نیرو و آبپاشی در مناطق وقوع آتش سوزی در گچساران و باشت هستند، ولی یافته های میدانی خبرنگار صدا و سیما حاکی از آن است که فقط دو فروند بالگرد هوانیروز ارتش در حال انتقال نیروها به محل وقوع آتش سوزی هستند.
۹۰ درصد از اراضی شهرستان گچساران را عرصه‌های ملی تشکیل می‌دهد که از این میزان ۷۰ درصد مرتع و جنگل است.
کوه خامی با وسعت سی هزار هکتار جزء مناطق حفاظت شده کشور و در حوزه استحفاظی دو شهرستان گچساران و باشت واقع شده است.

 اعزام ۲ فروند بالگرد سپاه به گچساران

فرمانده کل سپاه دستور اعزام ۲ فروند بالگرد را به گچساران برای مقابله با آتش‌سوزی صادر کرد.

 سخنگوی سپاه از دستور سرلشکر سلامی برای اعزام ۲فروند بالگرد نیروی هوافضای سپاه برای پایان بخشیدن به عملیات مهار آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع گچساران و جلوگیری از گسترش و یا شعله ور شدن مجدد آتش خبر داد.

سردار رمضان شریف سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: در پی آتش سوزی بخش زیادی از جنگل‌ها و مراتع خنگ بنار، کوه گوهر و اطراف کوه‌های گناوه لری از توابع شهرستان گچساران استان کهگیلویه و بویراحمد و تلاش بی وقفه نیرو‌های امدادگر، بسیج و مردم برای مهار آتش و نیز با توجه به حجم آتش سوزی و نیاز نیرو‌های امدادی برای پایان بخشیدن به عملیات مهار آتش سوزی و جلوگیری از گسترش و یا شعله ور شدن مجدد آتش، به دستور سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ۲ فروند بالگرد نیروی هوافضای سپاه به منطقه اعزام شدند.
سردار شریف افزود: امیدواریم با همت و تلاش دستگاه‌ها و آحاد نیرو‌های امدادی فعال در منطقه به زودی شاهد مهار کامل آتش در جنگل‌ها و مراتع این منطقه زیبای کوهستانی و بعضاً صعب‌العبور کشور باشیم.

/ صدا وسیما 

آتش سوزی در 12 هکتار از مزارع باغملک

 

کپی