اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹

حریرچی : فعلا همه مشاغل بازگشایی نمی‌شوند

حریرچی : فعلا همه مشاغل بازگشایی نمی‌شوند

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به افزایش 50 درصدی حقوق کارکنان درمان گفت: این افزایش حقوق در 40 سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

دکتر ایرج حریرچی یکشنبه شب در نشست هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی دزفول در سالن جلسات این دانشگاه افزود: این افزایش حقوق به طور متوسط 15 میلیون ریال بوده است.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی در کشور گفت: تخصیص 500 میلیارد ریال به دانشگاه علوم پزشکی دزفول برای پرداخت بخشی از عقب افتادگی کارانه کادر درمان این دانشگاه پیگیری می‌شود.معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به محدودیت‌های ایجاد شده برای فعالیت صنوف بیان کرد: 85 درصد واحدهای صنفی کشور برای دریافت کد رهگیری ثبت نام کرده‌اند که انتظار می‌رود پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

وی دلیل افزایش آمار کرونا در استان خوزستان را تاخیر در اپیدمی این استان نسبت به سایر استانها دانست و گفت:
افزایش تست گیری و کشف بیماری از دیگر عوامل افزایش آمار در این استان بوده است.حریرچی افزود: قبلا فقط از افراد بستری تست گرفته می‌شد ولی اکنون از افراد در تماس با بیماران نیز تست گرفته می‌شود.

معاون توسعه دانشگاه علوم پزشکی دزفول نیز در این نشست با انتقاد از میزان پرداختی کارانه به دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: این پرداختی در مقایسه با سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی ناچیز بود که انتطار می‌رود برای تشویق کادر درمان در شرایط شیوع کرونا مساعدت لازم صورت گیرد.

عبدالناصر میرشکاک افزود: کارانه کادر بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی تا تیر 98 و پزشکان تا اردیبهشت 98 واریز شده است.

وی اظهارداشت: مبلغ هشت میلیارد ریال کارانه برای کادر درمان دانشگاه علوم پزشکی دزفول درنظر گرفته شده است که این مبلغ برای پرداخت کارانه سه ماه نیز کافی نیست.

چهارهزار و 770 مورد نمونه گیری کرونا در حوزه دانشگاه علوم پزشکی دزفول

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول نیز در این نشست با اشاره به افزایش نمونه گیری کرونا از هفتم اردیبهشت ماه گفت: موارد مثبت ابتلا به کرونا در شهرستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی دزفول نیز با افزایش نمونه گیری بالا رفت.
شاپور مسعودی‌فر با بیان اینکه تاکنون چهار هزارو 770 نمونه در حوزه دانشگاه علوم پزشکی دزفول گرفته شده است، افزود: مبتلایان اغلب بیکار، بازنشسته و خانه دار بوده‌ و از حیث اجتماعی خیلی فعال نبوده‌اند.وی ادامه داد: 42 درصد فوتی‌های ناشی از کرونا دچار بیماری قلبی عروقی، 30 درصد بیمار دیابتی و 10 درصد دارای بیماری مزمن ریوی بودند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول با اشاره به انجام 2 مرحله غربالگری در حوزه این دانشگاه اظهارداشت: یک میلیون و 100 هزار نفر در مرحله نخست غربالگری شدند.وی با بیان اینکه 100 درصد مادران باردار و افراد بالای 60 سال غربالگری شدند، افزود: 19 هزار واحد صنفی از 25 هزار صنف شهرستان دزفول بازرسی شدند که بیش از 17 هزار واحد برابر با 69 درصد، کد رهگیری دریافت و 15 هزار واحد از این تعداد موازین بهداشتی را رعایت کرده بودند.

پلمب بیش از 700 واحد صنفی در دزفول

مسعودی‌فر گفت: بیش از 760 واحد صنفی از ابتدای شیوع کرونا در شهرستان دزفول به دادگاه معرفی و بیش از 700 واحد پلمب شدند.وی فعالیت باغ‌ویلاها را از چالش‌های مدیران بهداشت و درمان شهرستان دزفول برشمرد و بیان کرد: گردشگرانی از تمام نقاط استان خوزستان به ویژه اهواز برای تفریح در این اماکن گردشگری به دزفول سفر می‌کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول با اشاره به وجود بیش از 2 هزار و 500 باغ‌ویلا در این شهرستان افزود: با توجه به ممنوعیت فعالیت باغ‌ویلاها، بازرسی‌هایی به صورت شبانه از این اماکن انجام و هر شب با 10 باغ‌ویلا برخورد می‌شود.

برخی رسوم باعث افزایش آمار کرونا در دزفول شده است

رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول نیز در این نشست با انتقاد از برگزاری برخی رسوم در این شهرستان گفت: این رسوم باعث افزایش آمار کرونا در دزفول شده است.

یوسف پریدار افزود: براساس تصمیم ستاد مبارزه با کرونا تالارهای پذیرایی تعطیل شده‌اند ولی برخی شهروندان که اصرار بر برگزاری رسوم دارند، مراسم خود را در منزل برگزار می‌کنند که این موضوع ما را دچار مشکل کرده است.

حریرچی معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یکشنبه شب در سفر به دزفول علاوه بر حضور در نشست هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی دزفول در گفت و گوی زنده تلویزیونی در مرکز فرهنگی دفاع مقدس شرکت کرد و از طریق فرودگاه دزفول عازم تهران شد.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه همه مشاغل فعلا بازگشایی نمی‌شوند، گفت: سیاست ما حداکثر بازگشایی‌ها برای تامین اقتصاد و معیشت مردم است.

 دکتر ایرج حریرچی با اشاره به بازگشایی‌های صورت گرفته، تاکید کرد: همه مشاغل فعلا بازگشایی نمی‌شوند و سیاست ما حداکثر بازگشایی‌ها برای تامین اقتصاد و معیشت مردم است.

وی با بیان اینکه همه مشاغل و اصناف برای فعالیت باید به سامانه وزارت بهداشت (salamat.gov.ir) وارد شوند و بارکد مخصوص خود را دریافت کنند، افزود: تا کنون 86 درصد اصناف این بارکد را دریافت و پروتکل‌های مربوطه را دریافت کرده‌اند. اصناف بعد از دریافت پروتکل‌ها، مجاز به بازگشایی هستند.

معاون کل وزارت بهداشت تاکید کرد: صنوفی که بارکد نگرفته‌اند نمی‌توانند بازگشایی داشته باشند.

وی خطاب به  مردم نیز گفت: مردم هم با موبایل معمولی دوربین‌دار می‌توانند بارکد مربوطه را اسکن و چک کنند. بلافاصله  پنج سوال بهداشتی در صفحه موبایل ظاهر می شود و می‌توانند به سوالات پاسخ دهند./ایسنا


 

کپی