اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹

سگ روباتیک از گله گوسفندان مراقبت می کند

سگ روباتیک از گله گوسفندان مراقبت می کند

روبات‌های بوستون داینامیک برای بسیاری از علاقه‌مندان به دنیای فناوری شناخته شده اند، اکنون نسل جدید روبات‌های بوستون داینامیک در نقش سگ‌های گله معرفی شده اند.

این روبات جالب با نام اسپات اخیرا در نقش نگهبان گله‌های نیوزیلند مورد آزمایش قرار گرفته است. این روبات درست مثل یک سگ چهارپا است و دارای نرم افزاری برای کنترل از راه دور است.
این شرکت در یک وبلاگ می‌گوید: «سگ‌های گله مجهز به امکاناتی مانند سنجشگر گرما، LIDAR، سنسور دوربین با رزولوشن بالا، دوربین‌هایی دارای وضوح بالا برای گرفتن اطلاعات در زمان واقعی و سایر امکانات است. در کشاورزی، کشاورزان می‌توانند به اطلاعاتی مانند تخمین‌های دقیق‌تر و به روز برای عملکرد بهتر دسترسی پیدا کنند. این دسترسی طبقه جدیدی از اتوماسیون و تجارت ایمن‌تر و کارآمد‌تر را فراهم می‌کند.».
اما سوالی که اکنون مطرح است، این است که این روبات‌ها تا چه حد کاربردی هستند و آیا می‌توانند جایگزین سگ‌های گله بشوند یا خیر. برخی نیز معتقدند این نوع سگ‌ها ایمن‌تر از سگ‌های واقعی هستند چرا که گاز نمی‌گیرند و مشکلی ایجاد نمی‌کنند. با این وجود برخی نیز مخالف استفاده از سگ‌های روباتیک هستند و معتقدند سگ‌های واقعی کاربردی‌تر از سگ رباتیک محسوب می‌شوند.

برای مثال یک چوپان نیوزیلندی می‌گوید روبات‌ها فاقد مهارت‌های حرکتی لازم برای کار با گله گوسفندان هستند و نمی‌توانند به سرعت سگ واقعی گله واکنش نشان دهد. او می‌گوید: «جابجایی گوسفند فقط پشت آن‌ها حرکت کردن نیست، این کار باید شامل کنترل دقیق گوسفندان شود. تغییر حرکت حتی چند سانتی متری گوسفندان می‌تواند آن‌ها را از مسیر اصلی به شدت منحرف کند. رابطه گوسفندان و سگ‌ها در طول تاریخ تکامل یافته و شامل رابطه چشمی نیز می‌شود؛ بنابراین گوسفندان از روبات به شکلی که لازم است اطاعت نمی‌کنند و به نوعی به دستور‌های روبات بی توجهی می‌کنند.»./انتخاب

کپی