اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹

اختلاف چین و آمریکا بر سر پنهانکاری درباره کرونا

اختلاف چین و آمریکا بر سر پنهانکاری درباره کرونا

یک مقام ارشد آمریکایی رویکرد چین به همه گیری ویروس کرونا را به پنهان کاری شوروی در جریان حادثه نیروگاه اتمی چرنوبیل در سال ۱۹۸۶ تشبیه کرده است.

به نقل از بی‌بی‌سی، رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید یکشنبه چین را متهم کرد که از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا در ووهان در نوامبر گذشته، از این فاجعه با خبر بوده ولی به سازمان بهداشت جهانی دروغ گفته و مانع از دسترسی کارشناسان بین‌المللی به اطلاعات مربوط به این همه گیری شده است.

اوبراین در مصاحبه با شبکه ان بی سی گفت:‌ "پنهان کاری آنها در رابطه با این ویروس همانند چرنوبیل در تاریخ ثبت خواهد شد و ما طی ۱۰ یا ۱۵ سال آینده شاهد خواهیم بود که کسی گزارشی ویژه از آن منتشر خواهد کرد.

او همچنین در مصاحبه جداگانه‌ای با شبکه سی بی اس تاکید کرد: "این یک مشکل واقعی است که با مرگ هزاران هزار نفر در آمریکا و دیگر نقاط جهان همراه بود چرا که اطلاعات واقعی را منتشر نکردند."

این سخنان در حالی بیان شد که تاکنون بیشتر از ۹۷ هزار نفر در آمریکا جانشان را به خاطر ابتلا به ویروس کرونا از دست داده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در هفته‌های گذشته بارها از چین به خاطر نحوه برخورد با شیوع ویروس کرونا انتقاد کرده است.

چین اتهام‌های مقام های آمریکایی را رد کرده است.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین یکشنبه ایالات متحده را متهم کرد که "در حال انتشار تئوری‌های توطئه و اخبار دروغ درباره چین است."

وانگ یی در یک کنفرانس خبری در پکن سیاستمداران آمریکایی را متهم کرد که به یک "ویروس سیاسی" مبتلا شده‌اند که آنها را تشویق می‌کند که به طور مکرر به چین حمله کنند.

به گفته وانگ، بعضی از نیروهای سیاسی در آمریکا سعی دارند روابط میان واشنگتن و پکن را به گروگان بگیرند.

او از سیاستمداران آمریکایی خواست تا وقت خود و جان با ارزش مردم را بر سر این اتهامات تلف نکنند.

 

چین از آمریکا خواست "جنگ سردی تازه" راه نیندازد

 

مقامات آمریکا پیوسته چین را به "لاپوشانی حقایق مربوط به ویروس کرونا" متهم می‌کنند. وزیر خارجه چین در تازه‌ترین موضع‌گیری، به "برخی نیروهای سیاسی" در آمریکا هشدار داد که از تنش‌آفرینی و تخریب روابط دو کشور دست بردارند.

به گزارش ایسنا، به نقل از دویچه وله، وانگ یی، وزیر خارجه چین روز یکشنبه ۲۳ مه در یک ویدیوکنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که دولت آمریکا با "دروغ‌پردازی" درباره ویروس کرونا، در حال وارد کردن مناسبات دو کشور به "دور تازه‌ای از جنگ سرد" است.

وزیر خارجه چین در حاشیه کنگره حزب کمونیست گفت: «برای ما مطلوب نیست که نیروهای سیاسی خاصی در آمریکا، مناسبات دو کشور را تخریب کنند و طرفین را به یک جنگ سرد تازه سوق دهند.»

وانگ یی توضیحی درباره "نیروهای سیاسی" مورد اشاره نداد اما به نظر می‌رسد منظورش در درجه نخست، دونالد ترامپ باشد که چین را مسؤول انتشار ویروس جدید کرونا و مرگ صدها هزار انسان می‌داند.

او در کنایه‌ای آشکار  عنوان کرد: «به موازات ویروس جدید کرونا، ویروسی سیاسی نیز در آمریکا شایع شده که کارش حمله کردن و تهمت زدن به چین در هر فرصتی است.»

وزیر خارجه چین از آمریکا خواست از چنین رفتاری دست بردارد.

رئیس جمهوری و وزیر خارجه آمریکا بارها ادعا کرده‌اند که آزمایشگاه ویروس‌شناسی ووهان چین، منشأ سرایت ویروس بوده اما چین مساله را "لاپوشانی" کرده است. دونالد ترامپ حتی خواستار پرداخت غرامت از سوی چین شده، اما منتقدان او می‌گویند ترامپ با این موضع‌گیری‌ها می‌خواهد نگاه‌ها را از "تاخیر خود در مواجهه با پاندمی" منحرف کند.

هشدار وزیر خارجه چین به آمریکا در حالی بیان شده که مصوبه تازه کنگره حزب خلق چین تنش تازه‌ای بین دو کشور ایجاد کرده است. طبق تصمیم این کنگره، اعتراضات جاری در هنگ‌کنگ علیه قیمومیت چین، جرم‌انگاری شده و می‌تواند مصداق عناوینی چون "براندازی" یا "تجزیه‌طلبی" باشد.

با وجود واکنش‌های انتقادی در سراسر جهان به قانون یاد شده، وانگ یی گفت این مصوبه با توجه به خطراتی که اعتراضات ماه‌های اخیر برای امنیت ملی چین ایجاد کرده‌اند، ضروری بود.

هنگ‌کنگ از میانه قرن ۱۹ میلادی تا سال ۱۹۹۷ مستعمره بریتانیا بود و پس از آن به جمهوری خلق چین واگذار شد. در توافق این واگذاری، اصل "یک کشور، دو نظام" گنجانیده شده که منتقدان چین را به نادیده‌گرفتن آن متهم می‌کنند. هنگ‌کنگ یک منطقه آزاد تجاری خودگردان است و برخلاف چین، ساکنان آن از حقوق شهروندی و آزادی‌های مدنی گسترده‌ای برخوردار هستند.

مناسبات چین و آمریکا پیش از بحران کرونا نیز چندان حسنه نبود و زیر سایه اختلافات تجاری و موضوعات حقوق بشری قرار داشت.

از سوی دیگر، وزیر امور خارجه چین ادعا درباره اینکه کشورش از مساله شیوع کروناویروس به منظور تقویت جای پای خود در دریای چین جنوبی استفاده می‌کند را رد کرده و این ادعا را "یاوه‌گویی محض" دانست.

وانگ یی در ادامه صحبت‌هایش خطاب به خبرنگاران اظهار کرد، پکن همکاری نزدیکی با کشورهای حوزه دریای چین جنوبی در زمینه مقابله با کروناویروس دارد. این در حالی است که چند کشور این حوزه دارای ادعاهای ارضی در قبال این دریا هستند.

وانگ یی با اشاره تلویحی به آمریکا و هم‌پیمانانش گفت، برخی کشورهای دیگر در راستای ایجاد بی‌ثباتی با دست زدن به پروازهای نظامی و گشت‌های دریایی عمل کرده‌اند.

او خاطرنشان کرد: اقدامات مذموم و از روی سوءنیت آنها هدفش پاشیدن بذر اختلاف میان چین و کشورهای حوزه دریای چین جنوبی و تضعیف ثبات به سختی برقرار شده در این منطقه است.

این اظهارات وزیر خارجه چین در حالی مطرح شده‌اند که پکن اعلام داشته قصد افزایش ۶.۶ درصدی بودجه نظامی خود در سال ۲۰۲۰ را دارد./ایسنا

کپی