اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

هیدروکسی کلروکین کرونا را درمان نمی‌‌کند

هیدروکسی کلروکین کرونا را درمان نمی‌‌کند

محققان با مطالعه حدود ۱۰۰ هزار بیمار مبتلا به کووید ۱۹ دریافتند مصرف داروهای هیدروکسی کلروکین و کلروکین تاثیری بر درمان این بیماری ندارد و حتی ممکن است موجب افزایش احتمال مرگ بیماران در بیمارستان شود.

به گزارش روز شنبه پایگاه خبری ساینس، کلروکین نوعی داروی ضد مالاریا است و هیدروکسی کلروکین معمولا برای درمان آرتریت مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما اظهارنظرهای برخی از مقامات ارشد کشورهای جهان در رابطه با اثرگذاری این دارو موجب خرید عمده آن توسط دولت‌ها شده است. هر دو دارو دارای عوارض جانبی شدید از جمله ضربان نامنظم قلب هستند.

در این تحقیقات نتایج استفاده از این داروها با ردگیری وضعیت چهار گروه از بیماران، ارزیابی شد. گروه اول تنها با هیدروکسی کلروکین تحت درمان قرار گرفتند، گروه دوم تنها با کلروکین تحت درمان قرار گرفتند، دو گروه دیگر نیز با استفاده از این داروها به همراه آنتی بیوتیک تحت درمان قرار گرفتند. یک گروه کنترل نیز تحت نظر قرار گرفت که هیچ ‌کدام از این داروها را مصرف نکردند.
در پایان مطالعه حدود ۹ درصد از اعضای گروه کنترل جان خود را از دست دادند. در گروه‌هایی که تنها با کلروکین یا هیدروکسی کلروکین تحت درمان قرار گرفتند، به ترتیب ۱۸ درصد و ۱۶.۴ درصد جان خود را از دست دادند. در گروه‌هایی که داروها را به همراه آنتی بیوتیک دریافت کردند، ‌وضعیت بدتر بود. در واقع ۲۲.۸ درصد از گروهی که کلروکین و آنتی بیوتیک دریافت کردند و ۲۳.۸ درصد از اعضای گروهی که با هیدروکسی کلروکین و آنتی بیوتیک تحت درمان قرار گرفتند، جان خود را از دست دادند.
به گفته محققان، نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد مصرف کلروکین و هیدروکسی کلروکین نه تنها موجب بهبود بیماران مبتلا به کووید ۱۹ نمی‌شود، بلکه خطر ابتلا به مشکلات قلبی و مرگ را نیز افزایش می‌دهد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Lancet منتشر شده است./ ایرنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 


 

کپی