اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹

قادر آشنا :فیلم-تئاترها ارزشیابی مجدد نمی‌شوند/اجراهای خیابانی در تهران و شهرهای سفید

قادر آشنا :فیلم-تئاترها ارزشیابی مجدد نمی‌شوند/اجراهای خیابانی در تهران و شهرهای سفید

مدیر اداره کل هنرهای نمایشی با بیان اینکه بی‌صبرانه منتظر تصمیمات وزارت بهداشت درباره تئاتر هستیم، احتمال داد در صورتی که جشنواره‌های تئاتری برگزار نشوند، بتوان بودجه‌ آن را برای حمایت از فعالیت‌های نمایشی اختصاص داد.

قادر آشنا که پیش از این اعلام کرده بود تا پایان اردیبهشت ماه تکلیف جشنواره‌ها و اجراهای تئاتر مشخص می‌شود، گفت: بی‌صبرانه منتظر تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم.

این مدیر هنری چندی پیش همراه با چند مدیر دیگر در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا حضور داشت و مقرر شد بعد از این جلسه، پیشنهادهایی را برای برگزاری جشنواره‌های تئاتری و اجراهای عمومی آثار نمایشی به این ستاد ارایه دهند و اعضای ستاد نیز تا پایان اردیبهشت ماه، درباره این موارد به تصمیماتی برسند.

آشنا می‌گوید که بعد از این جلسه، شیوه‌نامه پیشنهادی اداره کل هنرهای نمایشی را که حاصل نظرسنجی و مشورت با خانه تئاتر، انجمن‌های مختلف هنری، مدیران سالن‌های دولتی و خصوصی و ... است، به ستاد ملی مبارزه با کرونا ارایه کرده و منتظر تصمیم این ستاد است.

او توضیح داد: در مرکز هنرهای نمایشی سه ایده مختلف برای برگزاری جشنواره‌ها داریم؛ منتفی کردن جشنواره‌ها، ادغام یا برگزاری آنها با رعایت شرایط.

آشنا اضافه کرد: درباره جشنواره تئاتر عروسکی که قرار بود مرداد ماه برگزار شود، به این نتیجه رسیدیم که قطعا به تعویق بیفتد و با جشنواره تئاتر فجر ادغام شود ولی بحث برگزاری این جشنواره به شکل مستقل یا به عنوان بخشی از جشنواره تئاتر فجر، ادامه دارد و همچنان در حال بررسی هستیم.

او درباره برگزاری جشنواره‌های تئاتر کودک و نوجوان همدان و تئاتر خیابانی مریوان نیز توضیح داد: در این زمینه منتظر تصمیمات استان‌ها هستیم. به جمع‌بندی داخلی رسیده‌ایم ولی نظر استانداری و ستاد ملی مبارزه با کرونا شرط است. در حال حاضر استان‌ها، فرصت بیشتری برای تصمیم‌گیری خواسته‌اند. ضمن اینکه در برگزاری هر دو جشنواره، نظر دانشگاه علوم پزشکی استان‌ها هم قطعا مهم است.

به گزارش ایسنا ،این مدیر هنری درباره زمان احتمالی برگزاری این جشنواره‌ها با توجه به شروع ماه محرم از اواخر مرداد ماه گفت: قطعا در مرداد ماه امکان‌پذیر نیست چون زمانی نداریم. پیشنهاد استان‌ها برای آبان ماه است ولی منتظر نظر نهایی استانداری و دانشگاه علوم پزشکی هر استان هستیم؛ چراکه به گفته ستاد ملی مبازره با کرونا، برگزاری تجمعات در آبان ماه ریسک بسیار دارد.

آشنا درباره برگزاری جشنواره تئاتر فجر نیز توضیح داد: در معاونت هنری درباره برگزاری جشنواره فجر به نتیجه رسیده بودیم ولی درباره چگونگی برگزاری آن، منتظر اعلام وزارت بهداشت هستیم.

او در پاسخ به این پرسش که اگر هیچ یک از جشنواره‌ها برگزار نشوند، آیا می‌توان بودجه برگزاری آنها را به نوعی به جامعه تئاتری تزریق کرد؟ تصریح کرد: برپایی جشنواره، به هر قیمتی، مد نظر ما نیست زیرا سلامتی جامعه هنری و مردم، مهم‌ترین اولویت ماست و در این زمینه نظر ستاد ملی مبارزه با کرونا، فصل‌الخطاب است. اگر برگزاری جشنواره با رعایت یکسری شرایط خاص، امکان‌پذیر باشد، حتما برگزار می‌کنیم ولی در غیر این صورت، جشنواره‌ای برگزار نخواهیم کرد. 

مدیر مرکز هنرهای نمایشی در ادامه با تشریح چگونگی هزینه‌کرد بودجه تئاتر افزود: کل بودجه تئاتر که اصلا مبلغ قابی توجهی نیست اما همین بودجه، به ازای فعالیت‌هایی که انجام می‌دهیم، پرداخت می‌شود. یعنی اگر جشنواره‌ای، برگزار کنیم، در ازای برگزاری آن، بودجه‌ای برایش تعریف می‌شود و این گونه نیست که وزارتخانه، مبلغی کلی را به عنوان بودجه، پرداخت کند و ما آن را برای فعالیت‌های مختلف تقسیم‌بندی کنیم. 

آشنا در عین حال تاکید کرد: نظر خود ما هم هست که اگر امکان برگزاری جشنواره نباشد، در صورتی که این اختیار را داشته باشم، حتما بودجه جشنواره را صرف فعالیت‌های تئاتری مانند حمایت از نمایشنامه‌نویسی یا اجراهای آنلاین و گروه‌هایی که در حال اجرا بودند و به دلیل کرونا از ادامه اجرا باز ماندند، خواهم کرد. ضمن اینکه اگر قرار باشد اجراهای عمومی از سر گرفته شود و سالن‌ها با یک سوم ظرفیت خود، فعال شوند، می‌توان این بودجه را برای جبران صندلی‌های خالی سالن‌ها در نظر گرفت تا گروه‌ها و مجموعه‌های تئاتری کمتر متضرر شوند.

او از آمادگی گروه‌های تئاتر خیابانی برای اجرا در تهران و استان‌های سفید خبر داد و افزود: در جلسه‌ای که با ستاد ملی مبارزه با کرونا داشتیم، اعلام شد اجرای تئاتر خیابانی و حتی صحنه‌ای با رعایت اصول بهداشتی، در استان‌های سفید مانعی ندارد. در همین زمینه تعدادی از هنرمندان درخواست اجرای خیابانی در تهران و استان‌های دیگر را دارند و ما هم منتظر نظر کارشناسی و دقیق وزارت بهداشت هستیم.

قادر آشنا در پایان متذکر شد: به هر حال اینها مسائل پیش‌ روی ما در برخورد با ویروسی است که هنوز نمی‌دانیم چگونه است و مدام با دوستان وزارت بهداشت پیگیری می‌کنیم و بی‌صبرانه منتظر پاسخ آنان هستیم.

صراحت قانون درباره صدور مجوز فیلم تئاترها با سازمان سینمایی  

قادر آشناگفت: از زمان مطرح شدن موضوع بازبینی مجدد آثار نمایشی در قالب فیلم-تئاترها در شورای نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی و تأخیری که در صدور مجوز این آثار ایجاد می‌شد و تا حدودی گلایه‌مندی هنرمندان را با خود به همراه داشت؛ تلاش کردیم تا به شکل گفت‌وگو با آقای انتظامی رییس سازمان سینمایی مسئله را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

قانون صراحت دارد که فیلم تئاترها برای پخش در شبکه نمایش خانگی و یا به سبب شیوع ویروس کرونا طی چند ماه اخیر و راه یافتن آن آثاربرای پخش در تلویزیون‌های تعاملی در فضای مجازی نیازمند مجوز سازمان سینمایی هستند.

مدیرکل اداره هنرهای نمایشی ضمن اشاره به این مساله که این اداره کل درباره این مساله مشکلی را احساس نمی‌کرد بر تعامل همه‌جانبه با سازمان سینمایی تاکید کرد و یادآور شد: تا پیش از این فیلم- تئاترها را به سازمان سینمایی ارجاع می‌دادیم تا براساس قوانین، شورای نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی مجوز ارائه این آثار را در فضای مجازی یا شبکه نمایش خانگی صادر کند.

وی تصریح کرد: تا آنکه تعدادی از هنرمندان با این استدلال که آثارشان از طریق مجرای قانونی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوزهای لازم جهت اجرا را گرفته است و بازبینی مجدد تنها باعث تاخیر در ارائه آثار می شود، گلایه‌مندهای خود را مطرح کردند.

مجوز مرکز هنرهای نمایشی مورد وثوق سازمان سینمایی

آشنا یادآور شد: بعد از گفت‌وگو با آقای انتظامی مقرر شد که در مسیر صدور مجوز سازمان سینمایی برای آثار دارای مجوز اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تسریع صورت گیرد. برای این مهم گفت‌وگوهایی طی هفته گذشته را پشت سر گذاشتیم تا آنکه در نهایت طی رایزنی آقای انتظامی و همکاران‌شان در سازمان سینمایی مقرر شد زمانی که اداره کل هنرهای نمایشی محتوای اثر را تایید کرده و به آن مجوز داده دیگر نیازی به ارجاع اثر به شورای نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی نباشد.

درحقیقت بعد از آنکه شورای نظارت و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاران‌شان محتوای اثر را تایید کرده و مجوز آن اثر را امضا کردند، این مجوز دربرگیرنده تأیید محتوا جهت ارائه به سازمان سینمایی نیز خواهد بود و همان حکم تأیید شورای نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی را دارد.

وی خاطرنشان کرد: در این زمینه سازمان سینمایی بدون شکل‌گیری شورای نظارت و ارزشیابی مراحل صدور مجوز را در دستور کار قرار داده و تنها در حوزه تصویر اگر موضوعی مدنظر داشتند را به گروه اعلام می کنند تا شرایط تسریع شود.

دولت با وجود سرمایه‌گذاری، سود را برای هنرمند می‌خواهد

نکته دیگر حائز اهمیت در این میان آن است که بخش مهمی از آثار تولید و ارائه‌شده توسط هنرمندان برای پخش در تلویزیون‌های تعاملی در قالب فیلم-تئاتر و آثاری هستند که تحت سفارش دولت و یا با سرمایه‌گذاری انجمن هنرهای نمایشی تولید شده است.

سعید اسدی مدیر مجموعه تئاتر شهر پیش‌تر با اشاره به این نکته درباره بحث حقوقی آثار در حوزه فروش و ارائه به مخاطبان در فضای مجازی و مسائل مالی حقوقی نکاتی را مطرح کرده بود که دراین‌میان سهم سرمایه‌گذار و دولت در ارائه این آثار به فضای مجازی و میزان فروش آنها توسط گروه هنری چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد.  

قادر آشنا در این باره گفت: هنوز به یک جمع‌بندی قطعی در مورد حق و حقوق بخش دولتی نرسیده‌ایم. ما به‌عنوان دولت نمی‌خواهیم در این حوزه سودی را ببریم و اگر سودی هم باشد بهتر است به هنرمندان تعلق گیرد؛ اما برای آنکه به لحاظ قانونی ایرادی در آینده از ما گرفته نشود مسئولان کارگروه حقوقی درحال بررسی موضوع هستند و تا پایان هفته جاری و بعد از جمع‌بندی نتیجه اعلام خواهد شد.

مطالبات گروه‌ها تا پایان آبان‌ماه تسویه شده است

مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان این گفت‌وگو درباره تسویه حساب مطالبات گروه‌های نمایشی گفت: طی صحبت‌های صورت گرفته با گروه‌های نمایشی تا پایان آبان‌ماه تسویه حساب‌ها به شکل کامل صورت گرفته است.

وی ادامه داد: همچنین با تعامل و همراهی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای حمایت همه‌جانبه از هنرمندان تئاتر تلاش بر این است تا با وصول کمک‌های مالی، تسویه گروه‌ها تا پایان سال ۹۸ صورت گیرد که خوشبختانه مبلغ موردنظر فراهم شده است و امیدواریم که بعد از تعطیلات عید فطر بتوانیم در اسرع وقت مطالبات تمامی گروه‌ها را تا پایان سال ۱۳۹۸ تسویه کنیم./ایرنا

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی